Reklama

Oslabené pánevní dno po porodu aktivujte s odborníky

Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. Během těhotenství dochází vlivem hormonálních změn k jeho roztažení a rozvolnění, které ještě zintenzivní samotný porod.

Ochablé svaly pánevního dna jsou pak nejčastější příčinou poporodní inkontinence. Zároveň ale mohou způsobovat i bolesti páteře, potíže při vyprazdňování i sestup dělohy

V době těhotenství a při porodu je pánevní dno extrémně namáhané a může dojít k funkčním poruchám. To se může projevit především obtížemi v oblasti malé pánve, mezi které patří například velmi běžná močová inkontinence. To, že jde o běžný problém, ale neznamená, že by se s ním ženy měly smiřovat, říká Mgr. Eva Kopecká, vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Nový Jičín, s tím, že cviky na aktivaci pánevního dna lze praktikovat už po ukončení šestinedělí, jakmile pomine první fáze poporodního hojení a regenerace. Prvním krokem by ale vždy měla být návštěva fyzioterapeuta, který přesně zmapuje rozsah a typ obtíží.

Obecně se cviky na posílení ochablého pánevního dna zaměřují zejména na trup, oblast pánve a funkční propojení s horními a dolními končetinami, cviky v kleče, cviky v sed-lehu či kleku. „Nejdůležitější je odborné fyzioterapeutické vyšetření a správná diagnostika poruch v oblasti pánevního dna a následná terapie, jak stran ošetření měkkých tkání, tak i cvičení s fyzioterapeutem a edukace pacientky k domácí terapii, popisuje Mgr. Kopecká s tím, že po porodu může docházet například ke svalové asymetrii, kdy část svalů je ochablá a část přetížená. V takových případech by mohlo cvičení bez odborného dohledu a diagnostiky zdravotní stav ženy ještě zhoršit.

Specializovaná zdravotnická zařízení, mezi která patří i Nemocnice AGEL Nový Jičín, navíc nabízejí pro terapii pánevního dna i specializované pomůcky, mezi které například přístroje Peritone či Pericalm založené na elektrostimulaci svalů. „Tyto pomůcky využíváme především u vážnějších případů poporodní inkontinence, kde evidujeme dobré výsledky. Ženy by proto neměly váhat a v případě obtíží se na nás jednoznačně obrátit, uzavírá Mgr. Kopecká.

Reklama

MK

Reklama

Komentáře

Reklama