Samodezinfekční obvazy

Čeští vědci z pražské Univerzity Karlovy a liberecké Technické univerzity vyvinuli vylepšením velmi tenkých syntetických vláken, takzvaných nanovláken, náplasti a obvazy, které mají samodezinfekční vlastnosti. Novinka může být revolučním způsobem pomoci při léčbě zraněných pacientů.

Nový způsob výroby nanovláken, který vůbec poprvé umožnil jejich průmyslové využití, objevili před více než dvěma lety vědci Technické univerzity v Liberci. Tento výjimečný materiál, jehož tloušťka je viditelná pouze elektronovým mikroskopem, může být využit nejen na náplasti a obvazy. Firmy jej začínají používat i ve stavebnictví či letectví.


"Samotná tkanina z nanovláken je schopna díky malým pórům zadržet bakterie a některé větší viry," řekl deníku Právu spoluobjevitel patentovaných samodezinfekčních nanovláken Jiří Mosinger z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vědci ale museli zpočátku překonat velký problém, když zachycené bakterie časem i malými póry v nanovláknech prorostly.


"Nanotkaniny s takzvanými fotosenzitizery, což jsou chemické látky citlivé na světlo, však tento problém vyřešily. Na světle tyto látky totiž přenášejí svoji energii na kyslík za vzniku vysoce oxidativního, tzv. singletového kyslíku. Ten je pro mikroorganismy toxický a zabíjí je. Tím získávají nanotkaniny samosterilizující, autodezinfekční vlastnosti," vysvětlil Mosinger.


Licenci na využití nanotechnologie, která vznikla na Technické univerzitě, vlastní podle Práva liberecká firma Elmarco. Ta letos v květnu otevřela svoji první zahraniční pobočku v japonském městě Kóbe.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama