Reklama

Správnou výživou proti nočnímu pomočování dětí

Mimovolný únik moči je nepříjemnost, se kterou se v dětském věku setkal každý z nás.  Enuréza je stav, při němž k nekontrolovanému úniku dochází i ve věku, kdy už by se dle odborníků dítě pomočovat nemělo. Ve střední Evropě byl tento věk dle zkušeností z praxe stanoven na pět let. (1)

Ještě v tomto věku však celých patnáct až dvacet procent dětí svou malou potřebu ovládat nedokáže.

Ve věku deseti let se potom nehody stávají pěti procentům dětí a jedno až dvě procenta trpí enurézou i po dosažení patnácti let. (2)

Příčin enurézy je mnoho a pro správnou léčbu je nutné postupovat v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře, který může pro preciznější diagnostiku požádat o spolupráci i lékaře specializovaného v oblasti urologie. Mezi nejčastější důvody samovolného pomočování patří například porucha probouzení při plném močovém měchýři, zvýšená noční tvorba moči v důsledku nedostatečné sekrece antidiuretického hormonu přes noc nebo genetická predispozice (3). Se správnou diagnózou a vhodnou léčbou lze ale nejen dětským, ale i dospělým pacientům s touto nepříjemností pomoci, ne-li zcela zbavit.

Co pro uzdravení můžeme udělat rodič?

Reklama

Kromě citlivé podpory během léčby, která zahrnuje nejrůznější vyšetření, režimová opatření a v určitých případech i medikaci nebo lékařské zákroky, by rodiče měli dětem vytvořit doma komfortní podmínky, a snížit tak stres z každé nepříjemné nehody. „Protože se jedná o citlivé téma, je nezbytné, aby se dítě necítilo traumatizováno. I když k takovýmto nehodám dochází ve vyšším věku, mělo by se cítit maximálně komfortně. U starších dětí jsou ideálním řešením natahovací kalhotky, které jsou navrhovány a designovány s ohledem na vyšší věk dítěte, jsou proto téměř nerozpoznatelné od běžného spodního prádla. Na trhu je naleznete v několika velikostních variantách až do patnácti let věku a proplácí je zdravotní pojišťovny“, doplňuje Miroslav Vázler, zástupce značky DryNites společnosti Kimberly-Clark.

Co dětem trpícím enurézou škodí?

V první řadě jsou to nápoje s vysokým obsahem cukru, soli a kofeinu.(4) Bohužel právě tyto tekutiny v podobě energy drinků a nejrůznějších slazených nápojů děti milují. Dietní omezení se týká samozřejmě i kávy a v podstatě všech čajů s výjimkou nepříliš kyselých ovocných bez přidaného cukru. Obsah kofeinu či teinu totiž působí v organismu diureticky. Opatrně by rodiče měli přistupovat také ke kyselým džusům. K dalším dietologickým opatřením pak patří redukce cukru ve stravě. Příliš vysoká hladinu glukózy v krvi může způsobovat zvýšenou tvorbu moči. Doporučuje se proto cukr nahradit sladidlem s nízkým glykemickým indexem, anebo jej bez náhrady vynechat.

Vysoký obsah soli v přijímané potravě i tekutinách vede k pocitu žízně.  Při přípravě pokrmů pro děti s enurézou je proto vhodné ubrat sůl jak při vaření, tak hlídat její množství v hotových kupovaných produktech, jako jsou slané brambůrky, křupky a jiné pochutiny. Močopudně může působit i kakao, které je mimo jiné obsaženo v čokoládách. Je proto vhodnější vyměnit čokoládové pochutiny za zdravější výrobky s karobem nebo třeba za domácí ovocné či jogurtové zmrzliny slazené březovým cukrem.

1. Kočvara P. Enuresis nocturna monosymptomatica ve světle aktualizovaných Guidelines EAU/ESPU [Internet]. [Praha (Czechia)]: Urologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1.LF UK v Praze; [2018] [cited 2021 Dec 2]. [42 p.] Available from: https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2018/07/09_doc_kocvara_-_enuresis_...

2. Flögelová H, Vrána J. Noční pomočování - problém každé ambulance pediatra. Pediatrie pro praxi [Internet]. 2009 [cited 2021 Dec 2];10(3):146. Available from: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

3. tamtéž

4. LEBL, Jan. Klinická pediatrie. 2. vyd. Praha: Galén, c2014. ISBN 978-80-246-2697-0.

 

Reklama

Komentáře

Reklama