Reklama

O škodlivosti pití alkoholu je třeba s dětmi mluvit již v nižším školním věku

Nadpoloviční většina generace dnešních rodičů se domnívá, že pije alkohol více než jejich rodiče. Vyplývá to z ankety Fóra "Pijte s rozumem". Většina rodičů si také myslí, že prevence pití alkoholu by měla být součástí školní výuky, byť jen část z nich považuje alkohol za srovnatelnou hrozbu jako drogy.

 Na tvrzení, že současní dospělí pijí více než pili jejich rodiče, se shodlo 60 procent oslovených žen a 50 procent mužů. Ze statistik Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná spotřeba alkoholu v hodnotě čistého lihu v posledních letech mírně klesla, stále je ale vyšší než po celé 20. století.

    Překvapivé je podle fóra zjištění, že v 15 procentech dnešních domácností rodiče s dětmi na téma alkoholu vůbec nemluví. Přesto se situace proti minulosti zlepšila. V dětství současných rodičů se o alkoholu prý nemluvilo ve čtvrtině rodin.

    Způsob, jakým rodiče se svými dětmi o alkoholu mluví, se v jednotlivých rodinách liší. Zhruba čtvrtina respondentů přiznala, že jejich rodiče nikdy neoznačovali alkohol za potenciálně škodlivý. Stejné množství dnešních rodičů nevaruje před pitím své děti ani dnes.

    “Zhruba třetina dnešních rodičů například tvrdí, že ideální věk na rozhovory o alkoholu je mezi patnáctým a osmnáctým rokem,“ uvedl viceprezident UVDL Vladimír Darebník. Odborníci ale varují, že po patnáctém roce může být pozdě. Podle průzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy má zkušenost s opilostí každé desáté dítě ve věku 11 let a polovina třináctiletých dětí.

Reklama

    Alkoholu Češi vypili loni více než v roce 2012. Spotřeba vzrostla o 6,4 na 175,2 litru na osobu. Nejvíce vzrostla konzumace piva, a to o 6,1 na 148,6 litru na osobu a rok. Vína lidé vypili více o 0,4 litru, roční spotřeba tak dosáhla 19,8 litru na osobu. Naopak konzumace lihovin klesla meziročně o 0,2 na 6,7 litru. Z celkového objemu spotřeby alkoholických nápojů tvoří pivo 85 procent, víno 11 procent a lihoviny čtyři procenta.

    Fórum “Pijte s rozumem“ je neziskové sdružení významných výrobců a distributorů lihovin v ČR. Provozovatelem fóra je Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky, která sdružuje 12 největších výrobců lihovin v ČR s 80procentním podílem na trhu. Ankety se zúčastnilo 300 rodičů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

George (Čt, 2. 1. 2014 - 13:01)
V Rusku je celá vrstva...To je vsechno pekny, ale ukazte mi cisla, kolik alkohol zapricinuje nemoci, kolik lidi umira, protoze piji alkohol, kolik lidi je zmrzaceno a zabito, protoze, lidi piji alkohol, kolik lidi se dostalo do vezeni, protoze alkohol a nas, danove poplatniky, to stoji hromadu penez....asi nekdo nezna, slovo prevence...proste se nato kasle, jenom se breci a nic nedela... je me nazvraceni s tohoto statu, kde se jenom hrabe a kasle na lidi.....To, kolik lidi zbytecne umira se asi nikdy nikdo nedozvi, protoze asi cisla budou vyssi, nez kuraku....ale na alkohol nikdo nesahne, je potreba mit lidi pod parou, nadavaji jenom v hospode, nebo doma a jinak sou spokojeni...zdrazit alkohol, to se nikdo neodvazi, aby k nemu nemeli deti a mladi na nej nemeli a je to...
! (Čt, 2. 1. 2014 - 18:01)
Se škodlivostí alkoholu to nebude tak horké. Z cigaret a tabáku vybírá stát vysokou spotřební daň a přesto nařizuje na krabičku psát nápisy "Varování ministra - kouření škodí zdraví atd...". Na chlastu nic takového není, i když spotřební daň je rovněž dost vysoká.
Dan (Út, 25. 10. 2016 - 15:10)
Já se musím zeptat u nás v hospodě chlapů, jestli s nimi jejich rodiče taky mluvili o škodlivosti alkoholu. Ale asi moc ne, protože minule tam jeden spadnul pod stůl a ještě se pod tím stolem poblil.
Reklama