Reklama

Děti kuřáků jsou náchylnější k nemocem

Rodiče, kteří kouří, vystavují své děti mnohonásobně většímu riziku vzniku nemocí spojených s pasivních kouřením, než je tomu u děti nekuřáků. Je přitom jedno, zda kuřáci doma či před dětmi nekouří. Vyplývá to z nové studie švédských vědců. Světová zdravotnická organizace zároveň varovala, že takovému hazardování se zdravím je vystavena téměř polovina dětí na celém světě.

"V případě dětí rodičů, který kouří naklonění z otevřeného okna, je náchylnost k nemocem 2,4krát větší než u dětí, jejichž rodiče nekouří, u dětí, jejichž rodiče kouří u kuchyňského odsavače pachů, se pak dostáváme k trojnásobně větší pravděpodobnosti onemocnění různými druhy nemocí spojených s vlivem pasivního kouření," uvedla Anna Karin Johanssonová z Lékařské fakulty Linkoping University, která v letech 2001 až 2003 analyzovala moč od 366 dětí s nejméně jedním kouřícím rodičem a 433 dětí s nekouřícími rodiči. Všechny děti byly ve věku od dvou a půl do tří let.

Univerzitní výzkumníci zjistili v moči dětí, jejichž rodiče chodí kouřit ven za zavřené dveře, například na balkón či terasu, dvakrát větší hladinu kotininu ? chemikálie, která vzniká v těle při zpracovávání nikotinu, než u dětí nekuřáků.

"Mohlo by se spekulovat, že je to z vydechování kuřáků, tím si ale nemůžeme být jistí, protože jsme se na tohle při výzkumu nezaměřili," poznamenala Johanssonová.

Nejhorší situace je samozřejmě u dětí, které žijí přímo v rodinách kuřáků, kteří kouří i doma. Těmto dětem byla naměřena hladina kotininu patnáctkrát vyšší než u kontrolní skupiny.

Reklama

"Jedním z výsledků studie je zjištění, že i když rodiče přímo doma před dětmi nekouří, ale cigaretu si dopřejí například pouze v zaměstnání nebo v restauraci, přesto těmto dětem hrozí dvakrát větší riziko vzniku mnoha nemocí než dětem, jejichž rodiče nekouří vůbec," uvádí se ve studii.

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

T. Jarchovský (Po, 9. 1. 2006 - 10:01)
Nejde totiž o přímé vystavení tabákovému kouři. K chybě došlo už před narozením dětí v kuřáckých rodinách. Složky tabákového kouře jsou genotoxické a potomci kuřáků dostávají poškozenou genovou výbavu, která se dál dědí. Podívejte se někdy jak vypadají děti kuřáků - celoživotní bledost jen prozrazuje sníženou imunitu a nejrůznější skryté nemoci. Je s podivem, že si toho nikdo z lékařů zatím nevšiml a neupozornil zejména mladé začínající kuřáky, kteří netuší, co je čeká za trable s jejich dětmi.
TAZiK (Po, 29. 11. 2010 - 19:11)
hloupost. moje máma kouří a já měl za 19 let svého života jen rýmu:)
JJ (Út, 30. 11. 2010 - 01:11)
děti kuřáků jsou učastníky pasívního kouření, tedy adepti na rakovinu a jiné civilizační onemocnění. Ví se, jak je kouření škodlivě a je stejně legální a prakticky státem vyžadované, jsou z něj zisky. Když astmatikovi způsobí kuřák záchvat, je to v pořádku, pokud by astmatik polil kuřáka kyselinou, je to trestný čin.... obojí jsou škodlivé látky, ale každá je hodnocena jinak
DE.P. (Út, 30. 11. 2010 - 05:11)
To,že kouření v těhotenství,poškozuje dítě ještě před narozením o tom se již dávno ví,ale není na to žádný zákon,aby se za to matky trestaly.Co řeknete na to,že když je mladá budoucí matka napomenuta tím,že poškozuje své nenarozené dítě,tak ať nekouří,ona odpoví,že si bude né jenom kouřit,ale i pít to co ona uzná za vhodné.Na dotaz,a co budete dělat,až se Vám narodí postižené dítě,nebo nějak těžce nemocné? Odpoví,že tak bude chodit k lékaři.
Tak co s tím? A nikoho to nezajímá,ani sociálku,kam si ta mladá žena chodí pro sociální dávky,no prostě nikoho. Když to co dělá,ta mladá žena,nahlašovala její matka gynekologovi,tak jej zajímalo,zda má na poplatky,ale nezajímalo jej již nic víc.

A to se kouří i při kojení a o škodlivých ůčincích se ví.
Reklama