Reklama

5 testů jak poznat vadné držení těla u dětí

Ze všech stran se neustále valí informace, že dnešní populace sedí více, než je zdrávo a všichni se na tom jistě shodneme. Zdravotní komplikace, které se objevovaly u šedesátníků, nyní sužují mladé okolo třicítky a tato věková hranice stále prudce klesá. Změnil se životní styl a ze života vymizel přirozený pohyb.

Patologické změny, jenž imobilní život způsobuje, se časem projeví bolestí. Jak ale můžeme nevítané změny na těle poznat dřív, než se ozvou v podobě bolesti? A především jak poznáme, že se k podobnému patologickému procesu schyluje u dětí?

Test číslo 1. Začněme od podlahy. Zborcení nožní klenby, ať už podélné nebo příčné, jde ruku v ruce s plochonožím. Podívejte se zezadu na patní kosti svého dítěte. V případě, že má plochou nohu, uvidíte, jak patní kost padá směrem na vnitřní hranu. To samé mohou udělat kotníky a kolena.

Proč  je plochonoží a valgozita problém? Patní kost při chůzi přichází do styku se zemí a směrem, jakým patní kost na zem dopadne, se bude energie odrážet od podlahy zpátky do našeho těla. Pokud budu našlapovat více na vnitřní hrany chodidel, nebudu zatěžovat vyšší etáže symetricky. Laicky řečeno, čím víc budu zatěžovat vnitřní partie, tím víc je budu ničit. Nejde jen o kosmetickou, ale především o funkční vadu, která se bude promítat do celého těla. Mám-li přetíženou vnitřní hranu chodidla, je pravděpodobné, že z důvodu neadekvátní zátěže, například při dopadu při sportu, může dojít k podvrtnutí kotníku, nadměrné rotaci v kolenních kloubech a následnému ničení menisků či přetržení vazů.

Test číslo 2. Postavte dítě naboso na pevnou podložku a podívejte se na osu čéšky (pately). Osa kolenního kloubu by měla mířit mezi II. a III. prst. Míří-li osa více mediálně, zatížení nohou není symetrické a pravděpodobně bude docházet ke svalovým dysbalancím ve vyšších partiích.

Reklama

Test číslo 3. Stoj se zamčenými kolenními klouby. Máte-li při stoji propnutá kolena „na doraz,“ měníte tak nastavení pánve. Abyste tento postoj vykompenzovali, zvýšíte prohnutí v bederní páteři, což způsobí její přetěžování.

Test číslo 4. Postupujeme-li výše, dostaneme se do oblasti kyčlí a pánve. Pro tuto oblast existuje spousta vynikajících testů. Jednoduchý test na doma je zkontrolovat si symetrii pánevních kostí. Vypalpujete kyčelní lopaty a posuzujete, zda jsou v symetrii. Není-li tomu tak, může být příčina v různé délce dolních končetin, nebo ve vadném držení těla.

Test číslo 5. V oblasti trupu nás bude zajímat bederní páteř. Podíváte-li se na lidskou postavu zboku, uvidíte mírné esovité prohnutí, které je fyziologické. Pokud ale dochází ke zvýšení bederní lordózy (prohnutí), nebo naopak hrudní kyfózy (vyhrbení), může být zaděláno na problém.

Nepřirozené prohnutí v dolní páteři může způsobovat zvýšenou kompresi obratlů, utlačení nervů a zhoršení funkce hlubokých břišních svalů známých také jako CORE, které v takové pozici nemohou správně fungovat.

Vyhrbení v hrudní páteři bývá spojeno s protrakcí ramenních kloubů a předsunu hlavy. V této pozici jsme se díky počítačům, tabletům a mobilním telefonům začali zdržovat až příliš často. Vidíte-li tyto znaky u dítěte nebo dospělého i při chůzi, stoji, či sedu, je načase začít se věnovat kompenzačnímu cvičení. Toto držení těla může mít na svědomí problémy od bolestí krční páteře, přes blokády žeber, brnění prstů, migrény až po tinnitus (pískání v uších).

Funkční vyšetření používá mimo vyšetření pohledem spoustu dalších pohybových testů, aby terapeut zjistil, jak se tělo chová v pohybu. Tato vyšetření jsou již náročnější a vyžadují jisté znalosti. Pro Vás je však nejdůležitější poznat problém a chtít ho řešit.

Reklama

Komentáře

Reklama