Sinusitida neboli zánět vedlejších nosních dutin

Infekce vedlejších nosních dutin je jedním z nejčastějších onemocnění, které způsobuje tlak na nosní dutiny. Existuje mnoho účinných přírodních prostředků, které mohou být použity pro zlepšení nosní průchodnost. Výživa je také důležité pro povzbuzní lymfatického systému a zvýšení immunity.

Existuje různých typů zánětu vedlejších nosních dutin:

Akutní sinusitida- viry nebo bakteriemi nakažené čelní dutiny, což způsobuje zánět, zvýšenou produkci hlenu, ucpaný nos, nepříjemné pocity v čele, tvářích, nebo kolem očí.

Chronická sinusitida - To je více než jen série infekcí, chronické záněty vedlejších nosních dutin mohou znamenat trvalý zánětlivý proces.

Alergická rhinitis - Vzniká, když alergeny jako jsou prach, lupy nebo pyl jsou příčinou obrany ve formě zvýšené tvorby hlenu, nosní neprůchodnosti, kýchání a svědění.

Vychýlená nosní přepážka - Pokud je přepážka, která rozděluje nos, odchélena příliš na jednu stranu, může to způsobit poruchu proudění vzduchu.

Nosní polypy - Malé výběžky sliznice, které rostou uvnitř nosní dutiny jsou známé jako polypy. Onemocnění jako je astma, chronické infekce dutin a alergická rýma mohou vést k tvorbě polypů.

Přírodní léčba:

1. Dieta

Během infekce vyzkoušejte jíst střídmě s velkým důrazem na fazole, čočku, zeleninu, polévky a za studena lisovanéh oleje. Potraviny jako mouka, vejce, čokoláda, cukr a mléčné výrobky pomáhají tvořit hlen, takže se je snažte omezit. Dostatečně pijte!

 2. Konvička na průplach nosu

Výplach nosu slanou vodou působí preventivně, otužuje nosní sliznici a činí ji tak odolnější vůči virovým či bakteriálním infekcím. Dále pomáhá při obtížích s ucpaným nosem následkem rýmy, nachlazení, senné rýmy nebo chronické rýmy. U osob trpících chronickou alergickou rýmou (zejm. v důsledku alergie na pyl a prach) dojde při výplachu nosu k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží.

Rovněž působí léčebně při akutních či chronických zánětech nosních dutin i vedlejších nosních dutin, kdy solný roztok odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Výplach nosu se osvědčil při chirurgických zásazích v oblasti nosu, u osob pracujících v prašném prostředí a při nadměrném vysychání nosní sliznice.

 3. Organický jablečný ocet

Na počátku infekce rozmíchejte 2 lžičky surového jablečného octa ve sklenici vody, přidejte lžička medu nebo stevie a pijte 3x denně po dobu až pěti dnů.Ocet pomáhá na ředění hlenu, takže může být snadno odstraněn.

 4. Nosní masáže

Masáž po každé straně nosu na spodním okraji nosní kosti, jakož i drážky v nejširší části nosních dírek, počítejte do 15. Opakujte třikrát denně.

5. Napařování

Horká vodní pára může pomoci zvlhčitt dutin, takže si dopřejte horkou sprchu či vanu.
Přidejte kapku nebo dvě eukalyptu nebo máty peprné.

 
6. Pikantní jídla

Zkuste jíst potraviny jako křen, wasabi, nebo pikantní hořčice. Pikantní jídla pročistí průdušky a dutiny.

 7. Horký čaj

Existuje mnoho skvělých bylinných čajů, které udělají zázraky pro vaše tělo.

Čaj na nachlazení a chřipku

2,5 cm zázvoru, nastrouhaného

1 lžíce citronové šťávy

1 polévková lžíce surového medu

1 sáček zeleného čaje

Metoda:
Dejte zázvor a sáček čaje do konvice nebo mísy, zalijeme převařenou vodou a nechte louhovat 3 minuty. Přidejte citronovou šťávu do hrnku, sceďte do hrnku zázvorový čaj. Nechte vychladnout pár okamžiků a přidejte do medu, promíchejte, aby se med rozpustil a vypijte!

 8. Posilněte svůj imunitní systém

Posilněte svůj imunitní systém přirozeně  vitamíny a bylinkam a získejte distatek vitamínu C. Studie prokázaly, že eukalyptový olej může pomoci uvolnit hlen. Též enzym bromelain z ananasu je nápomocen při uvolňování hlenu.

 9. Chladné nebo horké obklady

Naneste horký nebo studený obklad přes most nosu, abyste pomohli zmírnit
ucpání. Je to velmi uklidňující forma úlevy. Můžete si také vytvořit svůj vlastní horký nebo studený obklad pomocí ledu nebo zmrazená zeleniny či navlhčenéo hadříku teplou vodou nebo ponožky naplněné rýží, která byla zahřívána v mikrovlnné troubě.

Zdroj: Realfarmacy

 
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama