Reklama

I muži mohou trpět fyzickými a psychickými obtížemi při těhotenství partnerek

Téměř každý čtvrtý budoucí otec vykazuje během těhotenství své part?nerky známky takzvaného couvade syndromu. Ten se projevuje tělesnými obtížemi, které se podobají potížím těhotných žen: Nevolnost a zácpa, pár kilo navíc a pálení žáhy se přidruží k duševním útrapám.

Příznaky nastupují většinou poprvé okolo třetího měsíce těhotenství partnerky. Jediná léčba cou­vade syndromu je porod.

Podle expertů pomáhají tyto vnější symptomy „těhotnému muži“ při­pravit se na jeho otcovskou roli a vyrovnat se s konflikty, které tím vzni­kají. Neboť na mnohé otce jdou mdloby při pomyšlení na to, že za pár měsíců začnou zcela novou životní dráhu. Couvade syndrom popsal evolucionista Edward Tylor už v roce 1865. Předlohou tohoto pojmu se stalo francouzské sloveso couver, což znamená „sedět na vejcích“. I u různých přírodních národů se budoucí otcové „rituálním couvade“ připravovali na novou životní situaci. Cvičili se například v odříkání tím, že se postili, ne­provozovali tanec, hudbu ani mimomanželský sex, a občas dokonce pře­stali pracovat.

Pro muže dneška je sotva možné dávat svým pocitům jednoduše pro­stor. A tak vnitřní konflikt vede nezřídka k tomu, že muži více jedí, a tak se i u nich vyvine „těhotenské břicho“. Zatímco ženy přiberou v těhotenství 10-15 kilogramů, muži čtyři.

To výzkumem zjistila brémská psycholožka Ulrike Hauffeová tak, že 150 účastníků vážila na začátku a na konci předporodního kurzu. Těhotné ženy stále více požadují od svých mužů, aby se účastnili takových kurzů a aby v obchodním domě vybírali dětský nábytek a kojenecké oblečení. Setkávat se s kamarády, chodit na fotbal a dělat přes­časy - to už ženy vidí méně rády, na programu je zato budování hnízda a blízkost.

Reklama

Tělesné obtíže tomu či onomu postiženému ulehčí, aby se během devíti měsíců vzdal hospody a fotbalu. Přesně jako u primitivních národů by mohlo toto zřeknutí demonstrovat, že nastávající otcové jsou skutečně připraveni na to, aby se mohli postarat o přírůstek. Zvýšená fyzická blízkost těhotné part­nerky „bouří“ hormony budoucího otce. Vedle kortizolu a oxytocinu stoupá krátce před porodem také hladina mužského prolaktinu, i když zůstává značně nižší než u žen. Zatímco oxytocin je hormonem mazlení a věrnosti, podporuje prolaktin takzvané chování během hnízdění, tedy starost a péči o dítě.

Psychologové stanoví diagnózu couvade syndromu tehdy, když si nastávající otec stěžuje na nejméně dva tělesné nebo duševní symptomy. Že tělesné pří­znaky jako nutkání na zvracení a zácpa nebo bolesti zubů a hlavy vlastně zastírají konflikt s budoucí otcovskou rolí, však zůstává většině mužů skryto. Tlaky na žaludku a pár kilogramů navíc jsou sice nepříjemné, ale nevzbuzují skutečnou obavu. A bušení srdce a pálení žáhy jsou podle jejich názoru nejlépe odstranitelné léky.

Pokud jsou různé potíže trvalého rázu, doporučují experti psychoterapii.

Co je co?

Couvade

Couvade syndrom zahrnuje tělesné obtíže u mužů, které se podobají potížím je­jich těhotných žen. Nevolnost, zácpa, přibývání na váze, pálení žáhy, bolesti hlavy a zubů se přidávají k duševním útrapám, jako je depresivní rozmrzelost a difuzní úzkosti až panické záchvaty.

„Babyblues“

Babyblues je zcela zdravé, zvláště u mužů. Psychická krize v prvních týdnech po po­rodu trvá jen několik hodin až dnů. Typické příznaky jsou únava a vyčerpání, neklid a ztráta chuti k jídlu, kolísání nálady a podrážděnost.

Poporodní deprese otců

Poporodní (postpartální) deprese otců se plíživě rozvíjí po porodu dítěte během prvního roku jeho života. Existují různě těžké projevy od poruch přizpůsobení až k těžkým formám s myšlenkami na sebevraždu.

Postpartální psychóza

Psychóza u mužů v souvislosti s těhotenstvím je vzácná. Může být důsledkem de­prese nebo nastoupit nezávisle na ní. Příznaky této nejtěžší formy psychických krizí v období porodu a těhotenství představuje silný neklid, absence iniciativy nebo účasti, extrémní stavy úzkosti, bludy a halucinace.

Zdroj: Muži nepláčou? , nakladatelství Portál


Reklama

Komentáře

Heřman (Po, 2. 1. 2017 - 10:01)
Jak je to vlastně se sexem a těhotenstvím,lze praktikovat anální sex?Do kolikátého měsíce.Partnerka budu chtít jednou dítě a nevím jak by jsem se po tu dobu devíti měsíců obešel bez sexu.
99999 (Po, 2. 1. 2017 - 14:01)
Jak je to vlastně se sexem a...Sex mozno robit prakticky az do porodu.Nic by sa nemalo stat.Jedine keby to dr.neodporucal pri nejakych komplikaciach.A hlavne musime brat ohlad na zenu.Ak jej to robi problemy,respektovat ju!!!U mojej polovicky dokonca stupla potre sexu pocas tehotenstva aj na 2-3 krat za den.Sama bola prekvapena svojou zmenou.A moja osobna skusenost s oralom(myslim zenu),ze chut a vona sa zmenila.Cca prve 2 mesiace normalne a potom uz to nemalo chut-taka divna chut,doslova nechutne.Neviem ako u inych,lebo mam skusenost len s manzelkou.A po porode sa to vratilo do spravnych kolaji do teraz.
Reklama