
Používání účinných a šetrných stentů při léčení některých druhů cévních mozkových příhod je zatím v Česku méně časté než využívání jiných metod. Důvodem je vysoká cena použitých pomůcek, která činí až 100.000 korun, a nedostatečné zkušenosti lékařů. Naopak chirurgický zákrok stojí jen několik tisíc korun, ale vyžaduje zase následnou pooperační péči v nemocnici, která léčbu prodraží. Pacienti si podle zákona nemohou na operace připlácet a nemocnice vycházejí ze svých rozpočtů. To pak ovlivňuje rozhodování lékařů, kterou metodu zvolí.
Nejvíce stentů v České republice, a to 125, loni implantovali do krční tepny v Ústřední vojenské nemocnici. Jiří Lacman z této nemocnice ČTK vysvětlil, že stent je výztuž z jemných kovových drátků. Pacientovi je zavedena stehenní tepnou do místa zúžení krční tepny, kterou rozšíří, a zajistí tak obnovu zásobení mozku krví. Zákrok se dělá při místním umrtvení a pacient může druhý den odejít domů. V Česku se však dosud kvůli finanční náročnosti zákroku častěji odstraňuje zúžení krční tepny chirurgicky v celkové anestezi, což vyžaduje následnou hospitalizaci.
Lacman řekl, že stent se nehodí pro každého pacienta. Vhodnější je pro starší lidi, kteří mají více chorob a operace by pro ně byla větším rizikem. Stent zatím implantují jen ve větších nemocnicích, kde se na jednotlivých pracovištích takto léčí ročně 20 až 40 pacientů. Operací se provádí několik set. V budoucnu se bude počet pracovišť, kde tento zákrok dělají, zvyšovat.
Mluvčí vojenské nemocnice František Vlček uvedl, že cévní mozková příhoda neboli mrtvice je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí a připraví o život ročně více než 14.000 pacientů. Pětinu těchto úmrtí způsobuje zúžení tepen zásobujících mozek. Mrtvici může způsobit nejen ucpání krční tepny aterosklerotickým plátem, ale i ucpání cévy v mozku krevní sraženinou či krvácení prasklé cévy přímo do mozku. To se nejčastěji přihodí diabetikům nebo lidem s vysokým tlakem.
Podle primáře radiodiagnostického oddělení vojenské nemocnice Františka Charváta je zavedení stentu bezbolestným výkonem. V případě, že pacient pocítí některý z příznaků cévní mozkové příhody, jako je například jednostranné ochrnutí horní či dolní končetiny, pokles ústního koutku, poruchy řeči či zraku, neměl by čekat na zlepšení stavu, ale ihned se obrátit na obvodního lékaře či neurologa. V akutních případech by měl kontaktovat záchrannou službu. Pro potvrzení diagnózy zúžení krčních tepen by měli lékaři vyšetřit pacientovi krční tepny ultrazvukem. Vhodnou léčbu pak navrhne neurolog.
Komentáře (2)
- odpovědět
Lis 17, 2013- odpovědět
Čer 09, 2021Přidat komentář