Stop křečím

Téměř každý člověk alespoň jednou v životě zažil období, kdy se v noci probouzel kvůli nepříjemným křečím v lýtkách nebo chodidlech, nebo ho křeče potrápily v posilovně či bazénu. Příčinou může být nedostatek hořčíku, draslíku nebo některých vitamínů.

Při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje z těla množství minerálů a stopových prvků. Nedostatek některých prvků - například vápníku, draslíku hořčíku, ale i vitamínů B1, B5, B6, D a E - a dehydratace jsou pak častou příčinou křečí,“ vysvětluje lékárnice RNDr. Eva Holubová. Způsobovat je však mohou i další faktory. „Mezi ně patří užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, těhotenství, práce v extrémně nízkých či vysokých teplotách, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky, nedostatečné prokrvení končetin nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů,“ dodává RNDr. Eva Holubová.

Křeče, což je prudké stažení a dočasné ztluštění svalu, se zbavíme tak, že přestaneme vykonávat pohyb, který křeč vyvolal, a snažíme se sval opatrně natáhnout. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet. Po odeznění křeče se nedoporučuje vracet k pohybu, který křeč vyvolal. Je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.

Důležitá je prevence, tedy odstranění příčin křečí. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení. „Při výskytu křečí se doporučuje užívat doplňky výživy obsahující hořčík, draslík nebo vitamíny,“ říká lékárnice RNDr. Eva Holubová.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Tyna
  Tyna (anonym)

  Uzasne pomaha pit Vincentku :)

  Srp 06, 2013
 • Obrázek uživatele Daniela
  Daniela (anonym)

  Co vím, tak na křeče je jako první pomoc magnézium. Mě to aspoň hodně pomohlo, už se mi dlouho nestalo, že bych dostala křeč. V lékárně mi lékárnice doporučila magnézium Biokomplex s vit. B6 a zabralo rychle.

  Pro 19, 2016
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Danielo, chci se zeptat, v jaké lékárně jste to magnesium koupila? :)

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele to je tedy otázka
  to je tedy otázka (anonym)

  Danielo, chci se zeptat, v....

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele Danile
  Danile (anonym)

  Danielo, chci se zeptat, v...V lékárně na ulici ve městě. Co je toto za otázku???

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele irisek007
  irisek007

  Ahoj lidičky. Tento problém jsem také měla a známá mi doporučila právě magnesium. Doktor mi doporučil přírodní magnesium XS. Je skvělé jelikož se nezapíjí a má citronovou příchuť.Jeden sáček navíc obsahuje 250mg což je 67% doporučené denní dávky. Magnesia v lékárnách mají vždy jen okolo 50%. Pokud by jste chtěli odkaz na objednání tak Vám jej mohu zaslat

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele ne
  ne (anonym)

  Ahoj lidičky. Tento...Amvejačko, jsi s tím do zadku. Jestli se ptáte po Hořčíku, dejte na Heureku a tam je Mg TOP: http://vitaminy-a-mineraly.heureka.cz/vitaharmony-horcik-300-mg-120-tablet/recenze/. 4 měsíce, 300 mg hořčíku v tabletě. Za 125.-Kč...nekup to :)

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele irisek007
  irisek007

  Amvejačko, jsi s tím do...Nevím zda to uvádějí dobře jelikož by to bylo 80% v tabletě a podle nařízení EU se nesmí prodávat s vyšším obsahem než 70%

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele irisek007
  irisek007

  Amvejačko, jsi s tím do...A navíc ty další sračky jako kyseliny opravdu pomáhají zdraví. Křeče odezní ale další problémy nastanou.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  Ahoj lidičky. Tento...Všímáte si toho smyšleného příběhu? A takto manipulují s lidmi.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele irisek007
  irisek007

  Všímáte si toho...Problém je v tom, že můj doktor mi XS magnezium doporučil jelikož jej také používá. Běž se zeptat třeba do FN Motol kde také znají a používají výrobky firmy Amway a Nutrilite

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele opět lež
  opět lež (anonym)

  Problém je v tom, že můj...Amway pouze darovala peníze nadaci (jako fůra dalších firem a lidí + pár produktů. To mladé, ještě hloupé děvče vůbec netuší, co je to reklama.

  Led 21, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama