Reklama

Škola atopie

takzvané škole atopie v pražské Nemocnici Na Bulovce se dětští pacienti s atopickým ekzémem i jejich rodiče učí o této nepříjemné kožní obtíži. Dozvědí se, co ji zhoršuje a čemu se vyhnout, aby se nerozvinula. Škola je na kožní klinice, otevřeli ji tu v dubnu jako prostor pro sdělování a srovnávání zkušeností dětí a rodičů. Další podobné centrum je v Brně, celkem jsou v ČR dvě takové školy.

 “Malí pacienti i jejich rodiče se naučí, jak předcházet vlivům, které zhoršují atopický ekzém, a jak dítě ošetřovat,“ sdělil ČTK mluvčí nemocnice Martin Šalek.

    Podle přednostky kliniky profesorky Jany Hercogové je atopický ekzém velmi časté chronické onemocnění, které je spojeno se svěděním a suchostí kůže. Nemoc zatěžuje pacienta i jeho rodinu. “Provedli jsme studie, které potvrdily, že kvalita života rodin našich malých pacientů je zhoršena, ale správnou léčbou a každodenní péčí o nemocnou kůži pacienta ji můžeme společně velmi zlepšit,“ uvedla přednostka.

    Školu atopie na Bulovce mohou rodiče s dětmi navštěvovat každý pátek od 13:00 po předchozím objednání v recepci nebo na telefonu 266 082 237.

    Podle Hercogové se za posledních deset let zdvojnásobil počet lidí, které trápí atopický ekzém, postihuje až 20 procent populace. Kůže je poseta pupínky, šupinatí se a silně svědí. Obtíž často začíná v kojeneckém věku, ale ani pozdější objevení choroby není vzácností.

Reklama

    Pokud mají atopický ekzém oba rodiče, je pravděpodobnost až 70 procent, že jím bude trpět i jejich potomek. U části pacientů problémy samy odezní. Neznamená to však, že by se tělo zbavilo vrozené vlohy. Ekzém se může převtělit v jinou alergii, například sennou rýmu či astma.

    Léčba spočívá v poučení pacienta, aby svému onemocnění porozuměl a dokázal se vyhnout vlivům, které obtíže vyvolávají. Důležité je promazávat kůži, u těžších stavů se používají protizánětlivé léky.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Matěj (St, 6. 6. 2012 - 13:06)
To je všechno sice výborný, ale měl bych k tomu jednu poznámku jako člověk, který má s tímto onemocněním docela bohaté zkušenosti.. bohužel se mi zdá, že se u atopického ekzému zapomíná na to, že jde především o autoimunitní onemocnění, které je vždy hodně spojeno s psychikou, a to je třeba chápat a řešit tento problém komplexně a ne pouze izolovaně.. nejhorší je začít dítě litovat, jakej že je to chudáček nebo mu cpát ve velkém antihistaminika, kortikoidy a podobně.. mně se osvědčilo to dělat co mě baví (i přesto že k tomu měla kožní doktorka výhrady typu "ale u toho fotbalu se zpotíte, to není pro ekzém nejlepší").. jo, u sportu se člověk zpotí, ale jde o to, že když člověk zaměstná mozek aktivitou která ho baví, pozitivně to působí právě na psychiku a ani nemyslí na to, že ho něco svědí.. a to je pro pacienta s ekzémem to nejlepší.. mám to vyzkoušeno na sobě.. ale tohle se mi doktorům nikdy nepodařilo vysvětlit, no jo asi se pořád projevuje ten přístup "já jsem doktor, jsem něco víc než ty, tak co mi tady budeš povídat"
lenka (St, 6. 6. 2012 - 15:06)
ano kožní choroby obecně jsou z velké části podmíněny psychikou, proto na ně dobře působí psychoterapie, homeopatii nebo i dovolená u moře či na horách...
homeopatie (St, 6. 6. 2012 - 16:06)
mému synovi po dlouhém hledání různých mastiček (které byly velmi drahé), kortikoidech,které ho stejně nevyléčily nakonec pomohla homeopatie a je zcela vyléčen.
Mársi (St, 6. 6. 2012 - 22:06)
mému synovi po dlouhém...a o jaká homeopatia jde, která vašemu synovi zabrala. Děkuji za jakoukoli konkrétní radu ohledně přípravků
Mary (Čt, 7. 6. 2012 - 22:06)
To je všechno sice...Doktoři dělají zásadní chybu: příliš se soustřeďují na nemoci, až zapomínají, že existuje také něco jako zdraví. :-))
Matěj (Pá, 8. 6. 2012 - 16:06)
Doktoři dělají zásadní...No a hlavně řada z nich postupně prostě upadne do rutiny (jako u každé práce).. individuální přístup nikde.. když je doktorka zvyklá psát vazelínu, tak vám ji bude cpát a můžete jí stokrát říkat, že vám víc na promazávání vyhovuje obyčejná indulona.. proč by s váma taky o tom diskutovala? "Já jsem tady ten neomylnej doktor a ty seš jenom nějakej pacient"
Hanka (Pá, 8. 6. 2012 - 19:06)
a o jaká homeopatia jde,...Zásadou homeopatie je, že je určena pro daný organismus, nikoliv pro daný zdravotní problém - takže, co zabere jednomu, vůbec nemusí zabrat druhému. Pouze použití homeopatik na akutní příznaky je možné nějak paušalizovat - např. po popálení či poranění je dobrá arnika. Na chronické nemoci však musí být vždy nalezen individuální lék, což dokáže pouze dobře vyškolený homeopat.
Mary (So, 9. 6. 2012 - 22:06)
No a hlavně řada z nich...To je pravda- pacient má obvykle jen zaplatit a být zticha. Není rovnocenný partner, ale jakýsi podřízený otrava.
ivulenka (Čt, 14. 6. 2012 - 11:06)
O atopickém exému jsme hodně diskutovali na stránkách Komunity 111, dokonce jsme k němu měli i chat, zdá se, že poslední dobou je hrozně rozšířený.
lece (Pá, 15. 6. 2012 - 12:06)
Mým dětem s léčbou atop.ekzemu pomohla homeopatie a v péči o kůži aromaterapie a preparáty Energy. K lékařům už téměř nechodíme, nehledají příčinu nemoci,jen potlačují její symptomy. Existují i osvícení lékaři, kteří nemají problém s alternativní léčbou,díky za ně :)
Reklama