Smích léčí

U každého srdečného zasmání dochází k prohloubení dechu, čímž je uvedeno do klusu srdce, hrudní koš, bránice a plíce. Tato svalová vibrace působí jako masáž na žaludek a střevní trakt. Tím je povzbuzeno zažívání. Smích též podpoří produkci endorfinů - tzv. hormonů štěstí, které mají protibolestivý účinek. bolesti hlavy, zubů a svalů tak mohou být zmírněny.

Endorfíny regulují psychický stav a mohou nás přenést do výborné duchovní nálady.

Některé nemocnice ve světě zaměstnávají kvůli hojivému účinku smíchu dokonce šprýmaře z povolání. Například v nemocnici sv. Josefa v Houstonu v Texasu vyprávějí sestry a lékaři denně patnáct minut vtipy. Neboť ze zkušenosti vědí, že vzhledem k tomu mohou jít pacienti o dva dny dřív domů.

Na jiných anglických a amerických klinikách mají opravdové pokoje smíchu, v kterých se promítají filmy, v nichž vystupují klauni, nebo kde rodiče a zdravotní personál baví děti vyprávěním veselých příhod.

Z hojivého účinku smíchu nemají prospěch pouze děti, ale i dospělí a staří lidé. V kalifornských starobincích patří básně a návštěvy klaunů k úspěšnému standartnímu ošetření mozkových poruch, poruch prokrvení a depresí.

Také bolestivé svalové křeče se uvolňují smíchem.

Profesor William Frey, psychiatr na Standforské univerzitě, zjistil, že smích zrychluje puls již po pěti minutách na 130 tepů za minutu. Smích dává do běhu krevní oběh - stokrát se zasmát působí jako deset minut veslování.

A kdo se směje v ožehavé situaci, zpomaluje vyměšování stresového hormonu adrenalinu. Srdce potom tluče klidněji, svaly se uvolní z křeče, člověk se cítí zase uvolněný.

Smích nedělá dobře jenom tělu, ale ze smíchu těží i naše psýcha. Pouhým úsměvem dáte svému mozku a druhým lidem na srozuměnou, že se cítíte dobře, volně a že jste otevření a komunikativní.

Zdroj: Sílu šedým buňkám - Johannes R. Holler - Pragma

Fórum s vtipama na Doktorka.cz: zde

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Matouš
  Matouš (anonym)

  POVĚRY !!! Takže, když budu umírat a budu se smát, tak tak brzo neumřu. To mi vykládal spolužák v první třídě. Je to holá kravina. Jsem k tomu silně skeptický.

  Feb 03, 2002
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Ono léčí plno věcí, avšak až budeš umírat, tak už ti asi nic nepomůže. Zkus se smát již teď.

  Feb 07, 2002
 • Obrázek uživatele Verka Strmiskova
  Verka Strmiskova (anonym)

  Tento clanek se mi velice libil, souhlasim s tim, ze smich leci a uzdravuje. Smich je koreni zivota. Clovek se radeji podiva na optimistickeho cloveka, ktery se pousmeje nez na lidi, co se porad mraci, a tak vyjadruji, ze jsou porad nespokojeni. Mam rada smich, rada se smeji, kazdy den si k tomu najdu spoustu duvodu. Clovek se muze zasmat, ze sviti slunicko, ze udelal nejakou dobrou praci, ze byl uzitecny, ma pocit dobre odvedene prace, usmeje se treba do zrcadla a rekne si - Dneska bude prima den, hned to na nej bude pusobit veseleji. Jednou jsem cetla, ze jedna maminka s malymi detmi mela jeden den samou smulu, proste se jim nedarilo, takovy den blbec, jak se rika u nas, skoncilo to tim, ze sla svou smulu oslavit s detmi do cukrarny a hned vsem bylo veseleji. Smich nestoji nic, ale rozzari oci cloveka, na ktereho se laskyplne usmejete, da se rici, ze ho i tim tak trosku povzbudite. Zivot neni ruzovy, ale verim tomu, ze s usmevem jde vsechno lip, rika se - Smej se a cely svet se bude smat s Tebou a plac a budes plakat sam. Ja bych vsem radila, aby se usmivali co nejvice, prodlouzi si tim zivot a sami budou vice spokojeni. Verka Strmiskova, 30 let

  Kvě 03, 2006
 • Obrázek uživatele Bohouš
  Bohouš (anonym)

  JÁ bych se hrozně rád smál,jenomže mám mezi předními zuby mezeru,asi 2mm.Jsem veselej člověk,no přesto se nějak nemůžu zasmát.Je mi 19.let a mám s tím potíže.Pomůže mi váš názor,jestli si toho moc všimněte u kluka.Jestli to nějak rozhoduje.Dík všem!Bohouš

  Kvě 15, 2006
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Tak ono se to dá hlavně spravit, kámoška měla taky mezeru a už nemá!

  Kvě 15, 2006
 • Obrázek uživatele Bohouš
  Bohouš (anonym)

  MŮj zubař mi řekl:na klukovi to nevadí.No jenomže mne to vadí.A asi bych nechtěl strojek,tak se jenom ptám jestli na to moc holky přihlíží.Lili moc ti děkuju.Jsi moc hodná.

  Kvě 15, 2006
 • Obrázek uživatele Nika
  Nika (anonym)

  Mezera mezi horními řezáky je u kluků hrozně sexy, tak si z toho nic nedělej.

  Kvě 15, 2006
 • Obrázek uživatele Bohouš
  Bohouš (anonym)

  Nika:Určitě je to sexy?No já ti nevím,ale možná že pro někoho.Tak díky moc.Měj se dobře,moc ti děkuju,ani nevíš jak jsi mi pomohla.

  Kvě 15, 2006
 • Obrázek uživatele l
  l (anonym)

  Byly doby,kdy neuplynul den,abych se neodrovnala smichy,citila jsem se svezi-smich miluji. Byla jsem obklopena lidmi,kteri me rozesmivali a ja zase je..Byla jsem stastna. Nase zivoty se bohuzel rozdelily a ja jsem poznala,jak je hrozne,nemit se cemu od srdce zasmat.Citim se osamela,ziju v Anglii a nemam se s kym stykat a chybi mi takove ty zpriznene dusicky...Smich mozna neleci fyzicke strasti,ale urcite ty dusevni.Citim,jak usycham... Teprve kdyz neni,cemu se smat,jsem poznala,jakou vzacnost jsem mivala...

  Kvě 16, 2006
 • Obrázek uživatele :P
  :P (anonym)

  Žena mě už delší dobu podvádí a velmi mě to trápí... stále mi totiž nerostou parohy! Bože, co když mám málo vápníku...?!

  Čer 26, 2011
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Byly doby,kdy neuplynul...Já to mám úplně přesně naopak, a v Anglii jsem pookřála a omládla. Přeji ti, abys tady našla přátele a lidičky, se kterýma se budeš zase smát.

  Čer 26, 2011
 • Obrázek uživatele GVKB
  GVKB (anonym)

  Díky Bohu, se smát všemu mohu, tak to je že vše mi k smíchu je. Ten kdo si tuto meditaci, rád často opakuje, ten konzumovat už léky a drogy nepotřebuje, vše je v opakování, když vyfotíte milion fotek tak se z vás stává profesionální fotograf, když najedete milion kilometrů, je z vás profesionální řidič, když napíšete mnoho hodnotných knih, co se čtenářům mnoho let líbí, je z vás profesionální spisovatel, atd. Vše co rychle získáte o to i rychle přijdete, nespěchejte a uspějete, jde o to vědět co je váš osud a co není váš osud. Nedejte nikdy na druhé, oni mají svůj ubohý svět toužení a soužení, a vy máte zase svůj svět, kolik je na světě inteligentních lidí, tolik je zde i Bohů, to že ten druhý ve vás spatřuje; vola, idiota, blázna, parazita, svini, ubožáka, blbce, atd. je způsobeno tím, že ten člověk má nemocnou hlavu, od toužení po; kariéře, výhodách, jistotách, sexu, drogách, moci, bohatství, popularitě, vítězství, atd. Z díla se pozná tvůrce slova a oblečení mohou klamat, dílo ale klamat nemůže, 99% lidí na světě za sebou nemá žádné hodnotné dílo, oni jenom žili uboze jako tupý dobytek, který je závislý na tom, co je v korytu!

  Čer 15, 2014
 • Obrázek uživatele k
  k (anonym)

  jen si vzpomen kdyz ti veseli dedka tak si se urcite pochcal jak pstros

  Říj 18, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama