Reklama

Stav zdraví ze 75 procent ovlivňuje každý sám

Zdravotní péče ovlivňuje zdraví jen z 15 procent a přibližně deset procent nemocí je založeno dědičnými dispozicemi. "Ve své lékařské praxi jsem se přesvědčil, že mnoho nemocí by nemuselo vzniknout, kdyby lidé pro sebe něco udělali," tvrdí lékař pražského Centra pro podporu zdraví Jaroslav Petr.

Podle Petra je základem řady nemocí stres. Nespavost, deprese a únava postupně oslabují imunitu. Psychické problémy se projeví tělesnými obtížemi, od pálení žáhy po žaludeční vředy, srdeční infarkty a mozkové mrtvice, jež postihují stále mladší lidi. "Před 50 lety to byly nemoci staršího věku, dnes už není výjimkou infarkt ve 30 letech a mrtvice kolem 35 let věku," uvedl.

Petr přirovnal imunitu k lékaři uvnitř lidského těla. Člověk ji narušuje například přejídáním, polovina Čechů má nadváhu. Nepříznivě působí i špatná skladba potravin, chemicky i jinak upravené stravě chybějí základní stavební prvky - vitamíny, stopové prvky a enzymy. Imunitu oslabuje i časté užívání antibiotik a nadměrné užívání léčiv. "Imunitní systém nemá nevyčerpatelnou kapacitu," varoval Petr.

Jednou z metod posílení imunity je podle něj očista organismu. Existuje řada kúr, od bylinných čajů přes diety až po různé techniky čištění střev. Zvláště účinná je podle Petra očista tlustého střeva v celém rozsahu. Na stěnách střeva totiž každému ulpívají zbytky potravy, které neodcházejí ven. Tím se zhorší vyprazdňování, hrozí zácpa a následně se naruší imunita.

"To, že má Česko smutný světový primát nejvyššího výskytu rakoviny tlustého střeva, je varující," řekl a dodal, že v jeho centru je očistná kúra tlustého střeva jednou z nejžádanějších.

Reklama

ČTK - Naďa Myslivcová

Reklama

Komentáře

Majkl 60 (St, 17. 11. 2021 - 07:11)
Souhlasím
Reklama