Různými alergiemi trpí až 2,5 milionu Čechů

Různými alergiemi trpí 2,5 milionu Čechů. Mohou to být nepřiměřené reakce imunitního systému na pyly, roztoče, plísně či některé chemikálie. Dvě až čtyři procenta dospělé populace a osm procent dětí ve věku do tři let má potravinovou alergii. ČTK to řekla alergoložka Blanka Haindlová.

U dětí se nejčastěji vyskytují alergie na mléko, vajíčka, zejména bílek, mouku, především pšeničnou, oříšky a sojové výrobky. U dospělých převažují alergie na ryby, ořechy, celer, med a mák. V menším množství se i u nich objevují také alergie na mouky, vejce a mléko.

Alergie na potraviny se projevují vyrážkami či zhoršením atopického ekzému, který se projevuje silným svěděním. Nejčastěji se objevuje takzvaný orální atopický syndrom, kdy postiženého pálí jazyk, otečou mu rty a mnohdy má i bolesti v krku. To jsou příznaky, které mohou vést k mylné diagnóze a pacienti pak dostanou antibiotika s tím, že mají angínu.

Méně se už ví, že i křeče v žaludku, pocity na zvracení, průjem a nadýmání mohou být příznakem potravinové alergie. U řady pacientů, které lékaři léčí například na žlučník, se nakonec ukáže, že mají alergii třeba na plísňové sýry, ryby, maso či zeleninu.

Alergeny v zelenině jsou obecně slabé a vyvolávají jen mírné příznaky. Již pětiminutové vaření nebo dvoutýdenní zamražení často zbavuje alergeny účinnosti. Naproti tomu bílkovina parvalbumin, která je hlavním alergenem ryb, je odolná vůči tepelnému zpracování i vůči trávicím enzymům. Je-li někdo alergický na jednu konkrétní rybu, je padesátiprocentní riziko, že alergickou reakci bude vyvolávat i jiná ryba. Alergii na ryby má v Česku asi 50.000 lidí. Někteří jsou alergičtí na maso, většinou pouze na určitý druh masa, nejčastěji na hovězí. Také tady pomáhá tepelná úprava.

Podle Haindlové se počet pacientů s potravinovou alergií zvyšuje, především se nově objevují alergie na konzervační látky obsažené v džusech a na barviva z limonád. Také nově dovážená burská pomazánka a různé oplatky a sušenky zvyšují počet alergiků na burské oříšky.

Lidé, kteří jsou alergičtí na pyly, trpí dvakrát až třikrát častěji na potravinové alergie než běžná populace.

Nejlepším lékem na potravinovou alergii je dieta. U lehčích alergií lze užívat antihistaminika nové generace, které alergie tlumí bez vedlejších účinků.

Konzumace stravy, na kterou má tělo alergickou reakci, aktivizuje imunitní systém organismu, který proti určité složce potraviny začne vytvářet protilátky. Jde o obranou reakci, kdy tělo produkuje histamin a další chemické látky, které spouští alergické symptomy. V tom se potravinová alergie liší od potravinové intolerance, kdy tělo neumí některé látky v potravě zpracovat.

Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Obrovskou mírou se však na tom podílí ten "sušený smog" z výkalů psů. Jsou ulice, nejenom v Praze, kde to tvoří tolik prachu, že je to i vidět. Chce to hodně tvrdé postihy pro všechny - také děti i důchodce, kteří to hovínko nevemou a neuklidí. Tyhle alergie (léčení), bych také nechal částečně hradit z pokut a poplatků za psy.

  Lis 21, 2007
 • Obrázek uživatele Katrin
  Katrin (anonym)

  Jane, jsi duševně v pořádku? Větší kravinu jsem již dlouho nečetla-pominu-li Zkopaného a podobné exoty...

  Lis 21, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ježíši, další kretén, kolik jich ještě je?

  Lis 21, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  tak já jsem alergik a nevím naco. Musím polykat antihismatika i injekce. A teprve teď se dozvídám, že pálení jazyka může být z nějaké alergie. A já mám s tím dost problémy. Teď si budu hlídat stravu, z čeho to mám.

  Lis 21, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Za to všechno mohou politici!

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Jožina.
  Jožina. (anonym)

  Představte si tu parádu-celonoční sběr hoven-třeba i lidských-po celé Praze,mít v záloze dostatečný počet auťáků a za úsvitu jim to složit před Strakovku!Ano,tam nás vedete....

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Jožina.
  Jožina. (anonym)

  Představte si tu parádu-celonoční sběr hoven-třeba i lidských-po celé Praze,mít v záloze dostatečný počet auťáků a za úsvitu jim to složit před Strakovku!Ano,tam nás vedete....

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Věřila bych spíše statistikům, než názorům amatérů a laiků.

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Koupil jsem si Zyrtec a ejhle, alergie se mírní a ospalost se nedostavuje. Alergická pylová rýma je letos v oslabení.

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Ovšem nezapomnínejte, že Zyrtec není léčba, ale pouze potlačení příznaků. Jakmile se Zyrtec vysadí, tak bude alergie zpátky.A je to zátěž pro organismus stále brát Zyrtec. Najít příčinu alergie aodstrnait jí, je mnohem lepší cesta, tu však většinou klasická medicína nenabízí.

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Pažitný
  Pažitný (anonym)

  Každý kdo bojuje celoživotně s jarní alergií a alergickým zánětem spojivek je za Zyrtec rád.

  Dub 16, 2009
 • Obrázek uživatele Drbohlav Gustav
  Drbohlav Gustav (anonym)

  Alergiků bude přibývat, protože životní prosředí je mnohem horší a matky kuřačky tomu všemu nasazují korunu.

  Dub 17, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama