Reklama

Před otěhotněním je nejvyšší čas zajít k zubaři

Před plánovaným těhotenstvím by budoucí rodiče měli podniknout několik důležitých kroků. Ty zásadní se týkají zdraví budoucí maminky, ale také zdraví jejího partnera, například zdravotního stavu jejich chrupu. Zubní kaz totiž patří k nejrozšířenějším infekčním onemocněním a jeho ošetření je v těhotenství velmi ztížené. Komplikace zubního kazu a zejména neléčené záněty dásní a parodontu přitom mohou vést ?až k potratu nebo předčasnému porodu.

„Tělo není a nemůže být zdravé, pokud jsou ústa plná kazů s miliardami patogenních bakterií, mají nemocnou kost s parodontitidou a záněty dásní, pod kořeny zubů jsou váčky. Tyto patologie mohou ovlivňovat kterýkoli orgán lidského těla a jeho funkci. Mohou zvyšovat tlak, zhoršovat srdeční onemocnění, vést k potratu nebo předčasnému porodu,“ varuje ?MUDr. Taťána Vrbková, členka Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK.

Plané neštovice, bakteriální střevní onemocnění, salmonelové infekce, virové a jiné specifikované střevní infekce, pásový opar - to je žebříček nejrozšířenějších sledovaných infekčních onemocnění. Pak jsou tu ovšem ještě infekční onemocnění, jejichž výskyt ?se nesleduje, protože postihují téměř 100 % populace. K těm patří zubní kaz stejně jako rýma nebo nachlazení. Žena, která se chystá k tak závažnému a závaznému kroku, jakým je přivést na svět dítě, a nejen ta, by proto rozhodně měla mít zdravý chrup bez ohrožujících bakterií.

Před otěhotněním Pokud žena chodí pravidelně na prohlídky k zubnímu lékaři, nejspíš nemá zubní kazy ani záněty dásní. A to je nejvhodnější stav pro početí nového života. Neméně důležitá je i pravidelná návštěva dentální hygienistky, která by se měla stát běžnou součástí života každého člověka, nejen budoucích maminek. Dentální hygienistka dokáže odhalit časné formy zánětu dásní, vyčistit plak, zubní kámen i pigmentace, udržovat chrup zdravý ?a krásný po dlouhé roky. „Je pozdě, když žena, která právě otěhotněla, zjistí, že potřebuje razítko svého stomatologa do těhotenské průkazky a má plná ústa kazů. Správně provedená zubní prohlídka vyžaduje rentgen, který je v těhotenství zakázán, pokud nejde o závažný úraz či život ohrožující zánět. I samotný výkon výplně je stresující záležitost a je lepší odložit ho ?až na dobu po porodu. Ve vysokém stupni těhotenství je také velmi rizikové ošetření pacientky vleže na zádech, ošetření musí probíhat v polosedě, což je pro lékaře značně nepohodlné. ?Pro pacientku ve vysokém stupni těhotenství je nepohodlné ošetření v jakékoli poloze,“ upozorňuje MUDr. Vrbková.

Během těhotenství k běžným dvěma prohlídkám v roce má žena během těhotenství nárok ?na jednu prohlídku u zubního lékaře navíc. Zubní lékařka Taťána Vrbková radí: „důležitá je šetrně prováděná hygiena dutiny ústní, protože dásně mohou být díky hormonálním změnám překrvené a někdy mohou krvácet i bez známek zánětu. Toto krvácení často svádí budoucí maminky k tomu, aby raději nepoužívaly zubní kartáček, jenže to je chyba. Stav se tak bude stále zhoršovat, dásně mohou nabýt až gigantických rozměrů a masivně krvácet. Vznikne začarovaný kruh, z něhož není úniku, protože dásně krvácejí čím dál víc, teď už i díky zhoršené hygieně, a strach z kartáčku je o to větší. A ačkoli na začátku zánět nemusel být, v důsledku nedostatečné dentální hygieny může snadno vzniknout.“

Reklama

V těhotenství by žena? měla být na první návštěvě zubního lékaře poučena nejen o hygieně své ústní dutiny, ale také o péči o chrup svého budoucího dítěte, včetně stravovacích návyků. Nevhodné stravovací návyky a nevhodný pitný režim se totiž podílejí na vzniku zubního kazu v raném dětském věku nejčastěji.

Po porodu nic jiného, než pokračovat v účinné dentální hygieně, není po porodu potřeba. ?To, že každé dítě znamená pro matku ztrátu jednoho zubu nebo že kojení ubírá ze zubů vápník, jsou pouhé pověry. Těhotenství zuby nekazí, dítě není příčinou ztráty zubu a kojení neodebere vápník z těla ani ze zubů. „Jde jen o to naučit se účinně čistit zuby - ne dlouho, ?ale účinně. To proto, aby chrup zůstal po celou dobu těhotenství i po porodu naprosto zdravý. Neomlouvat nevyčištěný chrup únavou nebo nedostatkem času, protože dvě, tři minuty ?na vyčištění zubů, tolik důležité pro dentální zdraví, si může najít každá maminka, stejně jako na jiné základní a nezbytné lidské potřeby. Pomáhají i žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím pomáhají neutralizovat kyseliny v zubním plaku a posilovat zubní sklovinu,“ doporučuje MUDr. Vrbková.

V lidském životě spolu mnoho věcí souvisí a zdraví chrupu je jednou z nich. Zdraví rodiče ?se zdravým náhledem na život mají ten nejlepší předpoklad mít dítě se zdravým chrupem. Zkažené zuby budoucí maminky jsou známkou toho, že se žena neumí o svůj chrup správně starat, a protože se dítě učí především příkladem svých rodičů, mívají i děti těchto matek zkažené dětské zuby. Pokud se maminka naučí správně a účinně provádět dentální hygienu ?a začne totéž provádět u svého dítěte už při prořezání prvního zoubku, pak její dítě nebude mít až do výměny stálého chrupu žádné nebo jen ojedinělé drobné kazy. Správně poučená matka také neolizuje dudlík ani lžičku, protože ví, že by do čistých dětských úst bez kazu mohla zanést bakterie z případných kazů či zánětů parodontu ve svých ústech. Zdravý chrup by ovšem měl mít i otec, protože se bakterie přítomné v ústní dutině přenášejí také líbáním. ?Je tedy velmi žádoucí, aby i otec dítěte měl zdravý chrup, chce-li mít zdravou partnerku ?a zdravé dítě.

Základní pravidla prevence dentálních onemocnění >>Pět kroků pro váš úsměv na celý život<< najdete na  http://sduz.cz/zakladni-doporuceni/.
 

Reklama

Komentáře

Rejpal (Pá, 23. 10. 2015 - 16:10)
Jen prase nechodí k zubaři každých půl roku, tak proč zrovna před otěhotněním? A jak se to pozná? Před otěhotněním jsou všechny pořád, dokud neotěhotní.
Reklama