Reklama

Porody dětí do vody

V Moravskoslezském kraji roste počet dětí, které se narodí do vody. Jako jediná v kraji zatím umožňuje rodičkám porodit dítě tímto alternativním způsobem Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov). Loni od června, kdy nemocnice začala tuto metodu porodu na svém gynekologicko-porodnickém oddělení nabízet, přišlo na svět ve vaně 18 dětí. Letos se za prvních šest měsíců do vody narodilo dalších 22 miminek, řekl ČTK primář gynekologicko-porodnického oddělení krnovské nemocnice Otto Vančo.

"Počet rodiček-zájemkyň o tento alternativní způsob porodu postupně vzrůstá a není výjimkou, že k nám jezdí takto rodit klientky i z jiných regionů," dodal.

Většina nemocnic v České republice porody do vody neumožňuje. Výjimkou je například vyškovská nemocnice, kde porody do speciální vany také nabízejí. V Krnově s touto novinkou mají dobré zkušenosti. "Porody zatím probíhaly nad očekávání hladce, ať již ženy rodily poprvé nebo poněkolikáté. Všechny porody byly zcela bez komplikací," doplňuje zástupce primáře Martin Havlík. Dodal, že novorozenci vždy zůstávají nějakou dobu mamince na břichu, spojeni pupeční šňůrou, jako u normálního porodu.

Porody do vody jsou podle šéfů krnovské porodnice stále populárnější a stávají se běžnými. Podle odborníků jsou takovéto porody mnohem pohodlnější pro matky a méně traumatizující pro dítě samotné, protože voda simuluje prostředí, ve kterém se dítě nacházelo před porodem. Výhodou je také menší bolestivost, zcela přirozený průběh téměř bez zásahu zdravotnického personálu, a snížený výskyt porodních poranění ženy.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Zuzana (Po, 4. 9. 2006 - 10:09)
Zase jeden případ, kdy naše porodnictví nekritickým přejímáním zahraničních modních trendů vymýšlí stále nové a nové způsoby, jak hned od porodu prohloubit deficit životní energie novorozence.
Úplně by snad mohlo pro ty drobečky stačit oslabení, které vzniká nevhodnou životosprávou matky v období těhotenství.
Proč je ještě dále prohlubovat naprosto nelogickým přechodem z "vodního" prostředí do vodního prostředí.
Tomáš(12) (Po, 4. 9. 2006 - 10:09)
A to se neutopěj?!
barča (Po, 4. 9. 2006 - 11:09)
Zuzko, porod do vody je úžasnej, rodila jsem takhle druhé dítě a bylo to báječný, zatímco Markétka (ta první) se narodila normálně, hned brečela a taková "dobrá" nálada jí zůstala ještě celý den a noc, naopak Zuzanka (ta druhá) byla naprosto v pohodě, nebrečela a celkově mi přišla taková mnohem méně vykulená z toho přechodu z bříška na svět. A musím přiznat,že i mě to bylo příjemnější
Zuzana (Po, 4. 9. 2006 - 16:09)
Barčo, z pohledu rodičky může být porod do vody určitě co do průběhu méně traumatizujícím zážitkem, než tomu je u porodu
Monika (Út, 5. 9. 2006 - 11:09)
Konce našich rozhodnutí se v tomto případě ale domýšlejí dost těžko, protože informovanost neexistuje ani u profíků, pro které je porodnictví denním chlebem.
Na jiném místě Doktorky si ženský pochvalují, jak je bezvadné rodit císařským řezem nebo dokonce v narkóze.
Jakou ránu tím zasadí do budoucna dítěti po stránce jeho vitality, je patrně také nikdo v poradně neinformoval.
Některé se ještě cítí dokonce dotčeny, že takovou barbařinu odmítají v některých porodnicích dělat.
Marcela (Út, 5. 9. 2006 - 13:09)
Zuzano, ty mas nejspis i strach prejit pres cestu, nebo jses v nejake sekte. Absolutne mi neni jasne jake nasledky v dospelosti muze mit dite porozene do vody. "maximalne si lokne a dostane skytavku" - ne??? Kazdopadne s tebou souhlasim ze vodni prostredi je pro zivot cloveka nevhodne - nemame ploutve a ani ve vode nemuzeme dychat. ALE to, ze zena porodi do vody neznamena, ze dite v te vode bude zit. Snad ti nemusim vysvetlovat, ze porod do vody je mene stresujici pro mimi a + dalsi vyhody. Tim nechci rict, ze je 100% nejlepsi, protoze vse ma sve vyhody a nevyhody. Nic neni dobre zavadet do extremu, jako treba ze voda je negativni typ zivotni energie - to ti snad nakukala nejaka carodejnice co caruje na zivnostak. Je vseobecne znamo, ze porod do vody ma sve zastance i odpurce a je-li tvym nazorem ze je porod do vody spatny, tak ja ti ten nazor neberu, ale nevidim duvod proc bys mela tady Barce a jinym zenam, ktere to tady ctou, rikat ze jejich deti budou mit nasledky v dospelosti. Taky jsem s tebou za to ze moderni doba prinasi spoustu ne prilis dobrych veci, ale na druhou stranu je treba si take uvedomit, ze nam ta moderni doba chce usnadnit a vylepsit spoustu jinych veci. Mozna ze porod do vody neni az tak moderni, mozna jiz v dobe o ktere my ani nemame paru, si nejaka zena vlezla do potoka a tam porodila, protoze ji to tak prislo prirozene a mene bolestive. Ja se chystam rodit v lednu, ale jeste nevim jakym zpusobem, jelikoz jsem si vybrala nemocnici, ktera je nejblis memu bydlisti a nevim jake porody tady umoznuji. Ziju totiz od nedavna ve Francii a jeste nevim v jake mire tady jsou porody do vody rozsirene. Kazdopadne me dost presvecil Barcin prispevek, ve kterem si porod do vody vychvaluje a to mi chybelo - nazor zeny, ktera si to na vlastni kuzi vyzkousela. A budu-li mit moznost v me nemocnici rodit do vody, tak toho urcite vyuziju.
ivana (So, 9. 9. 2006 - 14:09)
Pokud budeš Marcelo, rodit v LEDNU do chlorované VODY, tak se za to tvoje dítě budu do budoucna modlit.
To je teda opravdu nakládačka zkombinovat energeticky negativní leden s energeticky negativním typem porodu do vody.
Navíc si dovedu živě představit, co jsi asi jedla v těch letošních vedrech - tedy v období těhotenství. Abys ta vedra přežila, musela jsi jíst hodně potravin rovněž s negativním typem energie, které vyrovnávají teplotu klimatu.
Když se to všechno sečte, bych to tak typovala do budoucna nejspíš na slušný základ únaváče (CFS), který z takových kombinací vzniká tak kolem třicítky.
Nebo bude mít tvoje dítě štěstí i s tím, že jsi mu zinscenovala takový pochybný způsob příchodu na svět.
To štěstí bych mu opravdu přála!!!
R (So, 9. 9. 2006 - 16:09)
Take jsem zatim slysela jen posityvni informace a zkusenosti s rozenim do vody. Vsak dite se vyviji v deloze plne tekutiny, tak zase se narodit do prijemne teple vody by melo by byt vice prirozenejsi ne? Batolata umi automatycky plavat pod vodou a nesmirne to miluji.
R (So, 9. 9. 2006 - 16:09)
Take jsem zatim slysela jen posityvni informace a zkusenosti s rozenim do vody. Vsak dite se vyviji v deloze plne tekutiny, tak zase se narodit do prijemne teple vody by melo by byt vice prirozenejsi ne? Batolata umi automatycky plavat pod vodou a nesmirne to miluji.
Jana (So, 9. 9. 2006 - 20:09)
co je to za bláboly o negativních měsících a energiíích, panebože, to budeme podle vás žít jen v "pozitivních dnech, měsících.." a v "negativních budeme tiše v koutku čekat až přejdou a nastanou lepší časy?...o tom tato diskuse přeci není, je o tom, zda rodit do vody, a já říkám, proč ne, pokud jsou k tomu v porodnici uzpůsobené ...já bych tak však rodit nechtěla, ničím mě to nezaujalo natolik, abych se pro tuto metodu rozhodla.
coroner (Út, 12. 9. 2006 - 10:09)
Problém negativní energie jsi asi špatně pochopila. Ta je stejně důležitá, jako tomu je u energie pozitivní.
Dokonce té negativní je k životu potřeba mnohem víc, protože už jenom tělo je z větší části tvořeno tekutinami.
Pro správnou funkci organismu musí být poměr těchto energií negativiní : pozitivní asi 5 až 7 : 1.
V každém ročním období klimaticky převažuje určitou měrou jeden druh energie.
Zbytečně bychom jej tedy neměli ještě dále navyšovat, protože si tím vytváříme v organismu neharmonické prostředí.
V zimě to je energie negativní a v létě pozitivní.
Je logické, když je v zimě mráz (negativní typ energie), že se teple oblečeme, abychom si udrželi teplo (pozitivní typ energie).

Negativní energie silně ovlivňuje stav imunitního systému - její nadbytek jej výrazně oslabuje.

Během konce porodní doby se startuje právě imunitní systém dítěte, který přestává být závislý na matce.
První fází dýchání novorozence je po porodu výdech, což je jedna z prvních snah organismu zbavit se negativního typu energie z dosavadního "vodního" prostředí v matce.
Když tedy dítě žbluňkne do vody, kdy si navíc ještě opravdu může té vody loknout, není to zrovna nejlepší způsob, jak se octnout na světě.
Jak už bylo v jednom z příspěvků naznačeno, problémy se mohou objevit až v mnohem pozdější době.
Vrozený deficit životní energie se nemusí tedy projevit ihned po narození, ačkoliv těchto případů stále přibývá.

Je-li dítě po porodu do vody klidné (nebrečí), může to být prvním projevem zmíněného energetického deficitu.
Klid je totiž také projevem nadbytku negativní energie.
ilu (Út, 12. 9. 2006 - 12:09)
Ivano, proboha, co to tady píšeš? Neskutečné, jak nějaká sektářská četba..pokud máš pravdu s pozitivními a negativními dopady, mohla jsi to napsat alespoň trochu mírumilovněji a ne tak zostra a děsit maminy.
Pavla (Út, 12. 9. 2006 - 16:09)
Mně připadá za sektářské zase rození do vody, protože to nepatřilo nikdy k běžným porodním praktikám.
Sekta je skupina lidí, která se nechá někým nebo něčím zblbnout.
U řady zdánlivě neškodných novinek, které postrádají to nejdůležitější - prověrku časem, se po nějaké době zjistí, že to nebylo zrovna to pravé ořechové.
V oblasti zdraví a zdravotnictví to bývá více než pravidlem.
bárča (St, 13. 9. 2006 - 08:09)
Na pozitivní a negativní energii nevěřím, a jen tak pro srovnání: slepé střevo se dříve taky neoperovalo (a nyní je to rutinní operace), autem se dříve také nejezdilo (dnes je to běžné)- všechno se vyvíjí. Jak kdo chce rodit je jen a jen na něm, ale nechápu, jak můžete děsit ostatní mamky těmahle kecama. A když už jsme u té negativní energie, neporodily vás náhodou vaše mamky do vody, vy jí totiž máte víc než dost
coroner (St, 13. 9. 2006 - 09:09)
Ocitoval bych z příspěvku Pavly: U řady zdánlivě neškodných novinek, které postrádají to nejdůležitější - prověrku časem, se po nějaké době zjistí, že to nebylo zrovna to pravé ořechové.
V oblasti zdraví a zdravotnictví to bývá více než pravidlem.

Tak toto se týká speciálně rutinní operace zmíněného slepého střeva. Ta je nutná pouze v případě jeho prasknutí, což by neměl být problém v nemocnici ohlídat.
Z dalších rutinních operací se provádí vynětí nosních a krčních mandlí.
Všechny tyto tři zákroky patří mezi hlavní predispoziční faktory pro možný vznik roztroušené sklerózy.
V mnoha nemocnicích o tom nemají tušení do dnešní doby.
Kromě toho se můžeš podívat třeba na stránku:
http://zdravi.doktorka.cz/slepe-strevo-neni-zbytecne/

Když nevěříš na pozitivní a negativní typ energie, tak si klidně v lednu - až bude patnáct pod nulou - vyjdi ven v šortkách a topu. Třeba ti pak dojde, jakým způsobem se projevuje negativní typ energie.
Bee (So, 23. 9. 2006 - 01:09)
CORONER píše "Když nevěříš na pozitivní a negativní typ energie, tak si klidně v lednu - až bude patnáct pod nulou - vyjdi ven v šortkách a topu. Třeba ti pak dojde, jakým způsobem se projevuje negativní typ energie." nějak mi to vyloudilo úsměv na rtech...není to prostě PRACHOBYČEJNÁ zima, která by Barče byla, kdyby si vyšla v šortkách a topu??? :-D O čem se to tady proboha bavíte? Hledám informace o porodech do vody, abych zvážila pro a proti, protože najednou mám INTUITIVNÍ pocit (pár týdnů před porodem), že by to do vody mohlo být pro nás (mě i miminko) dobrý...a najdu tu pozitivní a negativní energie... :-( Fakt divná diskuze. :-( Myslim, že je to každýho věc i bez ohledu na energie a že nejlepší je poslouchat svůj instinkt a být v psychický pohodě a to maximální! Pak není možný se špatně rozhodnout! ;-)
Návštěvník (St, 18. 10. 2006 - 13:10)
Trochu nechápu přístup, že když je dítě po porodu do vody klidné, je to vlastně špatně. Když celé dny a noci řve, tak je to vlastně z pohledu negativní a pozitivní energie ideální stav?!
ivu (Po, 23. 10. 2006 - 09:10)
Až bude mé dítě na světě, byla bych neskutečně ráda, kdyby neplakalo v křečích, tak jak se to všeobecně pokládá za zdravý projev dítěte. Rodit bych chtěla buď na porodní stoličce nebo do vody - dle toho, co mé tělo v porodních chvílích bude vyžadovat. Řeči o negativních energiích vůbec neberu v potaz, zvlášť, když mi diskutující sdělují, čím vším by mohlo mé dítě trpět v dospělosti. Řídím se tím, co mi má mysl "doporučí". Ještě o tom, že porod do vody je novodobá a noderní záležitost - četla jsem o ženách, které žijí na ostrovech, kde se o nějakých moderních vymoženostech nedá hovořit, že odcházejí rodit do vody. Takoví lidé, kteří žijí spjati s přírodou by o nějakých negativních vlivech měli vědět. Ale nechci se velice nějak hádat. Komu se rodit do vody nelíbí , tak ať tak nerodí.
Marka (Po, 23. 10. 2006 - 09:10)
take jsem chtela rodit timto zpusobem do vody, ale nepodarilo se mi vcas sehnat tak maly aqualung a tak z toho bohuzel seslo.
Nyni jsem opet tehotna a moc rada bych to zkusila - mate nekdo zkusenost s nakupem potapecskych pristroju pro deti?
Věra (Út, 24. 10. 2006 - 08:10)
Myslím, že samozřejmě je přirozeným právem každé ženy rozhodnout se, jakým způsobem chce své dítě porodit. Přesto bych chtěla apelovat na zdravý rozum. Můj manžel je gynekolog a porodník v jedné pražské porodnici, přátelé a známé v oboru má snad v každé další v Praze. Mám proto z první ruky informace o tom, jak probíhají porody a různé moderní "alternativní" způsoby jejich vedení a zdaleka si nejsem jistá, že by při rozhodování mělo převážit přemýšlení o potenciálních psychických problémech dítěte v budoucnu pokud mu nepřipravím příjemné prostředí ve vodě nebo jinak nad tím, jak zajistit co nejlepší, nejodborněji připravenou péči byť porodem tradičním způsobem. Bohužel vím o skutečných "průšvizích" nastalých při porodech, konkrétně na dvou nejmenovaných pražských pracovištích, kde byly porody prováděny právě alternativním způsobem. Jedno z těchto pracovišť už také kvůli poměrně častým problémům ztratilo svůj zvuk a myslím,že opadlo počáteční nadšení zájemkyň. Nikoho samozřejmě nechci od ničeho zrazovat, ale osobně si myslím, že zdaleka nejen stres z narození, pokud probíhá porod standardním způsobem bez komplikací, tvoří psychickou odolnost a vybavenost člověka.Osobně si myslím, že více záleží spíš na tom, co následuje potom, kolik lásky dítě dostává, atd.
Chtěla bych podotknout, že sama mám dvě děti, rodila jsem tradičně, oba porody proběhly bez komplikací a s podobným průběhem. Přesto mají obě děti odmala zcela odlišné povahy. Domnívám se, že se ale přece jen jedná spíš o danou genetickou vybavenost než o to, zda by přišly na svět odlišným způsobem.Všem hodně zdaru!
božka (Po, 30. 10. 2006 - 17:10)
No drahá přítelkyně z Prahy, tobě se to hovoří o bezva porodu, když je muž porodník.. Přijď jsi to zkusit do Olomouce. Tady se s tebou nepářou,když není tvůj muž porodník.. Tady na Moravě to funguje trošku jinak, tak nám prosim nech naše porody do vody. Díky
TerezaK (Po, 30. 10. 2006 - 20:10)
První dítě jsem porodila do vody v porodnici Vrchlabí a musím říct, že mi to velmi,velmi pomohlo. Bez vody bych musela mít na 100procent nástřih - syn měl velikou hlavu- takhle se to díky zjemňujícímu a změkčujícímu působení vody obešlo bez. Po narození neplakal, z vody ho ihned vytáhli (byl tam cca2 vteřiny a pak šel hned ke mně ¨do náruče). Vypadal velmi spokojeně a tak nějak pyšně. Nevím, zda mu to z hlediska energií ublížilo, do takových věcí nevidím a taky na ně až tak moc nevěřím, ale mně to rozhodně pomohlo k rychlejšímu a příjemnějšímu porození a rychlejšímu návratu k normálu po porodu. Což považuji za větší plus než nějaké spekulace o energiích. Dcerka se narodila klasicky na křesle (šla zadečkem napřed), ale díky dobře vedenému porodu opět ve Vrchlabí to bylo rychlé a bezbolestné. Taky neplakala a dokonce se usmívala. Snad je důležitější to "jak" (příjemně, bez stresu, soustředěně) než to "kam".
Marka (Út, 31. 10. 2006 - 00:10)
Ahoj holky ptala jsem se na ty aqualungy a nikdo mi nic nenapsal. Zda se ze tu mate zkusenosti mohly byste mne rict kde jste sehnaly pristroj ktery jde pouzit na novorozene? Predem dekuju, taky bysme to s manzelem chteli zkusit do ty vody ale nemame zadne informace.
Jana (Pá, 19. 1. 2007 - 11:01)
Platí se něco za porod ve vodě?
Evička (So, 3. 3. 2007 - 19:03)
Je porod do vody méně bolestivý??A musí se při něm naříznout hráz??Předem děkuji za odpověď...
lenka (So, 3. 3. 2007 - 21:03)
velmi jsem si prala porod do vody,ale pak mi odtekla plodovka,mela jsem infekci a bylo po plasnech-skoda!
Hanka (Pá, 4. 7. 2008 - 13:07)
Proč byste to nezaplatily? Protože tady jde jen o komerci.Já jsem se nechala na tuto modernu zlákat a bylo to blbé po všech stránkách. Připadala jsem si jak v panoptiku - nahá, mokrá, od krve, bylo mi na blití.
A (So, 2. 3. 2013 - 15:03)
Poslendi clanek o porodu do vody je z roku 2008,ale zrovna hledam nejake info o porodu do vody a chci sem napast svoji zkusenost.Duvod proc neco hledam je,ze jsem pred 5 mesici rodila do vody (ne v cr,ale v anglii)pokud budu mit dalsi miminko,urcite chci znovu,ale zajima me,jaky to ma vliv na dite.Moje miminko je neuveritelne hodne,vesele,stale usmevave,trosku poplace jen kdyz ma boleni briska.Porod probihal uzasne,domaci atmosfera,tlumena svetla,bez doktoru,jen za pritomnosti porodni asistentky a partnera.Bylo to moc hezky :) Po porodu bylo miminko stale semnou az do dalsiho dne,kdy na pustily domu.Jsem rada,ze mam takove vzpominky.Vsem budoucim maminkam preji hodne stesti a zdravi!
Reklama