Sedm emocí dle čínské medicíny

„Sedm emocí“ může být vnitřní příčinou onemocnění. Pokud tyto emeoce začnou být přemrštělé nebo trvalé, mohou vést k nerovnováze a následně k nemoci.

Radost

Tato emoce je spojena se srdcem a podle západního smýšlení se jedná o veselou, pozitivní emeoci, kterou budeme těžko považovat za škodlivou. Negativní stránkou radosti může být její manické a nepatřičné chování, které ničí srdce a játra. Přemíra radosti ničící srdeční čchi může vést k neschopnosti koncentrace. Se zničenou srdeční čchi je Číňany spojován hysterický smích doprovázející některé z mentálních poruch.

Úzkost

Panická neboli náhlá úzkost vyvolaná dramatickými událostmi je také spojena se srdcem - tomuto spojení na Západě snadno rozumíme díky příznakům „projevů náhlé úzkosti“, zahrnujícím bušení srdce, duševní neklid a studený pot. V čínské medicíně se říká, že úzkost posílá čchi na „bezcílné toulky“.

Starosti

Starosti jsou emocí související se slezinou. Přílišné zabývání se problémem nebo příliš dlouhé a intenzivní soustředění může vést ke stagnaci čchi ve slezině. Ta se projeví jako deprese, úzkost, špatná chuť k jídlu, oslabené končetiny, nadmutý žaludek a nepravidelná menstruace.

Smutek a trápení

Smutek je spojen s plícemi a jo jeho nadbytku se říká, že „konzumuje plicní čchi“ a vede k dýchacím problémům. Smutek zcela jistě ovlivňuje plíce: záněty průdušek a astmatické potíže často následují ztrátu blízké osoby, zatímco průduškový kašel je běžný u nešťastných lidí. Nesmírné trápení nebo otřes jsou také spojeny s plícemi a protože plíce jsou zodpovědné za celkový oběh čchi, vážný šok ovlivňuje celé tělo.

Strach

Strach je spojen s ledvinami a jeho nadbytek obrátí běžný, nahoru směřující tok ledvinové čchi a to vede k netečnosti, bolestem spodní části zad, močovým potížím a touze po samotě.

Zlost

V čínské medicíně jsou se zlostí spojena játra: přílišná zloba způsobuje zvýšení jaterní čchi, což vede k bolestem hlavy, závratím a červeným očím.

Zdroj: Penelope Odyová - Tajemství tradiční čínské medicíny

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama