Reklama

Sortis má zřejmě více vedlejších účinků než podobné léky

Nejprodávanější lék proti kardiovaskulárním chorobám vyráběný firmou Pfizer Lipitor, patřící do skupiny statinů a na českém trhu dostupný pod názvem Sortis, není efektivnější než podobné léky. V některých případech má i horší vedlejší účinky. Tvrdí to závěry studie nezávislého Německého institutu.

Studie vznikla na základě sporů, které se v Německu vedou ohledně ceny Lipitoru a jiných uvedených léků, jež mají snižovat hladinu cholesterolu. 


Prodloužení života pacientů s ischemickou chorobou srdeční bylo posuzováno u přípravku Zocor firmy Merck a u Pravastinu firmy Squibb, nikoli však u Lipitoru. 


Jonathan Jones z kardiovaskulární skupiny firmy Pfizer řekl, že vedlejší účinky konkurenčních léků se liší a že každá studie může vést k jiným výsledkům v závislosti na závažnosti, která se jim přisuzuje. 


Pro případy akutních onemocnění nebyl dostatek údajů, aby potvrdily, že kterákoli ze skupin ? Lipitor, Zocor nebo Pravastin ? je lepší než ostatní. V případě kardiovaskulárních pacientů trpících zároveň diabetem se ukázalo, že život prodlužuje pouze Zocor firmy Merck. Ostatní farmaceutické firmy následně snížily ceny svých léků. 


Pfizer potom zahájil reklamní kampaň v tisku a uváděl, že Lipitor je lepší než ostatní uváděné léky a má významně menší vedlejší účinky ve velkých dávkách. V důsledku toho se na Lipitor zaměřila shora zmíněná studie. Její závěry ale neprokázaly tvrzení, že by Lipitor byl lepší než ostatní uváděné přípravky. Ve srovnání se Zocorem má více negativních vedlejších účinků. Nesmí být užíván pacienty s chorobou jater, kojícími a těhotnými ženami a ženami, které chtějí otěhotnět. Před nasazením léčby je třeba provést jaterní testy. 


Podle konzultační firmy IMS Health se v loňském roce prodal Lipitor v hodnotě 12 miliard dolarů, druhý neprodávanější lék tohoto typu, Zocor od firmy Merck, v hodnotě 5,9 miliard dolarů. 


Lipitor je České republice dodáván firmou Pfizer pod názvem Sortis. Jedná se o jeden ze skupiny léků nazývaných statiny, které slouží k léčbě nemocných s ischemickou chorobou srdeční. Léky z této skupiny snižují hladinu cholesterolu v organismu. Účinnost léků této skupiny byla prokázána u různých skupin pacientů celou řadou klinických studií, které byly publikovány jak v zahraničním, tak českém odborném tisku. 


Podle MUDr. Davida Horáka z katetrizační laboratoře krajské nemocnice v Liberci mají tyto léky i celou řadu nežádoucích účinků, které se však vyskytují u relativně malého počtu léčených. ?Mezi závažnější patří poškození jaterních funkcí, které se v závislosti na dávce objevuje u méně než 2,5 procenta pacientů, a postižení svalové tkáně, která může být vzácně vystupňována až k tzv. rhabdomyolýze, tedy k rozpadu kosterních svalů. V informaci o léku je uváděna i celá řada méně závažných nežádoucích vedlejších účinků. Například se jedná o bolesti hlavy, zácpu nebo průjem a další. Celkově lze konstatovat, že výskyt nežádoucích účinků je nízký a k vysazení léčby vede jen u malého počtu pacientů. Byly zaznamenány též různé lékové interakce, zejména s určitými antibiotiky nebo dalšími látkami metabolizovanými stejnými cestami jako Sortis. Porovnání různých léků ze skupiny statinů je obtížné, protože klinické studie se neuskutečnily na porovnatelných populacích a v porovnatelných designech pro všechny dotyčné léky,? upřesnil MUDr. Horák. 


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

pavouk (So, 14. 1. 2006 - 13:01)
Atrovastatin (po firením názvem Sirtis, Lipitor, Torvacard atd.) velice účnně snižuje hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu,mírně zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a jako jediný statin mírně snižuje hladinu triglyceridů (tuků) v krvi již v nízké dávce 10-20 mg/den. Při dávce do 40 mg/den nebyly pospsány pospány vedlejší účinky. V článku popisované účinky se objevovaly v Americe při dávkách přes 80mg/den (u nás povoluje lékopis dávku do 40mg!!) při současném podávání léků ze skupiny fibrátů (Lipanthyl, Lipinor atd). Kontrola hladiny jaterních enzymů a kreatinfosfokinázy (AST,ALT,CK) současně s kontrolou hladiny lipidů cca 2x za 3 roky bohatě stačí na případné podchycení nežádoucích účinků.
Vzhledem k tomu, že atrovastatin je jediný lék, u kterého bylo popsána při ultrazvukovém vyšetření cévního řečiště redukce sklerotických plátů o 20-30% (= o 20-30% lepší prokrvení) a současně i zřetelné zlepšení stavu nemocných (zvýšení tolerované fyziské námahy u anginy pecktoris, zlepšení erekce...) po cca 2 letech užívání, je omezené podávání v ČR pouze otázkou ceny a neznalosti lékařů.

Suma sumarum: článek je blábol o ničem "vycucaný" nejspíše z příbalového letáku
bývalý pacient (Po, 8. 1. 2007 - 07:01)
Lék jsem měsíc užíval jako prevenci v dávkování 10 mg/den. Moje zkušenost je dost drastická. Po prvních třech dnech jsem měl silnou reakci - zimnice, zvracení, nausea, průjem - něco co připomínalo žlučníkový záchvat či virózu. Abych vyloučil souběh s nějakou infekcí vysadil jsem na 10 dní a začal užívat znovu- celkem 3x vždy se stejným průběhem. Asi patřím k těm 2% kdo lék nasnáší, ale musím říci že jej nesnáším požádně.
b. (So, 27. 1. 2007 - 11:01)
Sortis beru léta, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Kardiolog mi právě píše Sortis, že je nejlepší a nejúčinější.
Dana (Po, 2. 4. 2007 - 11:04)
Dobrý den, chtěla bych prosím vědět kolik stojí od 1.4.2007 lék Zocor. Děkuji za odpověď.
Bermilka (Pá, 14. 9. 2007 - 22:09)
Chtěla bych poděkovat pavoukovi,který mě uklidnil. Mám nově předepsaný lék Sortis 10mg.Příbalový leták mne tak vyděsil, že jsem měla obavy tento lék vůbec konzumovat.Po přetení jeho komentáře jdu spolknout pilulku. Děkuji
Květa (Čt, 11. 10. 2007 - 20:10)
dostala jsem tento lék od přítele, protože mám vysoký cholesterol, ale lékař mi nenapsal žádné prášky jsem jinak zdravá může mi nějak poškodit, nebo jen sundám zvýšený cholesterol.
Martin (Po, 28. 1. 2008 - 18:01)
Chtěl bych vědět něco bližšího o způsobu podávání SORTISu. Předepsané užívání večer asi u takovéhoto léku neodpovídá zcela jeho účinkům. Je vhodnější tento lék užívat před večeří, po večeři a s jakým odstupem a má se např. pacient vyvarovat bezprostřednímu pití alkoholu atd. Kdo mi poradí?
Martin (Po, 28. 1. 2008 - 18:01)
Chtěl bych vědět něco bližšího o způsobu podávání SORTISu. Předepsané užívání večer asi u takovéhoto léku neodpovídá zcela jeho účinkům. Je vhodnější tento lék užívat před večeří, po večeři a s jakým odstupem a má se např. pacient vyvarovat bezprostřednímu pití alkoholu atd. Kdo mi poradí?
Martin (Po, 28. 1. 2008 - 18:01)
Hm, a ještě jedna zkušenost, možná je to náhoda, ale nikdy jsem netrpěl zácpou a nyní po 14 dnech užívání je tady....
Lulu (St, 20. 2. 2008 - 15:02)
Několik pokusů o snížení chol.se minulo účinkem. Slezlo to nejníž na 8 a dál ani ťuk.Teď jsem k tomu přistoupila naprosto zodpovědně. Tulip je totéž jako Sortis. Měla jsem Tulip 20 a za 2 měs. to šlo z 11,9 na 6,3. Tak nízké hodnoty nebyly po žádném jiném léku. A hlavně mi po něm nebylo blbě. Užívat je nejlépe na noc a to i po flámu. Akorát bych ho nebrala bez konzultace s kardiologem. Toť vše.
Eva (Pá, 7. 3. 2008 - 12:03)
Beru Sortis 20 a z vedlejších účinků mě trápí zvětšující se objem hlavně v pase. Nabírám, přitom chodím 3 x týdně cvičit.Jsem z toho nešťastná. Lékař řekl, že při mém cholesterolu ( asi 7) musím lék brát, neboť jinak mi hrozí cévní příhoda. Přitom prý o lepším přípravku, který by mi na cholesterol mohl dát, neví.
Má někdo podobnou zkušenost se změnou váhy po tomto léku?
Petra (Pá, 24. 5. 2019 - 16:05)
Evi, jsem na tom stejně. Tři měsíce dieta, žádný bílý cukr a tři a půl měsíce tréninku 3x týdně (jednou s trenérem, dvakrát sama). Výsledkem je, že jsem jak bublanina a nejvíc v pase a ten val pod prsama.
Edith (Út, 22. 3. 2022 - 06:03)
Ano, já jsem začala také nabírat na váze po začátku léčby Sortis, dnes již je to
10kg během půl roku. Nejím víc a sportuje stále stejně.
Stan (Čt, 10. 7. 2008 - 09:07)
Já beru sortis azase hubnu, no to je teda...Cvičím a v jídle myslím jsem normální, nejím moc tučné jídlo a sladkosti.
Pavel (Ne, 13. 7. 2008 - 08:07)
Začal jsem brát Sortis. Do této doby jsem nevěděl co je bolení hlavy, neustálá bolest žaludku /vředy nemám/ a zácpa.
kkarolka (Ne, 21. 9. 2008 - 20:09)
Je mi 20 let a Sortis beru uz skoro rok.Vysoky chol. mam uz od 15let,drzela jsem diety (nejedla jsem nic tucneho,zedne zloutky ,smazene veci,atd.)Brala jsem i lecitin.A porad nic po Sortisu 20mg se mi cholesterol snizil ze 8,4 na 4,1 ale pribiram po nem. :(
Bronislava Tlachová (Ne, 5. 10. 2008 - 20:10)
dostala se mi k rukám malá oválná krabička, uvnitř jsou bílé (něco jako buničité-s póry)papírky. Nevíte, o co jde? Na obalu je napsáno Sortis,ale žádný popisek...pokud víte někdo, o co jde, prosím, napište mi e-mail, broucinka.b"seznam.cz
honza (Čt, 8. 1. 2009 - 10:01)
já z něho mám naopak průjem
radka (Ne, 1. 2. 2009 - 15:02)
dříve jsem brala lipovitan,ale stále mám vysokou hladinu tuku v krvi,teď mam předpsán sortis,ale mám obavy,mám totiž méně odolná játra a ledviny.moje otázka je brát či nebrat.Trpím dyslipidemií.díky
Lidulinka (Ne, 14. 6. 2009 - 00:06)
Já jsem ůplně vedle, protože mi lékařka předepsala Sortis před půl rokem, senzačně se mi vylepšil cholesterol, zhubla jsem 6 kg, ale současně jsem moooc provozovala nordic walking. Jenže ted mám 2 měsíce kruté bolesti svalů, a co hlavně, hodnotu CK 4,4 COŽ JE HODNĚ MOC. Sortis mi okamžitě vysadila, bolesti prý přejdou. Jenže co to CK, prý se to zvyšuje i při zvýšené námaze. Tak mám chodit, nebo ne?
Tomáš (Út, 30. 6. 2009 - 17:06)
Beru Sortis 4 roky.Výborně snížil cholesterol. Ale jaterní testy tragédie.Bilirubin celkový 40 a ve žlučníku bilirubinové kameny.Mám jít na operaci.Na základě článku přejdu na ZOCOR.
Kali (So, 15. 5. 2010 - 09:05)
dostala se mi k rukám malá...an antihyperlipidemic agent that acts by inhibiting cholesterol synthesis, used as the calcium salt in the treatment of hypercholesterolemia and other forms of dyslipidemia.

indications This drug is used to lower the levels of both cholesterol and triglycerides in the plasma.
contraindications Known hypersensitivity, pregnancy, lactation, and active liver disease prohibit the use of this drug.
adverse effects Liver dysfunction is a potentially life-threatening side effect of this drug. Other adverse effects include rash, pruritus, alopecia, dyspepsia, flatus, pancreatitis, lens opacities, myalgia, and headache.
Síma (St, 19. 5. 2010 - 12:05)
Beru Sortis 20 a z...já jsem na tom podobně,během třech týdnu užívání sortisu,jsem přibrala neuvěřitelných 10 kg,je to skoro už rok a nemohu se těch kilzbavit....
Anna Bangová (Ne, 5. 9. 2010 - 13:09)
užívám sortis od ledna l. r. a ted mám kruté bolesti v obou rukách, bolí mě až nehty, neustálé brnění ve dne v noci, nejsem už schopná ani se sama najíst pomalu, azačínají už bolet i záda celá
Básník (Ne, 5. 9. 2010 - 18:09)
Užívám Sortis několik let (20 mg denně) bez jakýchkoli vedlejších efektů.
L.D. (St, 24. 11. 2010 - 20:11)
dostala se mi k rukám malá......myslím,si,že tam nějaká babička dala Colafit,to je kolagenní přípravek na klouby...ale raději,co neznáte nejezte....
Marketa (Po, 29. 11. 2010 - 19:11)
Beru Sortis 20 a z...Beru také Sortis a také jsem přibrala,hlavně v pase, je to ale popsáno jako jeden z vedlejších účinků bohužel,ale radši budu mít víc cm v pase než mrtvici! Jinak mě to taky štve !
ondřej (Pá, 21. 1. 2011 - 21:01)
beru sortis 40mg na noc a musím říct, že je to paráda. cholesterol je dole, trygliceridy jakbysmet, cítím se úplně normálně a pocit hladu?..co to je? :)
1.3.2011 1:27 HANA (So, 2. 4. 2011 - 01:04)
BERU SORTIS UZ ROK .A ZJISTILA SEM ZE MNE BRNI A TVNE MNE V ZAU NA KRIZI .JE TO HROZNE.
alex (Pá, 8. 4. 2011 - 19:04)
http://www.celostnimedicina.cz/cesnek-je-lepsi-v-prevenci-srdecnich-prihod-nez-statiny.htm#ixzz1IMHW4iLZ

a kopec iných zaujímavých info o cholesterole a jeho vraj "škodlivosti".
Pretože podľa mnohých univerzitných lekárov-kardiológov je škodlivosť cholesterolu najväčším podvodom a tym pádom aj kšeftom v histórii medicíny.

Môžem zaslať mnohé zaujímavé info, stačí napísať.
[email protected]
Jožka (Po, 9. 1. 2012 - 20:01)
Sortis beru léta, bez... Sortis beru 20mg už několik let a žádné problémy nemám
Jiřina Kovářová (Čt, 2. 2. 2012 - 14:02)
Brala jsem Sortis 20,potom 40 - žádné výsledky,tak mi předepsali ještě Ezetrol - a výsledek?Vysoké jaterní testy,zvýšení váhy ,brnění rukou,pocení(i když to je možná důsledek menopauzy - je mi 50 let) a ztráta vlasů.
Všechny léky mi po testech vysadili,ale negativa neustupují - co dál?
Odpoví mi někdo?
Ludmila (Út, 7. 2. 2012 - 08:02)
Sotris mi perfektně snížil hladinu cholesterolu,částečně i triaglycerolů (lék apo-pheno mi způsobil rhabdomyolýzu),ovšem v poslední době mám urputné svědění pokožky hlavy a za ušima...p.doktorka mi říkala,že někdo má tyto obtíže právě po sortisu...má , prosím , ještě někdo ty samé příznaky???po vysazení na 14 dní již dvakrát svědění hlavy přešlo a po nasazení po zhrzba 14ti dnech zase začalo...děkuji
Alena (St, 24. 5. 2023 - 21:05)
Paní Ludmilo,už jsem přestala brát Sortis, protože taky mám hrozné svědění hlavy,bolesti hlavy a zad, brnění rukou! Delší dobu jsem pozorovala,že se vše horší,až mě napadlo se podívat na vedlejší účinky Sortisu! Takže už ho brát nebudu,i když mi snížil cholesterol,ale přibrala jsem u něj!!! Krásný den!!
Ludmila (Út, 7. 2. 2012 - 09:02)
Po léku Apo-Pheno,na snížení chol. a Tg.,jsem měla CK - tj.creatinkináza hodnotu 170,což při horní hranici CK 2,9 je hrozně vysoké...myoglobin byl 850,při hranici do 50ti...uzavřeli to jako právě výše zmíněnou rhabdomyolýzu,tj.svalová rozpad...také jsem ani nemohla chodit,jak mě bolely svaly...jo a ALT a AST byly kolem 6,5...takže někteří lidé opravdu takto reagují...zdravím všechny...
Mirda. (Po, 19. 3. 2012 - 18:03)
Co vlastně chcete za léky, když vás slavný český stát přes supermarkety živí jedy.A doktoři vás krmí drasťáky.A v práci si z vás nadřízení dělají hovada.
Zuzka (Pá, 23. 3. 2012 - 15:03)
Atrovastatin (po firením...Sortis beru cca tri mesice, neskutečny prujem,bolesti celeho tela.Vysadila sem navic jsem i po nem pribrala tri kila, takže az pojedu na kontrolu nacpu jim ten sortis do zadni casti tela.. :-((
ludmila1 (Čt, 5. 4. 2012 - 08:04)
Sortis beru cca tri mesice,...máš pravdu nacpi jim ho tam,já mám po sortisu ještě psychické problémy
květa (Po, 16. 4. 2012 - 10:04)
beru sortis dva měsíce a začaly mi otékat nohy, minulý týden jsem lék vysadila a mám po otokách
Alena (St, 24. 5. 2023 - 21:05)
Paní Květo,taky jsem brala Sortis,je to svinstvo! Bolela mě z něho hlava,svědila mě silně hlava,brnely mě ruce! I když mi snížil cholesterol,už ho nechci ani vidět!! Něco tak škodlivého jsem ještě nebrala!! Krásný den!
Věra (Ne, 2. 9. 2012 - 23:09)
Brala jsem Sortis 10 let a žádné problémy.Ale pak.Brnění ruky,oteklé kotníky už ráno,stále jem spala,často se mi točila hlava a pak jsem skoro rok nemohla pořádně chodit - bolela mne pata.Všechna vyšetření skoro negativní,až na žlučníkový kámen a vysokou sedimentaci.Sortis jsem vysadila a až na kámen vše je v pořádku.
Míša (Po, 19. 12. 2022 - 14:12)
mě začala bolet pata od chvíle co to beru, říkala jsem si čím to je, myslela jsem, že je to váhou
Alena (St, 24. 5. 2023 - 21:05)
Paní Věro,já jsem Sortis brala asi 1 rok a začla mě tak svědit hlava,že jsem myslela , že si ji rozskrabu,měla jsem bolesti hlavy na levé půlce,bolesti zad, brnění rukou a byla jsem také stále ospalá! Už ho nechci ani vidět!! Vysadila jsem ho!! Krásný den!!
AnnAlena (Po, 17. 9. 2012 - 20:09)
Já vysadila SORTIS po roce na přání doktorky, neskutečné bolesti svalů, já myslela, že to jsou klouby. Úplně jsem trpěla. A taky otoky. Teď se z něho čistím.......nejradši bych nic neužívala....je to prý samá chemie, mnohdy víc škodí, než uzdravuje a ještě z toho mají miliardy!!!!!!!!! Co dál? Homeopatika, ty nestačí. Musím si nějak poradit sama.
Tamara (So, 6. 10. 2012 - 10:10)
Beru Sortis 20 a z...Zdravím.Rovněž užívám sortis 20mg.Nejenže jsem přibrala v pase,ale mám i bolesti v rukopu a to rakové že nesjem schopná se sama někdy ani obléknout.Bohužel na můj zvyšený cholesterpl 9 prý nic jiného užívat nemohu a tak trpím již 3 měsíc.
dědek (Út, 16. 10. 2012 - 18:10)
Zdravím všechny,

jsem po operaci karotid a i když jsem cholesterol měl v normě, předepsali mi při odchodu z FN Plzeň Sortis jako prevenci proti cholesterolu. Beru jej od ledna letošního roku a žádné problémy nemám. Myslím, že je to dobrý lék.
Hana (Ne, 4. 11. 2012 - 16:11)
Beru Spatizalex a od té doby mám necitelné prsty u nohou. Lékař mi řekl, že to od toho léku není, neurolog zase, že tam není neurologická příčina. Tak jsem asi blázen, nebo si z nás blázny dělají doktoři.
Jana T. (Út, 6. 11. 2012 - 13:11)
Beru Sortis již asi 5 let. Zpočátku jsem vynechávala, teď prý ho musím užívat, protože jsem měla hodnotu skoro 11. Přidal mi ještě ZOCOR. Mám ale špatná játra, bojím se užívat ty chemikálie. Celé noci nespím, šíleně mě svrbí celé tělo, úplně píchá, kartáčem se dřu, potím se a taky jsem strašně přibrala přes břicho, stydím se za to. Vždycky jsem byla štíhlá, mám mrzutou náladu a ještě mě začaly šíleně bolet nohy, pata, nemohu došlápnout. Tak nevím, zda je to od užívání těchto léků. Poraďte mi.
Marie (Pá, 16. 11. 2012 - 13:11)
Od června jsem užívala Sortis.Objevila se vodnatá rýma a dráždivý záchvatový kašel.Občas obtíže jako při začínající viroze. V říjnu jsem musela lék vysadit kvůli operačnímu zákroku a rázem bylo po obtížích. Po návratu z nemocnice jsem začala opět užívat a potíže se vrátily.nzní jsem lék vysadila.
Tamara (St, 13. 3. 2013 - 09:03)
Zdravím.Rovněž užívám...Zdravím,mám stejné potíže při užíváníléku sorti,křeče ve svalech,bolest rukou, potíže s oblékáním, na čas mi byl tento lék vyměněn za Tulip a Lipanthyl,cholesterol o něco klesl,ale bolest a křeče ve svalech rukou nadále přetrvávají,již půl roku,kdyby někdo věděl jak od bolesti pomoci,dejte prosím vědět,děkuji mockrát.
Reklama