Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Spánek a civilizační choroby

Fyziologický spánek je nezbytný nejen pro regeneraci duševních a fyzických sil, vytváření paměťových stop a tedy pro kognitivní (poznávací) funkce, ale i pro celou řadu metabolických pochodů.

Společným podkladem většiny spánkových poruch jsou časté probouzecí reakce, které vedou k vyplavování stresových hormonů (zejména kortizolu) a k urychlení aterosklerotických změn. Důsledkem je zvýšené riziko kardiovaskulárních komplikací (infarktů, cévních mozkových příhod). Přerušování spánku, provázené častou změnou spánkových stádií, bdělostí a sníženou efektivitou spánku, je rizikovým faktorem vzniku metabolického syndromu včetně obezity i diabetu (typu 2) a nerovnováhy neuroendokrinního i imunitního systému. Častým důsledkem je i vznik psychiatrických poruch včetně deprese.

Celosvětová tendence ke zkrácení spánku výrazně zvýšila riziko metabolického syndromu a s ním souvisejících komplikací. Při výraznějším nedostatku spánku dochází k aktivaci zánětlivých parametrů, zvýšení oxidačního stresu a ke snížení antioxidačních mechanismů. Zvýšené je i riziko nádorových onemocnění.

Výzkumy posledních let jsou zaměřeny i na souvislosti poruch spánku se zvýšeným výskytem některých neurodegenerativních onemocnění, zejména Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. I v těchto případech může mít absence zdravého spánku negativní vliv.

Nejdůležitějším předpokladem kvalitního spánku je jeho dostatečná délka (za optimum je v dospělosti považováno 7 až 8 hodin). Aby byl spánek osvěžující, měl by být dostatečně hluboký a nepřerušovaný častými probouzecími reakcemi.

prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc.?Neurologická klinika 1. LF UK a VFN?
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Tarka
  Tarka (anonym)

  nespavost je novodobý problém a taky s ním zápasím. Poslení dobou nepomáhá ani počítání oveček a když už usnu, tak zvoní budík. Takový začarovaný kruh

  Lis 05, 2019
 • Obrázek uživatele Melania
  Melania (anonym)

  na nespavost je moc dobrý melatonin s mučenkou

  Pro 04, 2019
 • Obrázek uživatele Kiara
  Kiara (anonym)

  nespavost je novodobá nemoc. Proto se to musí řešit. Je to pak jako začarovaný kruh. Člověk pak ani neumí přemýšlet a myslí jenom na spánek

  Led 28, 2020
 • Obrázek uživatele Cyndy
  Cyndy (anonym)

  nespím když jsem ve stresu a na to mně hodně pomáhá tohle https://www.pharmaactiv.com/spanek--nervy--stres/nerv-activ/ po tomhle spím jako miminko . A to už jsem vyzkoušela opravdu všechno

  Bře 01, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama