Reklama

Děti chtějí být u otce, ale musí do diagnostického ústavu

Zástupkyně Českého helsinského výboru protestují proti soudně nařízenému odebrání dvou nezletilých dětí od otce a proti jejich umístění do diagnostického ústavu

Dne 26.3. 2015 nejpozději do 12 hodin musely být z příkazu soudu panem A. dovezeny dvě nezletilé děti ve věku 7 a 12 do diagnostického ústavu v Hradci Králové. Důvodem umístění dětí jsou dlouhodobé spory rodičů o styk s dětmi a odmítání dětí být u matky ve výchově. Obě děti ale shodně tvrdí, že chtějí být u otce, kterého dle jejich vyjádření mají rády a jsou s ním šťastné. K výchově a chování matky vůči nim mají řadu výhrad, přesto je soud původně svěřil do výchovy jí.

Umístění do diagnostického ústavu do tří dnů od doručení rozhodnutí nařídil soud v pondělí 22. 3. 2015 předběžným opatřením. Reagoval tak na návrh orgánu péče o děti v Broumově, který přitom má děti v tomto řízení zastupovat jako kolizní opatrovník, tedy jejich obhájce.  K rozhodnutí o odebrání dětí soud přistoupil přesto, že matka děti, které odmítaly u ní být, je otci předala počátkem března do výchovy a otec proto podal žádost o jejich svěření do výchovy. Soud rovněž odmítl návrh otce na zastoupení dětí nestranným právním zástupcem.

Obě děti, s nimiž hovořila i ředitelka ČHV, nesou náhlé a zásadní rozhodnutí soudu velice těžce. Nesouhlasí zejména s odloučením od otce, s vytržením ze školy a od kamarádů. Nejistota délky jejich pobytu mimo domov je také stresujícím faktorem. Přitom cílem pobytu má být dle odůvodnění OSPOD i soudu poskytnutí klidového prostředí bez dohadování rodičů.  OSPOD zatím nereflektoval nabídku ČHV o mediaci mezi rodiči, či uspořádání případové konference, které by mohly odvrátit odvoz dětí.

ČHV považuje rozhodnutí soudu i způsob jeho realizace za neadekvátní situaci, silně traumatizující pro děti i pro otce. Rozhodnutí soudu je v rozporu s právem dětí na rodinný život, s právem být v řízení slyšen a s právem na spravedlivý proces.

Reklama

Z důvodu ochrany soukromí dětí, nejsou a nebudou uváděna jejich pravá jména ani jméno otce. Ten podal ve věci odvolání a také stížnost k veřejné ochránkyni práv.

Táňa Fischerová                                                               Lucie Rybová
předsedkyně ČHV                                                             ředitelka ČHV

Reklama

Komentáře

pospecjaroslav… (Po, 30. 3. 2015 - 09:03)
UŽ TO ZAČÍNÁ JAKO V NORSKU???
Hukl (Po, 30. 3. 2015 - 10:03)
Ale nic nezačíná! Takhle to funguje co pamatuji! U soudu to měli vždy na starosti baby soudkyně a ty nepřipustily aby děti dostal na starost muž! Moje bývalky bylo takové čuně, že si zastrkávala použité vložky mezi čisté prádlo a přestože s tím přišla u soudu sama, tak dceru dostala do opatrování ona i když se tomu dcera zuby nechty bránila. Nakonec jí vychovávala bába a tak jen doufán, že z ní nevychovala stejné čuně jako ze své dcery.Za to stačila za ty roky dceru tak zpracovat, že dnes ani nevím kde a jak žije! Nevěřím, že se paní soudkyně v něčem polepšily a přestaly manipulovat fakty o obracet nezákoné rozsudky proti mužům!
Oprava (Po, 30. 3. 2015 - 10:03)
Moje bývalka ....
Reklama