Šest rad jak přežít do návštěvy zubaře

Bolesti zubů může způsobit mnoho příčin. Samozřejmě kaz, ale může jít i o prasklou zubní sklovinu, prořezávající se trvalý zub, podrážděnou dáseň, anebo u dětí o uvolněný mléčný zub. Přesnou diagnózu a způsob léčení určí zubař. Podle našich rad můžete ztlumit bolest ve zbývajících hodinách do návštěvy lékaře.

1. Všimněte si drobností - často může být bezprostřední příčinou bolesti kousek jídla zachycený mezi zuby. Pozorně si proto prohlédněte místo, kde vy nebo vaše dítě cítí bolest, a eventuelně si na něj posviťte baterkou.

2. Zkuste výplach slanou vodou. Pokud vidíte, že dáseň je oteklá, může pomoci výplach připravený ze lžičky soli rozpuštěné ve sklenici teplé vody. Opakujte vždy po několika hodinách.

3. Vyzkoušejte výplach teplou či studenou vodou. Pokud máte poškozenou zubní sklovinu a nevidíte žádné podráždění dásní, výplach v teplé vodě mu může přinést úlevu. Nepomáhá-li tento postup, zkuste naopak vodu studenou. Existuje řada příčin bolesti zubů, které lépe reagují na studené. Při silné bolesti sáhněte i k ledovému zábalu.

4. Vybírejte měkká vlažná jídla nebo tekutiny. Bolavý zub může bolet ještě víc pokud na něj narazíte při jídle. Vyhýbejte se dráždivým - kyselým, kořeněným, příliš slaným či sladkým. Pokud totiž jde o podrážděné dásně mohla by být reakce na takový pokrm velmi bolestná.

5. Mějte zavřená ústa. Jestliže se spodní a horní zuby ne dotýkají, ústa jsou zavřená a čelist uvolněná, nevznikne nevhodný tlak na bolavý zub a zároveň do úst neproniká studený vzduch, který by mohl dráždit zub citlivý na chlad.

6. Zkuste hřebíček. Z přírodních analgetik se za nejvhodnější považují při bolestech zubů výplachy svařeným hřebíčkem, či hřebíčkovým olejem.

Zdroj: Dětský domácí lékař, nakladatlství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele novakus
  novakus (anonym)

  Fajn rady. Ale kdyby tak někdo dokázal poradit, jak najít zubaře, který by byl ochoten se Vaším chrupem zabývat. Zatím jsem všude slyšel pouze to, že mají plno.

  Srp 04, 2006
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  a nebo taky kde najít pohotovost, že? Zrovna teď bych jí potřebovala, ale prostě není, tak trpím....a moc mě to bolí, mám půlku hlavy, jak meloun

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele libor
  libor (anonym)

  to je mi te líto Marky , taky to znám. a navíc na pohotovosti jsou zubaři jaksi neradi, nebo snad za trest a vůbec se s tím nepářou. zuby mě boleli často i když jsem je měl zaplombované(amalgám-černé plomby).zubařka byla pečlivá,ale amalgám. přemlouval jsem jí,aby mi dala plombu bílou, ale nedala. mel jsem kamarádku sestřičku u jiné zubařky, tak jsem přešel k ní. prý výborně trhá. trhala. zbavila mě bolesti, ale taky pěti zubů. takže zubaři u mě skončili. to je tak 7 let zpátky. mezitím mě dobrovolně opustily všechny černé plomby (asi je nesnáší mé tělo,prý obsahují mj.i olovo a o jeho blahodárných účincích je známo).ale po této době už nastal okamžik,kdy musím řešit otázku,kdo mě dírky po černých plombách zalepí. bolesti či zánětu se dá zbavit vcelku rychle a to vyplachováním předmětného zubu obilnou vodkou. např. Pražská vodka účinkuje okamžitě .

  Zář 14, 2007
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Pred dvema tydny me bolely zuby teda spis zub moudrak myslela jsem si ze mam tam kaz ale pak me zacaly bolet spodni zuby pak to z niceho nic prestalo a ted znova predtim jsem si ale zasla k me obvodní doktorce ta mi napsala tabletky na bolest ty tedy pomáhaly protoze v Praze neberou skoro nikde mou pojistovnu tak musim pockat az pojedu za svou zubarkou do Karvine ale ted uz nezabiraji ani tabletky

  Feb 09, 2008
 • Obrázek uživatele Trabas
  Trabas (anonym)

  Dobrý den...mám dceru (15) a ta má vážně panický strach ze zubaře...nasly mse u ni malé kazy ale k zubaři nechce. Nešel by ten zákrok třeba udělat v anestezii

  Črv 22, 2008
 • Obrázek uživatele Andrew
  Andrew (anonym)

  ked vas boli zub tak si lahnite na elektricky vyhrievaci vankus,a pomoze vam to....len pokojne lezte a netlacte si na zub

  Srp 30, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Trabas:Najděte ordinaci s laserem nebo alespoň ozonem.

  Srp 30, 2008
 • Obrázek uživatele mariana
  mariana (anonym)

  jo dneska najit zubare ,ktery by vas vzal to je jako za komunistu sehnat tvrdy sparty.

  Říj 10, 2008
 • Obrázek uživatele MENGELL23
  MENGELL23 (anonym)

  Pred dvema tydny me bolely...MĚ BOLEJ ZUBY CELKEM ČASTO A ASI NEJWÍC MI NA NĚ POMÁHAJ PRÁŠKY - VALETOL TO JSOU FAKT DOBRY PRASKY NOP A NEBO PAK JEŠTĚ KLEŠTĚ ZUBAŘSKÝ.

  Dub 02, 2010
 • Obrázek uživatele dana
  dana (anonym)

  nejvíc pomůže zubař :)

  Feb 10, 2012
 • Obrázek uživatele kuk
  kuk (anonym)

  Dásně mě přestaly bolet po používání ústní vody..

  Feb 10, 2012
 • Obrázek uživatele Evka
  Evka (anonym)

  Je pravda, že povětšinou pomůže nejvíce lékař. Ale u nás v rodině funguje nejvíce nurofen, jak dětem tak i mě a manželovi.

  Dub 20, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Před návštěvou zubaře kvůli odvrtání kazu a plomby rozhodně nedoporučuji brát si preventivně nějaké analgetikum. Zubař se totiž při vrtání do hloubky orientuje podle reakce pacienta: když bolestí ucukne, je hotovo. Jednou jsem si vzal před tím Ibalgin a zubař vrtal, vrtal a nic. Pak mně zub zaplomboval a když účinek Ibalginu odezně, bolel mě zaplombovaný zub jako čert, a bolí mě občas dodnes.

  Dub 23, 2012
 • Obrázek uživatele Nechápu, proč se pořád všichni tak
  Nechápu, proč s... (anonym)

  bojí zubaře, vždyť zubař je pohodička, tam se nemusíte svlékat :-).

  Dub 23, 2012
 • Obrázek uživatele zuza
  zuza (anonym)

  moje neter si vubec nechtela mit zoubky a nakonec prisly na to, ze ma uplne poskozenou sklovinu. Svagrova do ni cpala Nurofen, protoze myslela, ze ma nejaky kaz nebo co a ona chudinka asi upadla a se ji ta sklovina odloupla, no hrozne

  Dub 25, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  prevence: http://diskuse.doktorka.cz/vyplachovani-ust-slunecnicovym-olejem/

  Dub 25, 2012
 • Obrázek uživatele Gábina
  Gábina (anonym)

  Našim dětem jsem dávala vždy nurofenový čípek, když jim začaly růst zoubky, zejména pak stoličky. Skvěle zabral proti horečce i bolesti.

  Dub 25, 2012
 • Obrázek uživatele jójó
  jójó (anonym)

  a kdo mi poradí, jak přežít návštěvu U ZUBAŘE!

  Dub 25, 2012
 • Obrázek uživatele stazina
  stazina (anonym)

  kdo mi poradí přežit do zitřka bolest je veliká !!!! prosím o pomoc

  Kvě 21, 2012
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Rada první: najít si dobrého zubaře :D pokud se tedy doslova nevyžíváte v častých návštěvách, opravách zpackaných plomb a ukrutné boleti. Vystřídala jsem 3 zubaře a až soukromý mi konečně dokázal zuby pořádně ošetřit http://www.schwarzdent.cz/. Sice platím ale mám za to kvalitu.

  Črv 04, 2013
 • Obrázek uživatele Dobrého
  Dobrého (anonym)

  zubaře mám a stejně jsem tak nervozní,jak se bojím,že normálně jak spíš mívám zácpu,tak ten den mám spíš průjem,jak moc se bojím a jdu na záchod třeba 2 krát.Takový zvláštní neklid.A čím jsem starší,tím je to snad horší.Rada na to není,musíme to ustát.

  Črv 04, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama