Roztroušená skleróza je onemocnění centrální nervové soustavy (CNS)

Slovo "skleróza" pochází z řeckého skleros, což znamená tuhý. Roztroušená proto, že v CNS vznikají roztroušená ložiska (plaky) o velikosti několika milimetrů až centimetrů, která jsou rozeseta v bílé hmotě mozku a míchy. V těchto ložiscích dochází k rozpadu obalů nervových vláken, tvořených myelinem.

Projevy poškození nervových vláken

Poruchy hybnosti (50%) - třes horních a dolních končetin, těžkopádnost, špatný odhad vzdálenosti, problémy se sílou a koordinací pohybů, poruchy rovnováhy, závratě, potíže s chůzí, svalová slabost a atrofie...

Zrakové problémy (25%) - rozmazané či dvojité vidění, problémy s očním pohybem, bolesti za okem, snížení zrakové ostrosti, krátkodobé zamlžení, výpadky zorného pole, odlišné vnímání barev a další.

Poruchy citlivosti (15%) - necitlivost, mravenčení, brnění nebo mrazení, které se objevují na jakékoli části těla.

Potíže s řečí - nejčastěji se jedná o dysartrii, řeč může být například tzv. sakadovaná, špatně srozumitelná, výjimečně může dojít až ke ztrátě schopnosti mluvit

Poruchy svěračů -  častá mikce, pocit neúplného vyprázdnění, inkontinence.

Únava (85%) - přechodná (provázející ataku onemocnění a spojená často se zvýšenou námahou, kterou je nutno vyvinout v případě narušení některých nervových drah), dlouhodobá (objevuje se i v klidu).

K těmto projevům se přidávají psychické problémy (deprese, rozmrzelost, únava, výkyvy nálad a celková emoční labilita) a poruchy soustředění.

Více informací o roztroušené skleróze naleznete na www.rskompas.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  KDE SE VZALA TATO NEMOC U MLADYCH LIDÍ ??? JE TO V ŽRADLE, VE VODĚ, A VE VŠEM CO LIDI POUŽÍVAJÍ, ABYCHOM POCHCÍPALI. MAME TADY SVĚTOVOU VLADU EU, ELIMINATI A DALŠÍ SVINĚ KTEŘÍ ŘÍDÍ CELY SVĚT!!!!!!!! LIDI!!!! JICH JE HRSTKA NAS JSOU BILIONY POŠLEME JE DO PEKLA!!!!!!!!!!!!!!!

  Dub 13, 2013
 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  PROČ MĚ MAŽETE ??? NELÍBÍ SE VAM PRAVDA??? KDO ŘÍDÍ TUTO REPUBLIKU NAŠE VLADA?? VŠICHNI VÍME ŽE NE. JSOU ELUMINATI, EU BUSCH, OBAMA KNÍŽE PAN A DALŠÍ. BUDU PSAT STALE. A PROKLÍNAM VŠECHNY LEKAŘE KTEŘÍ SE PODÍLEJÍ NA VRAŽDACH LIDÍ. VY NAM NEMOCE I VYRABÍTE. PROČ V AMERICE MALE DĚTI DOSTAVAJÍ ANTIDEPRESÍVA??? FARMACEUTICKE FIRMY VYDĚLAVAJÍ VELKE PENÍZE A SNIMA VŠICHNI KTEŘÍ OVLADAJÍ NORMALNÍ LID. NIC NEZASTAVÍTE. LIDI SE PROBOUZEJÍ DUCHOVNĚ NEBUDEME OTROCI DO PĚTI LET NASTANE TAKOVA ZMĚNA ŽE PENÍZE BUDOU JENOM PAPÍRKY S KTERYMA SI UTŘETE PRDEL!!!!!!!!!! A NEMAŽTE MĚ PROTOŽE ZNOVU TO NAPÍŠU A KAŽDY DEN!!!!!!!!!!

  Dub 13, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama