Reklama

Léčba deprese a těhotenství

Vliv těhotenství na průběh deprese není úplně jasný. Většinou se předpokládá, že riziko nového vzplanutí choroby je stejné jako mimo graviditu. Období po porodu je oproti tomu zatíženo vysokým rizikem recidivy deprese.

Léčba deprese v období těhotenství a po porodu vyžaduje maximální spolupráci těhotné ženy. Přestože výzkumy na těhotných ženách není možné z etických důvodů provádět, na základě registrů těhotných žen, které v důsledku depresí musely brát během těhotenství antidepresiva, se zdá, že riziko vzniku vrozených vad dítěte je u řady antidepresiv minimální, dokonce může být nižší, než způsobuje sama deprese. Nelze ho však zcela vyloučit.

Pokud jste těhotná, prožíváte depresi nebo se jí obáváte, protože jste ji prožila, nebo prožíváte depresi v poporodním období, kontaktujte svého psychiatra, který vám pomůže toto období co nejbezpečněji a nejklidněji překonat.

Doporučení před rozhodnutím otěhotnět

Užívejte spolehlivou antikoncepci.

Reklama

Početí by mělo přijít ve stabilizovaném, bezpříznakovém období.

Konzultujte svého psychiatra a informujte se na všechna rizika gravidity a poporodního období, případně rizika plynoucí z vysazení léčby a obeznamte se s rizikem onemocnění pro vaše dítě.

Pečlivě zvažte rizika a přínosy těhotenství.

Informujte svého lékaře o všech možných vlivech, které by mohly ohrozit zdravotní stav vašeho plodu, informujte ho o svém životním stylu, zaměstnání atd.

Nechte se předem informovat o postupu léčby, který zvolí váš psychiatr, a o tom, jaký bude jeho pravděpodobný postup v případě návratu psychických obtíží.

Postup vašeho psychiatra se bude pravděpodobně lišit podle závažnosti a stability vašeho stavu (možné rozhodnutí o vysazení medikace).

Pokud se se svým psychiatrem dohodnete na pokračování farmakologické léčby, informujte svého gynekologa a trvejte na vzájemné konzultaci psychiatra a gynekologa.

Zdroj: Deprese a jak ji zvládat, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

evelína (Út, 12. 10. 2010 - 08:10)
mé kamarádce pomohla na depku jeda přírodní zelenina a od té doby je jí dobře a my jí jíme už také delší dobu celá rodina plus malej jí hamá od 1 roku
http://chlorella-a-spirulina.euweb.cz/
antispirulina (Út, 12. 10. 2010 - 09:10)
To už si kvůli kšeftu musíš zakládat i diskuze?
Reklama