Reklama

Kojení a léky, návykové látky a jedy

Většina léků se dostává do mateřského mléka v minimálním množství. Pokud vám lékař předepíše nějaké léky, vždy mu oznamte, že kojíte. Lékař poté pro vás může vybrat z nabízených možností lék, který je pro dítě nejméně rizikový. Léky užívané kojící matkou se dělí do 3 skupin.

Léky zcela kontraindikované:
Přecházejí do mateřského mléka v množství nebezpečném pro dítě. Kojení je zcela nevhodné. Patří zde:

  • Cytostatika používaná k léčbě nádorových onemocnění. / Radiofarmaka.
  • Tyreostatika - léky užívané při zvýšené funkci štítné žlázy.
  • Lithium a námelové preparáty.
  • Imunosupresiva - léky užívané k tlumení imunitních reakcí.
    Pokud je nezbytné, abyste výše uvedené léky užívala, dítě musí být krmeno buď ošetřeným cizím mateřským mlékem (v současnosti je v ČR pět bank mateřského mléka při novorozeneckých odděleních v Hradci Králové, Mostě, Českých Budějovicích, České Lípě, Praze-UPMD Podolí) nebo umělou výživou.

    Léky relativně kontraindikované:
    Jejich účinek na dítě vzniká při dlouhodobém užívání a vysokých dávkách. U této skupiny, pokud to lze, je vhodné vybrat bezpečnější způsob léčby. Kojení je možné, ale dítě musí být pod lékařským dohledem! Patří zde:

  • Sulfonamidy (Biseptol, Bismoral).
  • Chloramphenicol.
  • Některé hormony - estrogeny.
  • Diuretika, antiepileptika a sedativa ve vysokých dávkách.

    Léky bezpečné:
    Těchto léků je většina. Pokud je matka bere v obvyklých dávkách, kojení je povoleno v plném rozsahu. Patří sem vitaminy, železo, antihistaminika - používané k léčbě alergií (Fenistil, Zodac, Xyzal, Zyrtec, Aerius atd.), digoxin, inzulín, analgetika - Paralen, Acylpyrin, Brufen, většina antibiotik, bronchodilatancia.
    Kojící matka by měla užívat pouze nezbytné léky. I ty bezpečné berte raději nejlépe před nejdelší pauzou v kojení nebo těsně po kojení, aby měl lék dostatek času se odbourat a jeho hladina ve vaší krvi poklesla.

  • Při krátkodobém užívání léků kontraindikovaných nebo relativně kontraindikovaných většinou můžete kojení přerušit. Dítě po tuto dobu krmte umělou výživou, ale nikdy ne z lahve, vždy používejte alternativní metody krmení (lžičkou, stříkačkou, kádinkou apod.). Své mateřské mléko pravidelně odstříkávejte, abyste udržela jeho tvorbu. Po této přestávce můžete kojení znovu zahájit.

    Reklama

    ŠKODLIVÉ LÁTKY, JEDY, DROGY

    Alkohol
    Pokud matka v době kojení pravidelně požívá alkohol, způsobí neprospívání dítěte. Mimo jiné je samozřejmě pravděpodobné, že se matka pod vlivem alkoholu nedokáže o dítě pořádně postarat.

    Kofein
    Mírné pité kávy a nápojů obsahujících kofein dítěti neškodí (2 dcl koly, 1 šálek kávy - raději po kojení než před ním). Přesto to s pitím kávy, nápojů obsahujících kofein nebo jiné povzbuzující látky či silného čaje nepřehánějte. Dítě může být neklidné, může špatně usínat, mít poruchy spánku. V době kojení dejte přednost ovocným čajům, nápojům bez kofeinu, čisté vodě, minerálkám (nesyceným).

    Nikotin
    Kouření (i pasivní) má negativní vliv na uvolňování mléka z prsu, a způsobuje, že dítě špatně prospívá. Kromě toho se u něj objevuje nevolnost, bolesti bříška, zvracení. U dítěte může také dojít k vytvoření závislosti na nikotinu v pozdějším věku. Nikotin v mateřském mléce mění jeho chuť, dítě pak často prs odmítá a je během sání neklidné.

    Drogy
    Pokud matka bere drogy, kojení je krajně nevhodné. Drogy snižují tvorbu mateřského mléka a současně snižují schopnost matky vůbec o dítě pečovat. Droga, která přestoupí do mléka, může vážně poškodit zdraví dítěte a vyvolat u něj závislost.

    Polychlorované bifenyly - PCB
    Je dokázáno, že mateřské mléko tyto škodlivé látky obsahuje, ale zatím nebyly pozorovány toxické účinky na dítě. V minulosti byly PCB běžnou součástí barev, kterými se natíraly např. vnitřní strany silážních věží a potravinovým řetězcem se dostaly do lidské stravy. Výroba látek obsahujících PCB byla v ČR zastavena v roce 1986.
    Protože podle doporučení světové zdravotnické organizace prospěšnost kojení převyšuje riziko nepříznivých účinků PCB, je pro děti stále lepší variantou, aby byly kojeny.
    Hladinu PCB v mateřském mléce lze změřit, což nepatří mezi běžné postupy, ale můžete o to požádat hygienickou stanici (za úhradu).

    Zdroj: Jana Zamarská - Kojení -praktické rady pro kojící maminky, nakladatelství Computer press

     

    Reklama

    Komentáře

    Anous (Pá, 24. 4. 2009 - 13:04)
    Ahoj holky, je dobré brát při kojení nějaké vitamíny? Máte nějaký tip?
    ALVEO.PINKY"se… (So, 25. 4. 2009 - 08:04)
    Ano, doporučuje se užívání Alvea. Čistí organismus od toxinů a podobných jedů a zároveň dodává tělu potřebné vitamíny. Podporuje tvorbu mléka. Více informací poskytnu na výše uvedeném kontaktu.
    Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

    Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

    John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
    http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
    Eva (Út, 17. 3. 2015 - 16:03)
    Zdravím chtěla bych poradit mohla bych si vzít alcypyrin když kojím ??
    Míša (Út, 17. 3. 2015 - 20:03)
    Zdravím chtěla bych poradit...Acylpyrin ne, to spíš paralen.
    Reklama