Reklama

Vývoj plodu může ovlivnit i malé množství alkoholu

Alkohol vypitý matkou během těhotenství může způsobit takzvaný fetální alkoholový syndrom (FAS)."Hlavními příznaky fetálního alkoholového syndromu jsou zpomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozek, poškozený zrak i sluch a různé tělesné odchylky. Už po narození se u těchto dětí projevuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenční příznaky, dráždivost a poruchy spánku," uvedl v tiskové zprávě gynekolog Jaroslav Hinšt.

Češi jsou k pití alkoholu v těhotenství tolerantnější než Slováci. Jen zhruba 64 procent z nich si totiž myslí, že by těhotné neměly vůbec pít alkohol, naopak na Slovensku tento postoj zastává 77 procent respondentů. Nezisková organizace Sananim v souvislosti s průzkumem, jehož výsledky dnes poskytla ČTK, připomněla rizika pití alkoholu pro nenarozené dítě.

Většina lidí spojuje rizika s konzumací tvrdého alkoholu. Češi více než Slováci souhlasí s tím, že občasné pití alkoholu v těhotenství neškodí. Jedná se i o lidi, kteří mají s těhotenstvím zkušenost. Odborné studie a názory lékařů přinášejí ale podle expertů jiné závěry. “Pokud chce matka absolutně vyloučit možnost vzniku FAS u svého dítěte, měla by se během celého těhotenství alkoholickým nápojům zcela vyhnout. Vývoj plodu může negativně ovlivnit i malé množství alkoholu, které žena během těhotenství vypije,“ uvedl Hinšt.

V Česku se mají problémy s konzumací alkoholu v těhotenství spíše starší rodičky pocházející zejména z nižších sociálních vrstev. Ohroženy jsou rovněž osamělé ženy. Výskyt FAS se uvádí průměrně 1,9 případů na 1000 živě narozených dětí.

Srpnového průzkumu, který provedla společnost ppm factum, se zúčastnil reprezentantivní vzorek 800 respondentů obou pohlaví ve věku od 18 do 50 let. Byli mezi nimi lidé, kteří alespoň jednou měsíčně konzumují alkohol.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

štěpánková (So, 3. 10. 2015 - 15:10)
A co alkohol otců,resp.těch,kteří oplozovali.... To je v poho jen proto,že jsou to muži páni tvorstva? O.
Jirka (So, 3. 10. 2015 - 17:10)
Mluvite o jine veci.Ano,chlap by nemel,(veda si planovaneho otcovstvi),alespon 2 roky dopredu vubec uzivat alkohol,cigarety ani zadne jine,zavislost zpusobujici latky.Nemel by v te dobe prodelat vaznou nemoc,ani byt na lecich a mel by spravnym zpusobem pestovat ducha i telo.To stejne plati i o zenach,co planuji brzy zplodit potomka.
Po zdarenem oplozeni zeny se muz' muze teoreticky vratit ke svym neduhum,(coz' snad neudel ),pro jeho zenu ale rezim zdraveho zivotniho stylu v naslednem tehotenstvi nekonci;ba prave naopak.Ted' je potreba davat diteti jen to dobre,pro zdravy vyvoj ditete - a to alkohol (ani jine navykove latky) vubec neni.Prectete si stranky o Fetalnim alkoholovem syndromu (FAS),a efektu (FAE)..
Toho se tyka obsah clanku vlakna.Pripadne piti manzela uz' tou dobou na vyvoj plodu nema vliv (nenuti-li snad svoji zenu,aby pila s nim..).Pro uplnost dodam,ze je urcite mnozstvi,ktere se toleruje,ale alespon' v 1. trimestru radeji ani malo,spis' vubec.Alkohol zeny je pro IQ i pro budouci vzhled toho formujiciho se budouciho zivota opravdu zabijak,to je treba v dnesni dobe vedet a uvedomovat si to.
Petr (Ne, 4. 10. 2015 - 09:10)
Alkoholismus je z větší části dědičný. Otec může předat dítěti geny alkoholismu a je praticky jedno, jesli před tím pije víc nebo míň. Horší je to u matky - když jako těhotná pije, působí alkohol přímo na plod se všemi popisovanými účinky. O muže jako "pánech tvorstva" tu vůbec nejde. To je z popsaného mechanismu zcela zřejmé.
Reklama