Reklama

Výskyt nové pohlavní choroby lymphogranuloma venereum (LGV) v ČR

Ze západní Evropy do Čech míří epidemie závažné pohlavní choroby lymphogranuloma venereum (LGV) - endemického onemocnění ze zemí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, Severovýchodní Asie a Karibiku.

V únoru 2003 byl v Rotterdamu v Holandsku zachycen první případ LGV. Vyšetřením partnerů prvního pacienta bylo zjištěno dalších 13 případů. Takto začala epidemie LGV v Evropě. Na Dermatovenerologické klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce přednostky prof. MUDr. Jany Hercogové v Praze bylo ve spolupráci s Národní referenční laboratoří pro chlamydie pod vedením MUDr. Hany Zákoucké do května 2012 potvrzeno 14 případů LGV. Od doby potvrzení prvního případu v Holandsku jsou hlášeny stovky dalších případů ve Španělsku, Anglii, Rakousku, Německu, Portugalsku a také v Severní Americe a Austrálii. Celkem se jedná o více než 1600 hlášených případů LGV v tzv. vyspělých zemích.

První případ LGV v ČR byl publikován letos v lednu letošního roku (VAŇOUSOVÁ, Daniela, ZÁKOUCKÁ, Hana, JILICH, David, ROZSYPAL, Hanuš, STAŇKOVÁ, Marie, ZUFANOVÁ, S, VOJAČKOVÁ, Naděžda, HERCOGOVÁ, Jana, MARVAN, J, MACHALA,Ladislav. First detection of Chlamydia trachomatis LGV biovar in the Czech Republic, 2010-2011.Euro Surveill. 2012 Jan 12;17(2).  Výskyt LGV je v těchto zemích je úzce spjat s pacienty mužského pohlaví homosexuální orientace, většina pacientů je zároveň HIV pozitivních, vysoce promiskuitních, s velmi rizikovým sexuálním chováním, které zahrnuje nechráněný anální sex, sdílení sexuálních pomůcek, fisting a sex party zahrnující též mezinárodní sexuální síť partnerů s vysokým výskytem současně přidružených sexuálně přenosných chorob.

LGV je závažným onemocněním přenosným pohlavním stykem, které se v Evropě vyskytuje zejména  v homosexuální komunitě,“ uvádí MUDr. Daniela Vaňousová a dodává, že je “důležité vyvarování se rizikového sexuálního chování, zejména nechráněných pohlavních styků s cizinci a vzhledem k celkovému nárůstu výskytu pohlavních chorob obecně - tj. syfilis, kapavky, chlamydií a HPV infekce, je velmi důležité dodržování zásad bezpečného sexu.“
 

LGV se ve vyspělých zemích přenáší nejčastěji análním stykem s následnou výrazně zánětlivou reakcí organismu v místě přenosu, která je často doprovázena celkovými příznaky. Inkubační doba je 3 - 30 dní. Možné jsou 2 klinické průběhy onemocnění, ale při laboratorním vyšetření sexuální kontaktů nemocných pacientů byly zjištěny i případy infekce bez klinických projevů.

Reklama

Klasický průběh LGV je charakterizován vznikem primárního projevu v oblasti genitálu. Je to červený pupínek, který se mění ve vřed. Neléčená infekce se sama zhojí během několika týdnů a infekce přechází v průběhu dnů až týdnů do dalšího stadia. Pro toto stadium je typické bolestivé zduření tříselných mízních uzlin se zarudnutím kůže nad uzlinami. Tyto uzliny mohou splývat, hnisat a mohou se vytvořit píštěle, tj. kanálky mezi uzlinou a povrchem kůže. Prasknutí uzlin hrozí jak v tříslech, tak v dutině břišní. Tyto projevy doprovázejí často celkové příznaky - nevolnost, třesavka, horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Neléčené LGV může postoupit u některých pacientů do třetího stadia, charakterizovaného chronickým zánětem, který vede k uzávěru mízních cév.  Následkem je vznik masivního otoku a znetvoření oblasti genitálu.

V průmyslových zemích je vzhledem k epidemii v homosexuální komunitě častějším klinickým obrazem LGV tzv. rektální syndrom. Je to zánět konečníku, který je často doprovázen celkovými příznaky. Tento zánět se projevuje výtokem z konečníku, někdy s příměsí krve, bolestí v oblasti konečníku, bolestivým vyprazdňováním nebo zácpou. Neléčený LGV zánět v konečníku může vést ke vzniku zúžení střev a tvorbě píštělí.

Diagnostika
Klíčem ke správné diagnóze je provedení stěru z oblasti probíhající infekce a následného specifického testu k průkazu Chlamydia trachomatis v Národní referenční laboratoři pro chlamydie v Praze. Toto vyšetření určí i konkrétní typ chlamydie.

Léčba
Lékem volby LGV jsou cílená antibiotika podávaná po dostatečně dlouhou dobu. Chirurgické řešení je nutné v případě zhnisání uzlin a vzniku píštělí. Dále se chirurgicky řeší zúžení střev jako komplikace neléčeného onemocnění. Léčbě se věnují jen specializovaná centra.  

Reklama

Komentáře

KROKODÝL (Po, 4. 8. 2014 - 12:08)
Od negrů nic dobrého nikdy nepřišlo.
Honza (Pá, 30. 6. 2017 - 21:06)
Na tn.cz je článek, že sem do Český republiky dorazila ňáká nová pohlavní choroba z Afriky a rychle se tady šíří - už ji prej maj stovky lidí. Takže se člověk zase vo něco víc bude bát píchat.


Kolega krokodýl měl pravdu, když před třema rokama psal, že vod negrů nikdy nic dobrýho nepřišlo.
:-) (So, 1. 7. 2017 - 00:07)
Na tn.cz je článek, že sem... Sice ta choroba dorazila od negramotů z Afriky, ale uchytila se dobře. Protože další negramoti souloží bez kondomů...
Reklama