Slepé střevo není zbytečné

Lékaři postupně mění pohled na slepé střevo. Zatímco dosud ho považovali za naprosto zbytečnou část lidského těla a při první možnosti ho pacientům odoperovali, nyní ho dokáží využít v takzvané rekonstrukční chirurgii. Tkáň slepého střeva může být použita k "opravě" svěrače močového měchýře či jako náhrada močovodu. Informoval o tom internetový server LiveScience.com.

Podle lékařů však "svoji práci" slepé střevo odvede i jako tradiční součást lidského těla. Pouhých 11 týdnů po početí začne uvolňovat buňky, které jsou nezbytné k rozvoji plodu. Po narození zase produkuje bílé krvinky a protilátky. Plní tak důležitou roli při boji s nejrůznějšími nemocemi.

Nepřátelské prostředí ve střevě navíc činí bílé krvinky odolnějšími. Lékaři v souvislosti se slepým střevem mluví o "tréninkovém centru" bílých krvinek. Právě tady se naučí "bojovat" s nebezpečnými bakteriemi, mezi něž patří například střevní bacil escherichia coli.

Příspěvek slepého střeva k obranyschopnosti lidského těla však končí mezi 20. a 30. rokem věku. Poté jeho význam postupně klesá a kolem 60. roku již není téměř vůbec aktivní.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  Kromě toho, že lékaři objevili se zpožděním několika desítek let "Ameriku", zbývá si položit otázku, jak ještě dlouho bude trvat, než se vezmou na vědomí některé další aspekty jeho důležitosti i z oblasti energetické medicíny: 1. Slepé střevo je ve srovnání s ostatním střevním traktem nejvíce kontrahované, což není samoúčelné. Tvoří tím důležitou energetickou protiváhu k méně energeticky kontrahované - uvolněnější - většině střevního traktu, což se projevuje tím, že vlastně

  Čer 21, 2006
 • Obrázek uživatele dada
  dada (anonym)

  Moje slepí střevo nený slepí,ale vydý.Jag uvydý bublynu,tag syg yhned prdnu.

  Čer 17, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  mam taky takove potize

  Říj 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ale ale ale ale...............moc vam to mluvi

  Říj 26, 2008
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  No jo, všechno by nejradši upicli a uřízli, když to tam jednou narostlo, tak to tam má být.

  Led 27, 2012
 • Obrázek uživatele hmmmm.Jak ste na to přišli?
  hmmmm.Jak ste n... (anonym)

  jak ste na to prisli

  Bře 26, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama