Snížené množství žaludeční kyseliny - hypochlorhydrie

Malé množství žaludeční kyseliny může vést k mnoha potížím - poruše trávení bílkovin a dalších živin, nadýmání, plynatosti, syndromu dráždivého tračníku, potravinovým alergiím, infekcím trávicího traktu, špatnému vstřebávání živin a deficitu minerálních látek v organismu.

Kyselina chlorovodíková v žaludku podporuje enzymy k správnému štěpení bílkovin na aminokyseliny. Nedostatek žaludeční kyseliny vede k špatné funkci enzymů, narušení metabolismu bílkovin a tím pádem k trávicím potížím a alergiím.

Množství žaludeční kyseliny klesá s věkem. Může být též ovlivněno stresem a užíváním antacid.

Směs potravy a žaludeční šťávy nazývaná chymus pokračuje z žaludku do dvanácterníku, kde její kyselost podporuje produkci enzymů slinivky břišní a žluče ze žlučníku. Pokud nemá chylus kyselou reakci, není dostatečně podněcováno vylučování enzymů a žluči, což se projeví narušením trávení bílkovin, tuků i cukrů. To opět vede k trávicím potížím, alergiím a špatnému vstřebávání živin.

Žaludeční kyselina má význam i pro zabíjení parazitů, bakterií a virů, které se dostávají do těla s potravou.

Kyselina chlorovodíková je nutná i k uvolňování minerálních látek z potravy. Známky nedostatku minerálů jako chudokrevnost, špatný stav nehtů, kůže a vlasů může indikovat též malé množství žaludeční kyseliny.

Potravinové doplňky obsahující betain hydrochlorid (betain HCl), často v kombinaci s trávicími enzymy, pomáhají zvýšit kyselost žaludečního prostředí a zlepšit trávení a využívání živin organismem.

Potenciálně vhodné aplikace potravinových doplňků s betain hydrochloriedem:

 • Špatné trávení
 • Nadýmání a plynatost
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Nedostatečné vstřebávání živin
 • Syndrom propustného střeva
 • Alergie
 • Deficit minerálů

  Kontraindikace: Betain hydrochlorid neužívejte při onemocnění žaludečními či dvanácterníkovými vředy, kdy je většinou množství žaludeční kyseliny zvýšené!  Autor: mk

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Petr
   Petr (anonym)

   Puškvorec na to http://pi-centrum.e-shoper.net/clanky/526-puskvorec-obecny---dar-z-bozi-lekarny/

   Bře 24, 2016

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama