Spánek bystří mozek

Prastaré rčení o tom, že "ráno je moudřejší večera", se po generace netraduje bez příčiny. Jeho platnost teď potvrdili vědci z univerzity v německém Lübecku. Experimentálně dokázali, že lidský mozek může ve spánku pracovat daleko efektivněji než v bdělém stavu.

Už mnozí duševní velikáni minulosti připouštěli, ba dokonce se pyšnili tím, že jejich geniální myšlenky spatřily světlo světa krátce po probuzení. Patřil k nim otec periodické soustavy prvků Dmitrij Ivanovič Mendělejev, který jí dal konečnou podobu pro procitnutí z hlubokého snu, i slavný romanopisec Robert Louis Stevenson, jenž ve stejné situaci stvořil postavy dr. Jekylla a pana Hyda. Vědecky potvrdit blahodárný vliv spánku na duševní aktivitu se však nikdy nepodařilo.


Teprve tým vedený Janem Bornem se rozhodl přijít tomuto jevu na kloub. Pokusným osobám, které rozdělil do tří skupin, zadal poměrně komplikovanou matematickou úlohu, přesněji řečeno, měly doplnit chybějící číselné řady, přičemž mohly ke správnému řešení dojít zkratkou okamžitě, nebo po čase složitým a zdlouhavým postupem.


Z první skupiny, v níž její členové dostali úkol těsně před usnutím, uvedlo krátce po probuzení šedesát procent správný výsledek za použití zkrácené metody. Druhá skupina se s úlohou seznámila ráno a k jejímu vyluštění přistoupila až po skončení běžného pracovního dne. Poradilo si s ní pouhých dvaadvacet procent účastníků, tedy stejně jako ve třetí skupině, v níž zkoumaní sice nějakou dobu odpočívali, ale nespali v noci.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele triple X
  triple X (anonym)

  s takovejma typkama co machrujou, ze spijou 4h dene mam svoje zkusenosti. dou treba spat ve 2 v noci a stavaji v sest rano - to mame 4h, potom si daji 2h po snidani (6h), hodinu po svacine (7h), 4h po objede (11h), 2h pred veceri (13h) a 3h po veceri (16h). a pak uz jdou spat opravdu zase jen na ty 4h v noci....

  Feb 08, 2004
 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  hehe presne tak . ja vstavam do prace v 6 takze chodivam normalne spat tak v nejak kolem 11 a vyhovuje mi to . proste se rano probudim cerstvej a wo to jde ne ? :) i kdyz nejvetsi shit je vstavat brzo rano kdysi sem vstaval 4:20 a to jsem nedaval i kdyz sem chodil spat treba v 9 vecer....

  Feb 10, 2004
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  To je fakt, ja chodim spat tak mezi 11-12 vecer a vstavem 6:45 a jsem uplne v pohode. To byly doby, kdy jsem chodila spat tak ve dve v noci a vstavala v 9 a neni to ono... kdyz jdu spat tak pozde, pak bych mohla hnipat az do obeda :)) to je pak cely den pryc a ani si ho neuziju.

  Feb 13, 2004
 • Obrázek uživatele Honzík"
  Honzík" (anonym)

  Já osobně si maslím,že spánek má každý jinak,mě stačí jen čtyři hodinky a jsem ůplně fit,když zůstanu déle tak jsem jako zmlácený.

  Feb 04, 2004
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  to je nejake nelogicke

  Feb 03, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  trpím já!Už jsem vyzkoušela různé kombinace od krátkého spánku,chození spát brzy,pozdě....Při vstávání a dlouho po něm jsem stále unavená,usnu kdekoliv a kdykoliv během dne.Stačí se někde opřít. Můžu spát 12-13 hodin,jsem stejně jako zmlácená,zrovna tak po 4hodinovém spánku.Kamarádka trpí nespavostí,či lépe řečeno nemá potřebu spát.Jsme nešťastné obě.

  Feb 13, 2004
 • Obrázek uživatele Katula
  Katula (anonym)

  ja si rada prispim,nekdy mam obdobi,ze nemuzu ani spat.....chodim spat ve 22¨30hod. a vstavam v 6'00hod.a jsem uplne hotova!!kdyz jeste musim podstoupit tu hnusnou cestu do skoly a tam me ceka praxe:( to bych opravdu nikomu neprala:-))))

  Dub 15, 2006
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  netusim,co prijde Martinovi(vyse)nelogicke?? ANO,z vlastni zkusenosti vim,ze dobry spanek bystri mozek.Pokud jsem unavena z prace(coz je skoro porad,protoze moje prace vyzaduje nepretrzite soustredeni),tak mi byva unavou az zle a stacilo by si par hodin pospat a jsem uplne jinak myslici clovek!!

  Dub 15, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama