Reklama

Kondomová terapie imunologické neplodnosti

Léčba se doporučeje pacientkám s vysokými hladinami protilátek proti sper­miím v hrdle děložním. Jedná se převážně o pacientky do 30 let, bez další příčiny neplodnosti. Cílem chráněného pohlavního styku pomocí prezervativu je zabránit kontaktu rozpustných antigenů spermií s buňkami reprodukčního traktu, které jsou schopné vytvářet protilátky proti spermiím.

Léčba je obvykle ordinována na 3-6, někdy i 12 měsíců. Protilátky během této doby poklesávají na minimální hladiny, i když výsledky snižování antispermatozoidálních hladin bývají případ od případu různé (o 40 až 60 %).

Otěhotnění v následujících ovulačních cyklech se však dočkalo 1-2 % takto léčených pacientek, v jiné studii dokonce 41 % předtím neplodných žen. Vysvětlení spočívá v tom, že i v hrdle děložním vyčkávají paměťové buňky, které ihned po setkání se spermiemi začnou proti nim "vyrábět" protilátky. Předtím slušně snížená přecitlivělost na povrchové složky membrán spermií se tedy ihned obnoví.

I když je logic­ké - aby se předešlo dalšímu vystavování spermiovým antigenům - doporučit dlohodobě kondomovou léčbu párům s prokázanými lokálními protilátkami proti spermiím v hrdle děložním, výsledky multicentrických zahraničních sku­pin vesměs zklamaly.

Také výsledky z naší poradny pro imunologii reprodukce nebyly pro většinu léčených pacientek povzbudivé, proto jsme léčbu prezervativem kombinovali s dalšími terapiemi:

Reklama

Inseminace spermií do dělohy

Inseminace do dutiny břišní (intraperitoneální)

Celková či lokální nespecifická terapie kortikoidy

Plazmaferéza

Oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizace IVF)

Odstraňování přecitlivělosti (desenzibilizace) k antigenům spermií nebo zásah přímo proti již vytvořené protilátce její proti-protilátkou (idiotyp-antiidiotypové protilátky)

Zdroj: doc. MUDr. Zdenka Ulčová-Gallová, DrSc. - Neplodnost- Útok imunity, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama