Reklama

Spory porodních asistentek a lékařů o nadbytečnosti testů v těhotenství

České ženy v těhotenství podstupují podle viceprezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarková řadu zbytečných vyšetření. Údajně mezi ně patří například i plošné genetické testy, které mají za cíl vyhledat matky s vyšším rizikem dědičných chorob. V zemích Evropské unie se obvykle provádí pouze v odůvodněných případech či tehdy, když si to žena přeje a zaplatí, řekla dnes novinářům.

Někteří porodníci s tímto tvrzením nesouhlasí, testování podle nich podporují i světové odborné společnosti. Porodní asistentky chtějí omezit takovou péči, kterou nemohou samy poskytovat, komentoval názor Königsmarkové předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Genetické testy považuje za důležité a spolehlivé.

"Mnohé studie ukazují, že pokud je dítě postiženo vrozenou vadou, je pro psychiku ženy lepší, porodí-li takové dítě, i když jeho vady jsou neslučitelné se životem a ono třeba několik hodin po porodu zemře," tvrdí Königsmarková. V opačných případech se žena podle ní může potýkat i řadu let s depresí.

Orientační test krve dělají lékaři v 17. týdnu těhotenství. Odhalit by měl mimo jiné riziko, zda se dítě narodí s Downovým syndromem. Podle Königsmarkové však není zcela spolehlivý. "V optimálně vyladěných systémech je skutečně postižen vrozenou vadou jen asi každý dvacátý plod s pozitivním výsledkem testu," tvrdí. Spolehlivě vadu podle Dvořáka určí až genetické vyšetření plodové vody. Toto vyšetření však má svá rizika jak pro dítě, tak pro matku, namítá Königsmarková.

Lékaři podle ní nastávajícím matkám také nedostatečně vysvětlují, co orientační test znamená. Ženy sice mohou vyšetření odmítnout, v praxi je to však podle Königsmarkové problematické.

Reklama

V České republice se v posledních letech rodilo ročně přibližně 70 dětí s Downovým syndromem, což představuje jedno dítě na 1500 novorozenců. Celkově je každý rok počato asi 150 dětí s tímto syndromem.

Karel Čada- ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama