Reklama

Otravy dětí

Otravy mohou být způsobeny řadou látek, které se běžně používají v domácnostech. Malé děti mohou ochutnávat čisticí prostředky, léky, kosmetické přípravky, pokojové rostliny atd.

Co je třeba vědět?
Může dojít k těžkým otravám, záleží na druhu a množství pozřené látky. Důležité je rychle zjistit, co dítě snědlo nebo vypilo, a okamžitě s chladnou hlavou jednat.
Nejčastější příčinou otrav u malých dětí jsou léky, čisticí prostředky a pokojové rostliny.
Do nemocnice s sebou vezměte vzorek toho, co dítě spolykalo, nebo aspoň vzorek zvratků k rozpoznání jedovaté látky.

Kdy hledat pomoc?
Pokud je dítě v bezvědomí nebo se mu obtížné dýchá, volejte okamžitě rychlou záchrannou pomoc (tel. 155).
Vždy při podezření, že dítě mohlo pozřít nějakou jedovatou látku, volejte lékaře.
V ČR vám můžou poskytnout radu i toxikologická centra, pokud víte, co dítě pozřelo. Informace o jedovatých látkách podává nepřetržitě Toxikologické informační středisko v Praze na telefonních číslech 224 919 293 a 224 915 402.

Příznaky
Příznaky mohou být různé,
Změny v chování, které opět závisí na tom, co dítě snědlo nebo vypilo. Dítě může být náhle spavé, dezorientované, zmatené, malátné, nebo naopak vybuzené.
Dále přicházejí v úvahu bolesti břicha, průjem, nevolnost, zvracení, mžitky před očima, rozmazané vidění, křeče, rozvoj šoku, závratě, změna barvy kůže a jiné.

Léčba
Vždy, i když je dítě při vědomí, volejte lékaře, stav se může rychle změnit. Pokud je dítě při vědomí, pokuste se zjistit, co spolykalo.
Pokud dítě spolyká nějaké léky, můžete zjistit množství podle toho, kolik jich zbylo. Podle příbalového letáku můžete zjistit maximální dávku a nežádoucí účinky.
Je dobré snížit množství látky, která se vstřebá do organismu. Když je dítě při vědomí, mluví s vámi, nemá křeče a nespolykalo nějakou žíravou látku, pokuste se vyvolat zvracení nebo podat např. živočišné uhlí. Ostatní metody, jako je výplach žaludku, patří do rukou lékaře.
Pokud dítě vypilo roztok, který by mohl být jedovatý, podejte mu 2?3 sklenice vody, aby došlo ke zředění a snížení např. leptavých účinků.
Pokud je dítě v bezvědomí, volejte rychlou záchrannou službu (tel. 155) a sledujte, zda dítě dýchá a zda má hmatný tep. Uložte ho do stabilizované polohy na boku.
Pokud je dítě v bezvědomí, je silně spavé, má křeče, nebo požilo nějakou leptavou látku (kyselinu, louh, čisticí prostředky s chlorem, dezinfekční prostředky, petrolej aj.), nevyvolávejte zvracení!
Zdroj: Einzig, Hart - Domácí lékař pro rodiče, nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

gabriela muchino (Po, 26. 11. 2007 - 18:11)
Tento text je velice chytrý a působivý.
Tom (So, 17. 7. 2010 - 23:07)
Vzpomněl jsem si na ten vtip jak maminka volá na 155, že přistihla svojí tříletou dcerku jak jedla mravence. Člověk na druhým konci drátu maminku uklidňuje, že mravenci její dceři nemůžou nijak ublížit. Maminka se uklidní a jenom tak mimochodem prohodí já už jí stejně pro jistotu dala jed na hubení mravenců. - Akorát, když jsem tento vtip vyprávěl kamarádovi, který zvedal telefony na 155, těsně před tím než měl na toto místo nastoupit, tak jsme se tomu tehdy zasmáli, ale za 2 nebo 3 dny přišel kamarád s tím, že kolega kterej ho tam zaškoloval, tak tomu se to necelej rok před tím doopravdy stalo. Zápis o tom telefonátu mu dokonce ukázali v databázi, akorát tehdy nešlo o mravence ale o slimáky.
Reklama