Reklama

Jak otužovat miminko

U novorozenců se schopnosti reagovat na chlad a udržovat tělesnou teplotu teprve vyvíjejí. Pokud se však u nich naučíte tyto procesy citlivě a přitom cíleně trénovat, budou miminka otužilejší, a tedy i méně náchylná k virovým onemocněním.

Dlouhodobý pobyt v suchém a přetopeném prostoru neprospívá nikomu, tím spíš ne miminkům. Proto doma pravidelně a důkladně větrejte, a dopřejte dětem i sobě co nejčastější pobyt na čerstvém vzduchu. „Procházky jsou vhodné v každém ročním období, tedy i v zimě. Za běžných teplot ale vyrazte s dětmi včetně těch nejmladších ven, kdykoli je příležitost,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou 4 dětí, s jejichž otužováním má také bohaté zkušenosti.

Teplotu prozradí zátylek
I za nízkých teplot je třeba obléknout miminko do kočárku přiměřeně, aby se v množství teplých vrstev nezpotilo. Nejjednodušším pravidlem je dát mu o jednu vrstvu oblečení víc, než máte sami. Důležitá je teplá a dobře padnoucí čepička a rukavice, nebo jen přetahovací návleky. Také nožičky musí být hezky schované ve fusaku nebo pod hřejivou dekou. Pokud jsou hlava, ruce a nohy v teple, tělo už tolik vrstev nepotřebuje. Pod kombinézu nebo kabátek stačí přes body pouze mikina nebo svetřík. A nezapomeňte - spolehlivým ukazatelem tělesné teploty je vždy zátylek miminka, který by měl být příjemně teplý a suchý.

Přidávejte po minutách   
S otužováním tzv. vzduchem můžete začít už u novorozence. Stačí, když si zvyknete nechat ho při přebalování několik minut na vzduchu nahého, zatímco si s ním hrajete, mazlíte se či si s ním povídáte. V místnosti by přitom měla být teplota 20 až 22 °C.
Pro otužování je ovšem ideální voda. „S koupáním můžeme začít už u několikadenních miminek, kdy se ale pobyt ve vaně omezuje opravdu jen na pár minut. Vhodné je začít na 5 minutách a postupně při každém dalším „plavání“ vždy minutu přidat. Když budete takhle nenápadně dětem pobyt ve vodě prodlužovat, docílíte toho, že ve třech měsících už si v ní pobudou 15 až 20 minut.
Tip pro vás: Doba pobytu ve vaničce se musí prodlužovat jen pozvolna, proto hlídejte, abyste čas příliš nepřekročili. Dobře k tomu poslouží třeba kuchyňská minutka.
 
Teplota vody a vzduchu při koupání
Hodně se diskutuje o teplotě vody i vzduchu vhodných pro otužování. „Samozřejmě záleží na okolnostech, především na tom, zda je miminko donošené, případně nedonošené, i na přístupu rodičů k otužování. Obecně se doporučuje v prvních dnech teplota vzduchu v koupelně kolem 23 °C a teplota vody 37 °C. Tu je vhodné postupně snižovat tak, aby třeba v pěti měsících dítě v pohodě zvládlo „plavat“ ve vaně nebo v bazénu, kde je pouhých 30 °C. A pozor na průvan, ve kterém by miminko mohlo nastydnout. Pokud budete dítě po koupání přenášet do jiné chladnější místnosti, doporučuji mít ho již oblečené nebo alespoň zabalené v suchém ručníku,“ radí Štěpánka Štrougalová.
Stejně tak místnost, kam dítě ukládáte ke spaní, by měla být předem dobře vyvětraná, s ideální teplotou kolem 18 °C.

Znáte vaničkování?
K moderním a velmi příjemným způsobům, jak přispět k otužování miminka a podpořit jeho přátelský vztah k vodě, patří vaničkování. Základem lekcí je „plavání“, ale současně se dozvíte i řadu erudovaných informací o správném nošení miminka, naučíte se základy kojenecké masáže a získáte i praktické rady týkající se otužování.
„Pokud se rozhodnete svému miminku tuhle radost dopřát, máte dvě možnosti - buď můžete navštívit klub, který disponuje oddělenou místností s větší vanou, nebo může lektorka přijít k vám domů. Lekce vaničkového „plavání“ je nejlepší absolvovat 1x týdně, případně jednou za 14 dnů, samozřejmě i v zimě. Bylo by přece škoda připravit děti o nejpřirozenější způsob otužování jen ze strachu z jejich nachlazení. Rodičům ale doporučuji vyhradit si více času na aklimatizaci dětí po plavání. Důležitá je i pořádná čepice. Vlhká hlava je totiž ve spojení se studeným vzduchem nejčastějším důvodem nachlazení,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.

Reklama

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz

Reklama

Komentáře

Erika (St, 20. 2. 2019 - 19:02)
Já chodím se synem už od jeho půl roku na plavání, aby si na vodu zvykl a je tam teď už jako ryba. Má vodu hrozně rád. Když se doma sprchujeme, tak mu napustíme ve sprše trochu vody, zatáhneme sprchové dveře, které jsme si museli koupit nové z https://www.levna-koupelna.cz/35-sprchove-dvere , protože ty staré už netěsnily, a syn se pak ve vodě rád cáká.
Reklama