Sortis má zřejmě více vedlejších účinků než podobné léky

Nejprodávanější lék proti kardiovaskulárním chorobám vyráběný firmou Pfizer Lipitor, patřící do skupiny statinů a na českém trhu dostupný pod názvem Sortis, není efektivnější než podobné léky. V některých případech má i horší vedlejší účinky. Tvrdí to závěry studie nezávislého Německého institutu.

Studie vznikla na základě sporů, které se v Německu vedou ohledně ceny Lipitoru a jiných uvedených léků, jež mají snižovat hladinu cholesterolu.


Prodloužení života pacientů s ischemickou chorobou srdeční bylo posuzováno u přípravku Zocor firmy Merck a u Pravastinu firmy Squibb, nikoli však u Lipitoru.


Jonathan Jones z kardiovaskulární skupiny firmy Pfizer řekl, že vedlejší účinky konkurenčních léků se liší a že každá studie může vést k jiným výsledkům v závislosti na závažnosti, která se jim přisuzuje.


Pro případy akutních onemocnění nebyl dostatek údajů, aby potvrdily, že kterákoli ze skupin ? Lipitor, Zocor nebo Pravastin ? je lepší než ostatní. V případě kardiovaskulárních pacientů trpících zároveň diabetem se ukázalo, že život prodlužuje pouze Zocor firmy Merck. Ostatní farmaceutické firmy následně snížily ceny svých léků.


Pfizer potom zahájil reklamní kampaň v tisku a uváděl, že Lipitor je lepší než ostatní uváděné léky a má významně menší vedlejší účinky ve velkých dávkách. V důsledku toho se na Lipitor zaměřila shora zmíněná studie. Její závěry ale neprokázaly tvrzení, že by Lipitor byl lepší než ostatní uváděné přípravky. Ve srovnání se Zocorem má více negativních vedlejších účinků. Nesmí být užíván pacienty s chorobou jater, kojícími a těhotnými ženami a ženami, které chtějí otěhotnět. Před nasazením léčby je třeba provést jaterní testy.


Podle konzultační firmy IMS Health se v loňském roce prodal Lipitor v hodnotě 12 miliard dolarů, druhý neprodávanější lék tohoto typu, Zocor od firmy Merck, v hodnotě 5,9 miliard dolarů.


Lipitor je České republice dodáván firmou Pfizer pod názvem Sortis. Jedná se o jeden ze skupiny léků nazývaných statiny, které slouží k léčbě nemocných s ischemickou chorobou srdeční. Léky z této skupiny snižují hladinu cholesterolu v organismu. Účinnost léků této skupiny byla prokázána u různých skupin pacientů celou řadou klinických studií, které byly publikovány jak v zahraničním, tak českém odborném tisku.


Podle MUDr. Davida Horáka z katetrizační laboratoře krajské nemocnice v Liberci mají tyto léky i celou řadu nežádoucích účinků, které se však vyskytují u relativně malého počtu léčených. ?Mezi závažnější patří poškození jaterních funkcí, které se v závislosti na dávce objevuje u méně než 2,5 procenta pacientů, a postižení svalové tkáně, která může být vzácně vystupňována až k tzv. rhabdomyolýze, tedy k rozpadu kosterních svalů. V informaci o léku je uváděna i celá řada méně závažných nežádoucích vedlejších účinků. Například se jedná o bolesti hlavy, zácpu nebo průjem a další. Celkově lze konstatovat, že výskyt nežádoucích účinků je nízký a k vysazení léčby vede jen u malého počtu pacientů. Byly zaznamenány též různé lékové interakce, zejména s určitými antibiotiky nebo dalšími látkami metabolizovanými stejnými cestami jako Sortis. Porovnání různých léků ze skupiny statinů je obtížné, protože klinické studie se neuskutečnily na porovnatelných populacích a v porovnatelných designech pro všechny dotyčné léky,? upřesnil MUDr. Horák.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (121)

 • Obrázek uživatele pavouk
  pavouk (anonym)

  Atrovastatin (po firením názvem Sirtis, Lipitor, Torvacard atd.) velice účnně snižuje hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu,mírně zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a jako jediný statin mírně snižuje hladinu triglyceridů (tuků) v krvi již v nízké dávce 10-20 mg/den. Při dávce do 40 mg/den nebyly pospsány pospány vedlejší účinky. V článku popisované účinky se objevovaly v Americe při dávkách přes 80mg/den (u nás povoluje lékopis dávku do 40mg!!) při současném podávání léků ze skupiny fibrátů (Lipanthyl, Lipinor atd). Kontrola hladiny jaterních enzymů a kreatinfosfokinázy (AST,ALT,CK) současně s kontrolou hladiny lipidů cca 2x za 3 roky bohatě stačí na případné podchycení nežádoucích účinků. Vzhledem k tomu, že atrovastatin je jediný lék, u kterého bylo popsána při ultrazvukovém vyšetření cévního řečiště redukce sklerotických plátů o 20-30% (= o 20-30% lepší prokrvení) a současně i zřetelné zlepšení stavu nemocných (zvýšení tolerované fyziské námahy u anginy pecktoris, zlepšení erekce...) po cca 2 letech užívání, je omezené podávání v ČR pouze otázkou ceny a neznalosti lékařů. Suma sumarum: článek je blábol o ničem "vycucaný" nejspíše z příbalového letáku

  Led 14, 2006
 • Obrázek uživatele bývalý pacient
  bývalý pacient (anonym)

  Lék jsem měsíc užíval jako prevenci v dávkování 10 mg/den. Moje zkušenost je dost drastická. Po prvních třech dnech jsem měl silnou reakci - zimnice, zvracení, nausea, průjem - něco co připomínalo žlučníkový záchvat či virózu. Abych vyloučil souběh s nějakou infekcí vysadil jsem na 10 dní a začal užívat znovu- celkem 3x vždy se stejným průběhem. Asi patřím k těm 2% kdo lék nasnáší, ale musím říci že jej nesnáším požádně.

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele b.
  b. (anonym)

  Sortis beru léta, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Kardiolog mi právě píše Sortis, že je nejlepší a nejúčinější.

  Led 27, 2007
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych prosím vědět kolik stojí od 1.4.2007 lék Zocor. Děkuji za odpověď.

  Dub 02, 2007
 • Obrázek uživatele Bermilka
  Bermilka (anonym)

  Chtěla bych poděkovat pavoukovi,který mě uklidnil. Mám nově předepsaný lék Sortis 10mg.Příbalový leták mne tak vyděsil, že jsem měla obavy tento lék vůbec konzumovat.Po přetení jeho komentáře jdu spolknout pilulku. Děkuji

  Zář 14, 2007
 • Obrázek uživatele Květa
  Květa (anonym)

  dostala jsem tento lék od přítele, protože mám vysoký cholesterol, ale lékař mi nenapsal žádné prášky jsem jinak zdravá může mi nějak poškodit, nebo jen sundám zvýšený cholesterol.

  Říj 11, 2007
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Chtěl bych vědět něco bližšího o způsobu podávání SORTISu. Předepsané užívání večer asi u takovéhoto léku neodpovídá zcela jeho účinkům. Je vhodnější tento lék užívat před večeří, po večeři a s jakým odstupem a má se např. pacient vyvarovat bezprostřednímu pití alkoholu atd. Kdo mi poradí?

  Led 28, 2008
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Chtěl bych vědět něco bližšího o způsobu podávání SORTISu. Předepsané užívání večer asi u takovéhoto léku neodpovídá zcela jeho účinkům. Je vhodnější tento lék užívat před večeří, po večeři a s jakým odstupem a má se např. pacient vyvarovat bezprostřednímu pití alkoholu atd. Kdo mi poradí?

  Led 28, 2008
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Hm, a ještě jedna zkušenost, možná je to náhoda, ale nikdy jsem netrpěl zácpou a nyní po 14 dnech užívání je tady....

  Led 28, 2008
 • Obrázek uživatele Lulu
  Lulu (anonym)

  Několik pokusů o snížení chol.se minulo účinkem. Slezlo to nejníž na 8 a dál ani ťuk.Teď jsem k tomu přistoupila naprosto zodpovědně. Tulip je totéž jako Sortis. Měla jsem Tulip 20 a za 2 měs. to šlo z 11,9 na 6,3. Tak nízké hodnoty nebyly po žádném jiném léku. A hlavně mi po něm nebylo blbě. Užívat je nejlépe na noc a to i po flámu. Akorát bych ho nebrala bez konzultace s kardiologem. Toť vše.

  Feb 20, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Beru Sortis 20 a z vedlejších účinků mě trápí zvětšující se objem hlavně v pase. Nabírám, přitom chodím 3 x týdně cvičit.Jsem z toho nešťastná. Lékař řekl, že při mém cholesterolu ( asi 7) musím lék brát, neboť jinak mi hrozí cévní příhoda. Přitom prý o lepším přípravku, který by mi na cholesterol mohl dát, neví. Má někdo podobnou zkušenost se změnou váhy po tomto léku?

  Bře 07, 2008
 • Obrázek uživatele Stan
  Stan (anonym)

  Já beru sortis azase hubnu, no to je teda...Cvičím a v jídle myslím jsem normální, nejím moc tučné jídlo a sladkosti.

  Črv 10, 2008
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Začal jsem brát Sortis. Do této doby jsem nevěděl co je bolení hlavy, neustálá bolest žaludku /vředy nemám/ a zácpa.

  Črv 13, 2008
 • Obrázek uživatele kkarolka
  kkarolka (anonym)

  Je mi 20 let a Sortis beru uz skoro rok.Vysoky chol. mam uz od 15let,drzela jsem diety (nejedla jsem nic tucneho,zedne zloutky ,smazene veci,atd.)Brala jsem i lecitin.A porad nic po Sortisu 20mg se mi cholesterol snizil ze 8,4 na 4,1 ale pribiram po nem. :(

  Zář 21, 2008
 • Obrázek uživatele Bronislava Tlachová
  Bronislava Tlachová (anonym)

  dostala se mi k rukám malá oválná krabička, uvnitř jsou bílé (něco jako buničité-s póry)papírky. Nevíte, o co jde? Na obalu je napsáno Sortis,ale žádný popisek...pokud víte někdo, o co jde, prosím, napište mi e-mail, broucinka.b"seznam.cz

  Říj 05, 2008
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  já z něho mám naopak průjem

  Led 08, 2009
 • Obrázek uživatele radka
  radka (anonym)

  dříve jsem brala lipovitan,ale stále mám vysokou hladinu tuku v krvi,teď mam předpsán sortis,ale mám obavy,mám totiž méně odolná játra a ledviny.moje otázka je brát či nebrat.Trpím dyslipidemií.díky

  Feb 01, 2009
 • Obrázek uživatele Lidulinka
  Lidulinka (anonym)

  Já jsem ůplně vedle, protože mi lékařka předepsala Sortis před půl rokem, senzačně se mi vylepšil cholesterol, zhubla jsem 6 kg, ale současně jsem moooc provozovala nordic walking. Jenže ted mám 2 měsíce kruté bolesti svalů, a co hlavně, hodnotu CK 4,4 COŽ JE HODNĚ MOC. Sortis mi okamžitě vysadila, bolesti prý přejdou. Jenže co to CK, prý se to zvyšuje i při zvýšené námaze. Tak mám chodit, nebo ne?

  Čer 14, 2009
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Beru Sortis 4 roky.Výborně snížil cholesterol. Ale jaterní testy tragédie.Bilirubin celkový 40 a ve žlučníku bilirubinové kameny.Mám jít na operaci.Na základě článku přejdu na ZOCOR.

  Čer 30, 2009
 • Obrázek uživatele Kali
  Kali (anonym)

  dostala se mi k rukám malá...an antihyperlipidemic agent that acts by inhibiting cholesterol synthesis, used as the calcium salt in the treatment of hypercholesterolemia and other forms of dyslipidemia. indications This drug is used to lower the levels of both cholesterol and triglycerides in the plasma. contraindications Known hypersensitivity, pregnancy, lactation, and active liver disease prohibit the use of this drug. adverse effects Liver dysfunction is a potentially life-threatening side effect of this drug. Other adverse effects include rash, pruritus, alopecia, dyspepsia, flatus, pancreatitis, lens opacities, myalgia, and headache.

  Kvě 15, 2010
 • Obrázek uživatele Síma
  Síma (anonym)

  Beru Sortis 20 a z...já jsem na tom podobně,během třech týdnu užívání sortisu,jsem přibrala neuvěřitelných 10 kg,je to skoro už rok a nemohu se těch kilzbavit....

  Kvě 19, 2010
 • Obrázek uživatele Anna Bangová
  Anna Bangová (anonym)

  užívám sortis od ledna l. r. a ted mám kruté bolesti v obou rukách, bolí mě až nehty, neustálé brnění ve dne v noci, nejsem už schopná ani se sama najíst pomalu, azačínají už bolet i záda celá

  Zář 05, 2010
 • Obrázek uživatele Básník
  Básník (anonym)

  Užívám Sortis několik let (20 mg denně) bez jakýchkoli vedlejších efektů.

  Zář 05, 2010
 • Obrázek uživatele L.D.
  L.D. (anonym)

  dostala se mi k rukám malá......myslím,si,že tam nějaká babička dala Colafit,to je kolagenní přípravek na klouby...ale raději,co neznáte nejezte....

  Lis 24, 2010
 • Obrázek uživatele Marketa
  Marketa (anonym)

  Beru Sortis 20 a z...Beru také Sortis a také jsem přibrala,hlavně v pase, je to ale popsáno jako jeden z vedlejších účinků bohužel,ale radši budu mít víc cm v pase než mrtvici! Jinak mě to taky štve !

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele ondřej
  ondřej (anonym)

  beru sortis 40mg na noc a musím říct, že je to paráda. cholesterol je dole, trygliceridy jakbysmet, cítím se úplně normálně a pocit hladu?..co to je? :)

  Led 21, 2011
 • Obrázek uživatele 1.3.2011 1:27 HANA
  1.3.2011 1:27 HANA (anonym)

  BERU SORTIS UZ ROK .A ZJISTILA SEM ZE MNE BRNI A TVNE MNE V ZAU NA KRIZI .JE TO HROZNE.

  Dub 02, 2011
 • Obrázek uživatele alex
  alex (anonym)

  http://www.celostnimedicina.cz/cesnek-je-lepsi-v-prevenci-srdecnich-prihod-nez-statiny.htm#ixzz1IMHW4iLZ a kopec iných zaujímavých info o cholesterole a jeho vraj "škodlivosti". Pretože podľa mnohých univerzitných lekárov-kardiológov je škodlivosť cholesterolu najväčším podvodom a tym pádom aj kšeftom v histórii medicíny. Môžem zaslať mnohé zaujímavé info, stačí napísať. alexa123@seznam.cz

  Dub 08, 2011
 • Obrázek uživatele Jožka
  Jožka (anonym)

  Sortis beru léta, bez... Sortis beru 20mg už několik let a žádné problémy nemám

  Led 09, 2012
 • Obrázek uživatele Jiřina Kovářová
  Jiřina Kovářová (anonym)

  Brala jsem Sortis 20,potom 40 - žádné výsledky,tak mi předepsali ještě Ezetrol - a výsledek?Vysoké jaterní testy,zvýšení váhy ,brnění rukou,pocení(i když to je možná důsledek menopauzy - je mi 50 let) a ztráta vlasů. Všechny léky mi po testech vysadili,ale negativa neustupují - co dál? Odpoví mi někdo?

  Feb 02, 2012
 • Obrázek uživatele Ludmila
  Ludmila (anonym)

  Sotris mi perfektně snížil hladinu cholesterolu,částečně i triaglycerolů (lék apo-pheno mi způsobil rhabdomyolýzu),ovšem v poslední době mám urputné svědění pokožky hlavy a za ušima...p.doktorka mi říkala,že někdo má tyto obtíže právě po sortisu...má , prosím , ještě někdo ty samé příznaky???po vysazení na 14 dní již dvakrát svědění hlavy přešlo a po nasazení po zhrzba 14ti dnech zase začalo...děkuji

  Feb 07, 2012
 • Obrázek uživatele Ludmila
  Ludmila (anonym)

  Po léku Apo-Pheno,na snížení chol. a Tg.,jsem měla CK - tj.creatinkináza hodnotu 170,což při horní hranici CK 2,9 je hrozně vysoké...myoglobin byl 850,při hranici do 50ti...uzavřeli to jako právě výše zmíněnou rhabdomyolýzu,tj.svalová rozpad...také jsem ani nemohla chodit,jak mě bolely svaly...jo a ALT a AST byly kolem 6,5...takže někteří lidé opravdu takto reagují...zdravím všechny...

  Feb 07, 2012
 • Obrázek uživatele Mirda.
  Mirda. (anonym)

  Co vlastně chcete za léky, když vás slavný český stát přes supermarkety živí jedy.A doktoři vás krmí drasťáky.A v práci si z vás nadřízení dělají hovada.

  Bře 19, 2012
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Atrovastatin (po firením...Sortis beru cca tri mesice, neskutečny prujem,bolesti celeho tela.Vysadila sem navic jsem i po nem pribrala tri kila, takže az pojedu na kontrolu nacpu jim ten sortis do zadni casti tela.. :-((

  Bře 23, 2012
 • Obrázek uživatele ludmila1
  ludmila1 (anonym)

  Sortis beru cca tri mesice,...máš pravdu nacpi jim ho tam,já mám po sortisu ještě psychické problémy

  Dub 05, 2012
 • Obrázek uživatele květa
  květa (anonym)

  beru sortis dva měsíce a začaly mi otékat nohy, minulý týden jsem lék vysadila a mám po otokách

  Dub 16, 2012
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Brala jsem Sortis 10 let a žádné problémy.Ale pak.Brnění ruky,oteklé kotníky už ráno,stále jem spala,často se mi točila hlava a pak jsem skoro rok nemohla pořádně chodit - bolela mne pata.Všechna vyšetření skoro negativní,až na žlučníkový kámen a vysokou sedimentaci.Sortis jsem vysadila a až na kámen vše je v pořádku.

  Zář 02, 2012
 • Obrázek uživatele AnnAlena
  AnnAlena (anonym)

  Já vysadila SORTIS po roce na přání doktorky, neskutečné bolesti svalů, já myslela, že to jsou klouby. Úplně jsem trpěla. A taky otoky. Teď se z něho čistím.......nejradši bych nic neužívala....je to prý samá chemie, mnohdy víc škodí, než uzdravuje a ještě z toho mají miliardy!!!!!!!!! Co dál? Homeopatika, ty nestačí. Musím si nějak poradit sama.

  Zář 17, 2012
 • Obrázek uživatele Tamara
  Tamara (anonym)

  Beru Sortis 20 a z...Zdravím.Rovněž užívám sortis 20mg.Nejenže jsem přibrala v pase,ale mám i bolesti v rukopu a to rakové že nesjem schopná se sama někdy ani obléknout.Bohužel na můj zvyšený cholesterpl 9 prý nic jiného užívat nemohu a tak trpím již 3 měsíc.

  Říj 06, 2012
 • Obrázek uživatele dědek
  dědek (anonym)

  Zdravím všechny, jsem po operaci karotid a i když jsem cholesterol měl v normě, předepsali mi při odchodu z FN Plzeň Sortis jako prevenci proti cholesterolu. Beru jej od ledna letošního roku a žádné problémy nemám. Myslím, že je to dobrý lék.

  Říj 16, 2012
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Beru Spatizalex a od té doby mám necitelné prsty u nohou. Lékař mi řekl, že to od toho léku není, neurolog zase, že tam není neurologická příčina. Tak jsem asi blázen, nebo si z nás blázny dělají doktoři.

  Lis 04, 2012
 • Obrázek uživatele Jana T.
  Jana T. (anonym)

  Beru Sortis již asi 5 let. Zpočátku jsem vynechávala, teď prý ho musím užívat, protože jsem měla hodnotu skoro 11. Přidal mi ještě ZOCOR. Mám ale špatná játra, bojím se užívat ty chemikálie. Celé noci nespím, šíleně mě svrbí celé tělo, úplně píchá, kartáčem se dřu, potím se a taky jsem strašně přibrala přes břicho, stydím se za to. Vždycky jsem byla štíhlá, mám mrzutou náladu a ještě mě začaly šíleně bolet nohy, pata, nemohu došlápnout. Tak nevím, zda je to od užívání těchto léků. Poraďte mi.

  Lis 06, 2012
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Od června jsem užívala Sortis.Objevila se vodnatá rýma a dráždivý záchvatový kašel.Občas obtíže jako při začínající viroze. V říjnu jsem musela lék vysadit kvůli operačnímu zákroku a rázem bylo po obtížích. Po návratu z nemocnice jsem začala opět užívat a potíže se vrátily.nzní jsem lék vysadila.

  Lis 16, 2012
 • Obrázek uživatele Tamara
  Tamara (anonym)

  Zdravím.Rovněž užívám...Zdravím,mám stejné potíže při užíváníléku sorti,křeče ve svalech,bolest rukou, potíže s oblékáním, na čas mi byl tento lék vyměněn za Tulip a Lipanthyl,cholesterol o něco klesl,ale bolest a křeče ve svalech rukou nadále přetrvávají,již půl roku,kdyby někdo věděl jak od bolesti pomoci,dejte prosím vědět,děkuji mockrát.

  Bře 13, 2013
 • Obrázek uživatele Tamara
  Tamara (anonym)

  MŮJ meil T.C.I.5@seznam.cz

  Bře 13, 2013
 • Obrázek uživatele Míla Vild.
  Míla Vild. (anonym)

  Atrovastatin (po firením...Jak jsem si přečetla komentáře k léku Sortis, tak teď už je mi jasné, co mi způsobilo nepředstavitelné potíže až strach z nenapravitelného poškození, během 2,5 měsíčního užívání tohoto léku. Naštěstí mi došly souvislosti a už Sortis neberu. Bolest na hrudníku, zadýchávání a bolest celého hrudníku, vzláště na levé straně, kde je srdce - při sebemenším pohybu, bolest pod lopatkami, úbytek váhy 1kg/měs., úbytek svalů, ochablost rukou až bolest v pažích, bolest nohou při jakkoliv krátké chůzi i na rovině. Za zanedbatelné jsem přitom považovala neustálý vodnatý výtok z nosu a záchvaty kašle jako když zaskočí slina. Tyto a podobné statiny by měl někdo zakázat. Nízkou hladinu koenzymu Q10 může způsobovat užívání statinů a přitom je přirozeně nejvíce v srdečním svalu, plících a játrech, kde hraje důležitou roli. Nenechám se zabít, teď užívám doplněk stravy Coenzyne Q10, abych napravila to, co mi možná nenapravitelně způsobil Sortis.

  Čer 13, 2013
 • Obrázek uživatele liba
  liba (anonym)

  Jak jsem si přečetla...Brala jsem Sortis dva měsíce a měla jsem úplně ty samé příznaky ,které jsou v tomto článku uvedeny.Nyní Sortis neberu čtrnáct dní a potíže zcela ještě neustoupili.Nejhorší je ta bolest u srdce.Když jsem byla za ošetřujícím lékařem tak se ještě pomalu cítil dotčen.Napsal mi jiný lék, ale odmítám ho brát.Nyní beru Omegu 3 a piji Aloe Vera tak jen doufám že se vše srovná.

  Črv 02, 2013
 • Obrázek uživatele Sam
  Sam (anonym)

  Sortis užívám dlouhodobě a bez jakýchkoliv problémů.

  Črv 02, 2013
 • Obrázek uživatele jamilen
  jamilen (anonym)

  Beru Sortis 40mg několik let a také už několik let mám potíže se svaly a svalovými úpony od kolen do stehen, kyčle, záda. ramena. Noční křeče a píchavé křeče pod klíční kostí. Pokaždé mi bolí něco jiného více. Klouby mám v pořádku, všechny pohyby volně dělám bez problémů.Do schodů nemohu vylézt.Nemám dost síly v úponech svalů kolen. Může se se mnou někdo spojit, kdo má stejné potíže a zda po vysazení tohoto léku tyto potíže vymizí ? Díky můj mail milen.liska@email.cz

  Črv 04, 2013
 • Obrázek uživatele jamilen
  jamilen (anonym)

  MŮJ meil T.C.I.5@seznam.cz Milá Tamaro. Určitě se s vámi spojím mailem. Moc mě zajímá, zda se těchto problémů zbavíte, nebo je to poškození trvalé. Mám dilema. Je lepší kvalitní kratší život, nebo život se spoustou bolestí a potíží, ale o trochu delší ? O kolik by byl ten život delší ? ? Co raději zvolit ?

  Črv 06, 2013

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama