Seznam možných diagnóz pro protonovou léčbu

Určité síly důkazů o vyšší prospěšnosti protonové terapie oproti fotonové bylo zatím dosaženo v indikacích pro léčbu vzácných diagnóz - očního melanomu, chordomu a nádorů CNS u dětí. Dále uvádíme kompletní seznam diagnóz.

Jak dále odborná společnost doporučila, nebude nicméně samotná diagnóza automaticky důvodem k indikaci protonové terapie. Tu bude vždy u každého konkrétního pacienta posuzovat a případně potvrzovat vedoucí lékař oddělení radiační onkologie Komplexního onkologického centra dle bydliště pacienta, a to na základě doporučení multidisciplinární komise odborníků pro danou chorobu.

Aktualizovaný seznam možných diagnóz pro protonovou léčbu

Radioterapie protony u dětských malignit
Protonovou terapii jako alternativu k fotonovému záření u dětských pacientů lze zvážit u následujících diagnóz:

ozařování kraniospinální osy (meduloblastom),
nádory mozku a paranasálních dutin, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oblasti pánve, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
paraspinálně uložené sarkomy a jiné nádory, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
ve vybraných případech lymfomů mezihrudí, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oka indikované k radioterapii, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu optických drah druhostranného oka.

Radioterapie protony u dospělých pacientů
Protonovou terapii jako alternativu k fotonovému záření lze zvážit v těchto diagnóz:

vybrané nádory CNS (především chordomy a nádory baze lební) a paranasálních dutin, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oka, např. melanom uvey, nelze-li fotonovou technikou zajistit ochranu optických drah druhostranného oka,
vzácné typy nádorů a jejich nezvyklá lokalizace v blízkosti kritických orgánů,
nemožnost dodržení dávkových limitů na zdravé tkáně i v případě použití moderních technik fotonové radioterapie (IMRT, stereotaktická radioterapie, radiochirurgie).

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Karel Novák
  Karel Novák (anonym)

  Onkologové jsou největší současní vrazi! Více lidí svou pseudoléčbou zabijí, než kolika lidem pomohou. Již jsem takto přišel o dva blízké příbuzné. Průběh je vždy stejný. Řeknou ti, že nádor je v počátečním stádiu vývoje. Odoperují ho, nebo ozařují, a pak ti řeknou, že dají pár kol tzv. zajišťovací chemoterapie. To proto abys jim na tu jejich pseudoléčbu kývl. Když toto proděláš a řádně tě to již zdravotně podlomí, tak ti řeknou, že "léčba" se nevyvíjí podle předpokladu, a že musí přidat další kola chemo. A TÍM TĚ DORAZÍ.

  Říj 16, 2017
 • Obrázek uživatele Josefa Nováková - třeba
  Josefa Nováková... (anonym)

  Jaký nádor měli Vaši příbuzní? A kolik jim bylo let? Já také přišla o dva příbuzné, ale babičce bylo 86 let, nádor tlustého střeva, byla již celkově zesláblá a teta - 50 let, ta dělala celý život vše proto, aby odešla ze světa co nejdříve, cigarety. Na skvělé onkology, starali se o obě naprosto skvěle, nemohu nadávat.

  Říj 16, 2017
 • Obrázek uživatele Josefo
  Josefo (anonym)

  Jaký nádor měli Vaši...blábol před Vámi nemá ani cenu komentovat. Jenom blb může problematiku rakoviny a její léčby takto redukovat. Lékaři nejsou všemocní a každý člověk je jiný. Ale pokrok jde kupředu, pro někoho rychle, pro někoho možná pomalu. Moje tchyně prodělala rakovinu vaječníků a je tady již asi 7 roků od léčby a následně dostala nějakou zhoubnou nemoc krve. Ještě před 10 lety by byla prgnóza pár měsíců, taktu je tu již třetím rokem. Sice kvalita života už nic moc, ale to proto, že je vdova a je sama v bytě.

  Říj 16, 2017
 • Obrázek uživatele Rak
  Rak (anonym)

  Dvě třetiny obyvatel onemocní rakovinou! Jenom na 2 tisíce jich ošetřili a ty ostatní nechali pochcípat? Neměli asi dost tlusté obálky?

  Říj 17, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama