Reklama

Pískání pro zdraví se opět vrací

Společnost UCB pořádá již 8. ročník celostátní dětské soutěže ve hře na zobcovou flétnu Pískání pro zdraví. Výherce uslyšíme na závěrečném koncertu v květnu 2006 v Praze, kde nás uvítá patronka soutěže Jitka Molavcová. Záštitu nad celým projektem převzal ministr kultury Vítězslav Jandák, Česká iniciativa pro astma, České společnosti alergologie a klinické imunologie. Flétnové soubory se mohou přihlásit do 22. února na adrese společnosti Protocol Service.

Píšťaly a flétny tvoří jednu z nejstarších skupin hudebních nástrojů lidské civilizace. Flétna nám poskytuje nejen krásný emotivní zážitek, ale prokázalo se, že hra na flétnu je vhodná při dechové rehabilitaci, doprovodné léčbě dětských alergiků a astmatiků, jako kognitivní trénink pro děti s epilepsií a celkové integraci těchto dětí do kolektivu. Právě proto již osmým rokem společnost UCB pořádá celostátní dětskou soutěž ve hře na zobcovou flétnu Pískání pro zdraví.

V roce 2006 proběhne již 8. ročník této soutěže, které se v celé republice každoročně zúčastňuje na 3.000 dětí od předškolních let až po 15-ti leté, a patronkou je opět herečka a zpěvačka Jitka Molavcová. V tomto ročníku se organizátoři rozhodli podpořit výuku hry na flétnu i u dětí trpících epilepsií či dalšími chronickými onemocněními. Smyslem soutěže je pomoci "bořit bariéry" a umožnit nemocným dětem soutěžit se svými zdravými vrstevníky v disciplíně, kde nemají proti nim žádný hendikep, a dokázat tak sobě i svému okolí, že umí svůj problém překonat. Soutěžit mezi sebou budou soubory (od tria) základních i mateřských škol.

Tato soutěž není určena souborům základních uměleckých škol ani souborům složených převážně z dětí, které v základních uměleckých školách či hudebních školách na flétnu hrají, a jako soubor pracují pod vedením profesionálního hudebníka mimo učitele hudební výchovy na jejich základní škole. Jakýkoliv soubor, který splňuje daná kritéria, se může přihlásit do 22. února 2006.

Pro učitele základních a mateřských a pracovníky s dětmi se v lednu 2006 uskutečnily v Praze a Brně bezplatné semináře Hudební komnaty, ve kterých se mohli zdokonalit v metodice výuky hry na zobcovou flétnu a rozšířit své znalosti. Předpokladem k účasti byla alespoň základní znalost hry. Hra na zobcovou flétnu je aktivita, která spojuje boj proti alergii nebo epilepsii s uměním a radostí. Tématem letošního setkání je Jak vést děti ke hře na zobcovou flétnu a naučit je správným herním návykům. Seminář vedli hudební odborníci v čele s Prof. Ladislavem Danielem a Vlastou Bachtíkovou.

Součástí semináře byla i přednáška odborného lékaře na téma Epilepsie u dětí a školení první pomoci při epileptickém záchvatu.

Na závěr účastníci dostali certifikát o absolvování metodického semináře i proškolení Jak správně poskytnout první pomoc při epileptickém záchvatu.

Reklama

Regionální kola 8. ročníku soutěže probíhají na devíti místech republiky (22. dubna 2006 v Brně, České Lípě, Ostravě a Pardubicích, 29. dubna 2006 v Českých Budějovicích, Olomouci, Plzni a 22. a 23. dubna 2006 v Praze). Vítězové ze všech čtyř kategorií postoupí do finále, které se uskuteční v Praze dne 27. května 2006.

Soutěž proběhne pod odbornou garancí předních hudebních pedagogů. Hlavním porotcem 8. ročníku Pískání pro zdraví bude Prof. Mário Mesany, Prof. Ladislav Daniel, Vlasta Bachtíková, Prof. Klement, Prof. Jelínek a další.



Soutěž bude zakončena slavnostním koncertem, na kterém vystoupí vítězné soubory jednotlivých kategorií spolu s čestnými hosty z řad umělců. Všem účastníkům bude držet palce i čestná porota ve složení: Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., Doc. MUDr. Vladimír Komárek, CSc., Zora Jandová, Jan Vodňanský a další.


Reklama

Komentáře

Jana (Čt, 23. 8. 2007 - 17:08)
Chodím na tyto stránky poměrně často, ale upřímně - chtěla bych už si přečíst něco o novém devátém ročníku.
Děkuji
Reklama