Šetrnější operace křečových žil

Křečové žíly bude možné léčit šetrněji a méně bolestně. Zatímco při tradičním zákroku musí být dlouhá, takzvaná kmenová žíla s pomocí sondy vytažena od slabiny až k vnitřnímu kotníku (dolnímu výběžku holenní kosti), při moderní metodě se tepelnou sondou vyvolá scvrkávání žíly.

Jak vysvětlil Bernd Steckmeier z mnichovské univerzitní kliniky, při nové metodě se do kmenové žíly v oblasti kotníku nebo holeně zavede tenká sonda, která se pak posunuje vzhůru až do slabiny. Na horním konci sondy se nachází tepelný systém, jenž tvoří krátké a duté kovové drátky, které zahřívá generátor aktivovaný radiovými vlnami.

Tyto drátky, které podle Steckmeiera vypadají jako jemná hmyzí tykadla, kloužou při pomalém zpětném tažení sondy kmenovou žílou podél vnitřní žilní stěny a zahřívají ji až na 90 stupňů Celsia. Cíleným opalováním žilní stěny se žíla scvrkává tak, že se nakonec uzavře.

Při další moderní metodě odstraňování křečových žil se podle Steckmeiera používá laserová sonda. Při této metodě se laserová sonda kontrolovaná ultrazvukem zavádí do kmenové žíly pod kolenem, posunuje se až ke slabině, kde se pak při ústí křečové žíly převádí z povrchového do hlubokého žilního systému.

Při pomalém zpětném tažení sondy se pak žíla zevnitř spájí. Steckmeier ujistil, že se přitom dosahuje relativně vysokých teplot, které ve většině případů zajišťují uzavření žíly.

Křečové žíly jsou rozšířeny především u žen. Podle údajů mnichovské univerzitní kliniky jimi trpí zhruba 20 procent dvacetiletých a přes 50 procent šedesátiletých osob.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Izabela
  Izabela (anonym)

  Já jsem se operaci úspěšně vyhla díky žilním preparátům. Dříve jsem užívala Antistax, který mi vcelku pomohl a pak jsem přešla na levnější alternativu Veregin, který mi moc pomáhá taky. Chce to moc rutinu a flavonoidy. Dá se to ukočírovat, pokud to nenecháte dojít do stavu, ve kterém už nepomůže nic jiného, než ta operace.

  Říj 01, 2005
 • Obrázek uživatele 11.3.2009 Mila
  11.3.2009 Mila (anonym)

  Můze se ozvat nekdo kdo podstoupil sklerotizaci krečových zil a jak je s ní spokojený

  Bře 11, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama