Reklama

Stále více mladistvých trpí kvůli hlasité hudbě poruchami sluchu

Stále více mladistvých trpí po návštěvě rockového koncertu nebo diskotéky sluchovými halucinacemi a následně poruchami sluchu nebo hučením v uších. Vyplývá to z nedávné studie rakouských a italských odborníků, kteří nyní požadují nový zákon a zavedení informačních kampaní.

Změna zákona by podle nich měla stanovit "rozumné hodnoty" pro hlasitost hudby ve veřejných prostorách. Poslech příliš hlasité muziky vede mimo jiné k tomu, že ke zhoršování sluchu vlivem stárnutí přichází dnes zhruba o 20 let dříve než obvykle. Osvěta by proto měla probíhat především na školách.

V průzkumu uvedlo více než 55 procent z 255 dotázaných mladých lidí, jejichž průměrný věk byl 16 let, že hudba na diskotékách je "občas" velmi hlasitá. Osmi procentům se pak zdála hlučná "příliš často". Tři lidé z dotázaných museli po návštěvě diskotéky vyhledat lékaře a jeden utrpěl dokonce ztrátu sluchu. Také 44 procent návštěvníků rockových koncertů přiznalo, že hudba je "alespoň občas" příliš hlasitá. Přibližně jedna čtvrtina školáků si ke konci hudební produkce stěžovala na dočasnou ztrátu sluchu. Tyto potíže se objevovaly ve stejné míře u chlapců i dívek.

Za diskotékové fandy se považuje více než jedna třetina školáků. Polovina mladých lidí musí před návštěvou diskotéky požádat o dovolení rodiče. Ochranu sluchu, například špunty do uší, mladiství odmítají, přestože většina z nich ví o možném riziku spojeném s dlouhým poslechem hlasité muziky.

Průzkum probíhal koncem loňského roku na šesti školách v Jižním Tyrolsku. Cílem dotazování bylo zjistit zvyklosti mladých lidí při poslouchání hudby.

Reklama

Zdroj: (ČTK)

Reklama

Komentáře

Urban Petr (Pá, 3. 10. 2014 - 17:10)
Můj kámoš od mala pořád poslouchá hudbu do sluchátek a už teď je hluchý jak poleno.
Reklama