Reklama

Čtvrtina českých žen by prý chtěla rodit doma

Téměř všechny české ženy rodí pod vedením lékařů a porodních asistentek v porodnicích. Ty, které si prosadí porod doma, jsou zatím výjimkou. Podle průzkumu by však čtvrtina těch, které rodily v nemocnici, chtěla příště přivést svého potomka na svět jinak. Novinářům to řekla Eva Labusová ze Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio a upozornila, že z hlediska lidských práv by názor těchto žen měl být respektován.

Porodníci varují, že nelze předem říci, u které ženy bude porod bez komplikací. Pokud by při obtížích včas nezasáhl lékař, který má k dispozici nejmodernější nemocniční techniku, mohly by tyto ženy i jejich děti být ohroženy na životě.

"Porody doma byly a budou, ale měla by je vést speciálně školená porodní asistentka, řekla předsedkyně České asociace porodních asistentek Ivana Königsmarková. Takových je podle ní zatím v ČR pět, a tak většina žen, jež volí porod doma, zůstává bez odborné péče. Ve statistikách jsou vedeny jako ty, které nestačily dojet do porodnice, nebo jako sociální případy.

Potvrdila, že porod doma není pro každou ženu. "Nejde nám o to zvýšit propagací porodů doma jejich počet, ale zajistit péči ženám, které se pro něj rozhodnou," vysvětlila.

Americká porodní instruktorka Henci Goerová, jejíž Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu vychází nyní v českém překladu, řekla, že v USA se potýkají s podobnými problémy.

Reklama

"Také u nás většina žen prochází typickou péčí, také naši porodníci často předávají ženám zavádějící informace o přirozeném porodu a směrují je k porodu v nemocnici," řekla. V USA připravuje matky na porod a pak ho i vede zkušená žena, dula, která jim pomáhá i po porodu. Pojišťovny tuto péči nehradí.

Za předporodní kursy platí i české ženy, většinou se podle Königsmarkové dozvědí, kde jsou v nemocnici toalety a porodní sál. O možnosti určovat si, jak budou rodit, ale nikoli. Po porodu ani nemohou počítat s tím, že za nimi domů přijde porodní asistentka, pokud si samy tuto službu navíc nezaplatí.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Sylvie (Út, 16. 4. 2002 - 21:04)
Lenko, nechci tě od porodu doma odrazovat, konečně, máme v příbuzenstvu Holanďana a tam jsou porody doma hodně rozšířené (rodí tak cca třetina žen), ale bylo by dobré, kdyby u porodu byla pokud možno porodní asistentka - docela by ti mohla pomoct v případě, že bude mít dítě omotanou šňůru kolem krku, zašít při případném větším natržení a podobné "drobnosti". Možná tohle všechno víš a já píšu zbytečně, ale zkus třeba kontaktovat Hnutí za aktivní mateřství, mají kontak na pár asistentek, které u porodu doma asistují. http://ham.oceany.cz
Věra (Po, 15. 4. 2002 - 11:04)
Paní Lenko, dost si nezodpovědně troufáte, nechci Vás strašit, ale jen aby nějaká cesta s miminkem na zdravotní kontrolu vůbec byla. Mohu Vám říci, z vlastní zkušenosti, že nebýt porodnice s lékaři, nebyla jsem na světě ani já ani můj syn.
Lenka (St, 22. 5. 2002 - 13:05)
A mám odrozeno! Můj syn se narodil minulý týden, doma, u nás, ve vaně, v pohodě, při svíčkách... Samozřejmě, že jse měla u porodu asistentku, sehnala jsem ji přes internet a dobře ji zaplatila. Nemusela mě ani šít, oděrky hráze jsem měla malé. Říkejte si co chcete, ale jestli budu mít další dítě, porodím zrovna tak. A ty vaše řeši o tom, jak je to nebezpečné, to jsou jen s prominutím předposrané žvásty. Ne nemocniční kontrole jsem řekla, že jsem to už nestihla a nikdo mi nic nemohl. Ale www.stránky, které doporučovala Sylvie jsem nenašla. Ono to však nevadí, knih o přirozeném těhotenství a porodu mám doma dost. Prosím, přečtětě si také něco od Michela Odenta nebo Ingeborg Stadelmann a pak mluvte o nebezpečnosti domácích porodů.
Jitka (Pá, 24. 5. 2002 - 14:05)
Lenko, i kdyz vim, ze momentalne budete hodne casove vytizena a vycerpana, mohla byste mi napsat na mail nebo mi na Vas dat kontakt? Jsem v 23.tydnu a rada bych nase prvni dite porodila take co nejprirozeneji. Predevsim me zajima, jakym zpusobem jste na internetu nasla ochotnou porodni asistentku a dalsi veci, ktere souvisely s Vasim porodem doma. Budu Vam moc vdecna. Diky. A gratuluji ke zdravemu chlapeckovi :o)
falkon (So, 13. 4. 2002 - 19:04)
Nesmyslný blábol,hodící se tak do australského buše!
Toto je civilizovaný národ,jenž může v nemocnici rodičkám zajistit kvalifikovanou a odbornou lékařskou péči hlavně při event. komplikacích!
Dana (Po, 15. 4. 2002 - 21:04)
No já nevím, rodila jsem dvakrát v porodnici (naposledy skoro přesně před rokem), komplikace nebyly, ale vím, že sama a doma bych to nezvládla. Neříkám, že pobyt v porodnici je kdoví jak příjemný, druhý nebo třetí den se člověku chce domů, ale rodit doma, pak si to po sobě všechno uklidit a hned se postarat o mimino, starší dítě a manžela, to bych si netroufla. Musel by mi někdo pomáhat - v tom případě si nechám pomoci kvalifikovaným lékařem a sestrami a ne rodinnými příslušníky nebo kamarádkou. Já nevylučuju, že za pár generací bude víc žen rodit doma, ale musíme se to znovu naučit - nikdo z nás nyní žijících normálně nemá šanci porod vidět, nikdo neví, co dělat. Zrovna tak je to s kojením - kojila jsem přes osm měsíců a moje matka, která mě odstavila hned v porodnici, z toho byla celá pryč a nemohla pochopit, jak to mohu vydržet a že dítě prospívá. Za pár generací snad bude normálnější kojení i přirozenější porody, ale musíme sbírat informace a zkušenosti a dávat velký pozor. Byla bych s tím porodem dost opatrná, jsou to dva životy v sázce - říkejte si, co chcete, ale je to tak.
Jitka (Út, 23. 7. 2002 - 14:07)
Souhlasím se Silvou-i u toho nejpřirozenějšího porodu se mohou vyskytnout nepředložené události se kterými si ani nejzkušenější porodní asistentka neporadí. Pracuji na porodním sále jako asistentka už 6 let a za tu dobu jsem viděla spoustu porodů-"normálních" i "přirozených", do vody, na míči atd. Musím říct, že miminka narozená např. do vody vřískají pak úplně stejně jako ti "stresovaní chudáčci", které tahá zlý doktor za hlavičku a cyanotičtí bývají taky úplně stejně, Apgar skóre je dnes u 95% dětí 9 9 10 a nezáleží na tom, jak přišly na svět. Myslím, že ženy, které se rozhodují rodit doma by měly vše znovu zvážit. Nejde totiž ani náhodou jen o ně, mají zodpovědnost i za človíčka, kterého přivádí na svět.
Lenka (Pá, 12. 4. 2002 - 11:04)
Je to pravda, myslím, že doma by chtělo rodit mnoho žen, ale naše zkostnatělé zdravotnictví to neumožňuje. Řekla bych, že je to tím, že doktoři se prostě bojí, že až ženy zjistí, že mohou také porodit v klidu doma, spousta by jich přišla o práci. Já jsem těhotná a plánuju porod doma, samozřejmě s tím, že až pak pojedu s miminkem na zdravotní kontrolu do porodnice, řeknu jim, že už jsem to nestihla...
Silva (Čt, 4. 7. 2002 - 21:07)
Hmmmm..., ja rodila v nemocnici, porod probihal naprosto zavidenihodne, personal temer jen prihlizel, zadne fyzicke ci psychicke vycerpani, na ktere jsem se pripravovala, temer zadna bolest, proste za pet minut po vsem... Vite co mi tenkrat rekla sestra? "Mamco, priste budete rodit doma, protoze to nestihnete...", ale ja doufam ze to stihnu, syn totiz potreboval vycistit dychaci cesty (asi se to da precist z knih, ale..) a ja sla za pet minut pod narkozu - poporodni komplikace, ztratila jsem spoustu krve. Preji vsem zdrava miminka.
Michal ŠEBEK (St, 16. 4. 2008 - 23:04)
jak péše:

"22. 5. 2002 13:05:42, Lenka
A mám odrozeno! Můj syn se narodil minulý týden, doma, u nás, ve vaně, v pohodě, při svíčkách... Samozřejmě, že jse měla u porodu asistentku, sehnala jsem ji přes internet a dobře ji zaplatila. Nemusela mě ani šít, oděrky hráze jsem měla malé. Říkejte si co chcete, ale jestli budu mít další dítě, porodím zrovna tak. A ty vaše řeši o tom, jak je to nebezpečné, to jsou jen s prominutím předposrané žvásty. Ne nemocniční kontrole jsem řekla, že jsem to už nestihla a nikdo mi nic nemohl. Ale www.stránky, které doporučovala Sylvie jsem nenašla. Ono to však nevadí, knih o přirozeném těhotenství a porodu mám doma dost. Prosím, přečtětě si také něco od Michela Odenta nebo Ingeborg Stadelmann a pak mluvte o nebezpečnosti domácích porodů."


moje reakce:
Osobně přestože jsem zdravotníkem, neměl bych se stavět na stranu případných hazardérů, jak jsou matky jenž se rozhodly po porod doma označovány. Ale budu-li mluvit osobně a objektivně, ano, výzkumy v této oblasti hovoří jasně. Porody doma jsou u nízkorizikových žen s dosud probíhajícím těhotenstvím stejně bezpečné jako porody v porodnici. Takto výzkuzmy praví. A obecně přestože česká medicína říká, že jde v souladu s moderními trendy v medicíně a výzkumu, v praxi to vůbec není pravda. Jak mi nedávno prozradil jeden z gynekologů, nebudu jmenovat ale myslím že jeho jméno není neznámé, řekněme mu pan K.: v dnešním porodnictví máme nárůst z 3% císařských řezů na 20 % a je to dáno jen alibismem doktorů. Proč? Zkrátka se bojí nechat ženu rodit klasicky, a tak preventivně pokud se jim něco nezdá, zvolí operaci. Zkrátka se bojí žalob. A to že porodní asistentky sympatizují s porodníky jenž pracují na klinice je dáno jen tím, že dnešní porodní "báby" už jsou tak naučené ze školy. Tam je neučí samostatné práci, nýbrž jen k tomu, aby doktorovi přicmrndávali - s prominutím řečeno. Kolik dnešních porodních asistentek je faktických mistrů ovládajících své řemeslo? Žádná, jsou to jen "děvečky", kterým už ve škole nacpaly do hlavy nesmysl, že bez doktora si ani nekýchnou. Je to bohužel faktem. Ti skuteční mistři porodnického řemesla, jsou ty staré porodní báby, které vymírají. Dnešní mladé holky, jenž se rozhodly jít studovat na porodnictví jsou již od školy mateni nesmysly, že u každého porodu je třeba pana doktora, že vlastně bez něho ani žena neporodí a on je ten BŮH a ony jen přisluhovačky neschopné samostatnosti.
Závěrem: porody doma byly a budou, a moje matka je porodní bábou, onou mistryní svého řemesla s praxí min. nějakých 200 porodů v terénu a to za 40 let praxe. Pokud si vezmu, že za tuto dobu neměla ani jeden exitus či nějakou hrůzu o nichž mluví nemocniční spasitelé, varující jak porod v terénu je hazard, tato praxe mluví opak než oni tvrdí. Proč asi? Jak se rodilo dřív, než vznikali tyhle porodnice (fabriky) na děti a svět, v němž nám kdejaký trouba říká jak máme žít a jak je to dobře? Rodilo se normálně a doma nebo někde na mezi. Zamysleme se, kdyby nebylo porodních bab jenž rodili doma na posteli, kde by bylo naše porodnictví a ti STARŠÍ přednostové klinik. Nebyly to právě oni, které někde na té domácí posteli porodila porodní bába? Byly, že? A jhakto že přežili ten porod, když je to tak nebezpečné jak říkají? Myslím, že to mluví jasně. Jen ať doktoři řeknou, proč nepřiznají že výzkumy mluví jinak, než jak samy prezentují naší veřejnosti ? Je v tom zisk, kde by byly, kdyby všichni začali rodit doma? Víme každý...
Michal ŠEBEK (St, 16. 4. 2008 - 23:04)
a dovětek:
Jak píše Michael Odent a jemu další specialisté, průkopníci skutečné humánní medicíny, porody v co nejhpřirozenějším prostředí a amtosféře hrají velkou roli na samotný průběh porodu, ale i psychiku žen a dětí. Proč naše svatá česká medicína neposkytuje i psychickou péči rodičkám po porodu, když je tak naše medicína nejlepší? Na psychiku se u nás z vysoka kašle, náš systém je nastaven tak, aby se zkrátka systém "nažral" na úkor pacienta, lidé měli práci. Proto se vše směřuje do nemocnic. Těhotenstí není nemoc, tak nevidím jediný důvod, proč vést porod v nemocnici !!!!! Pokud bude u ženy dopředu zjevné, což se dá odhadnout již dlouho předtím, že vyvstanou problémy, pak ať se to řeší v nemocnicích. Zde už se jedná o patologii (chorobný stav). Dokud se tak neprokáže, může rodit kdekoliv, ovšem za splnění jsitých kritérií (porodní asistentka, vybavení pro porod a resuscitaci atd..atd..). A jen závěrem: víte kolik je procentuální výskyt komplikací při spontánním porodu? Pouhé 1 % ! FAKT a prokazatelný.
marek (Čt, 17. 4. 2008 - 16:04)
Ahojte,
Nejsem lekar, na jednu stranu je pravda, ze az do 20. stol., nekde jako napr. Africke ci Asijske staty se stale rodi doma byl porod doma bezny, avsak dnes se muze vyskytnout vice komplikaci, zenske sou vystavovani vetsim stresum, vetsi namaze.
Co se toho tyce, nerekl bych, ze doktori se tomu vyhybaj, jak by bylo vam, kdyby se vam pred ocima dite narodilo s omotanou pupecni snurou okolo krku a vy by jste rodil doma?
Nebyt zase nemocnice, ja bych tu neyl, sem narozen v 6. mesici a to by mi doma asi nikdo tak rychle nepomohl, museli mi menit i krev a nemluvim o tom, ze nebyt inkubatoru, sem kaput, avsak i zkuseni doktori to podcenili, neprikryli mi oci a co z toho, dnes sice ziju, jen jaksi holt mam o jeden smysl mene.
Návštěvník (Ne, 20. 4. 2008 - 08:04)
Marku, ale tady nikdo nepopírá, že někdy je lékařský zásah potřeba. V 6. měsíci asi nebyl váš porod očekávaný a žádná porodní asistentka by k takovému porodu domů nešla. Ale spousta žen rodí v termínu a bez komplikací a to jsou adepti na porod doma. V cizině jsou běžné porody v porodních domech či s porodní asistentkou, která je placena pojišťovnou. Pojišťovny mají totiž spočítané, že porod porodnici je výjde daleko dráž, než s asistenkou. A díky tomu, že jsou asistentky placené z pojištění,mohou si dovolit i různé přístroje, které mají s sebou. A jejich porodní úmrtnost se tím rozhodně nezvýšila.
Návštěvník (Po, 21. 4. 2008 - 08:04)
No je to opradu jen pro odvážné. V dnešní době riskovat život dítěte i ženy. Nikdy nevíte, co se může nečekaného přihodit. Není to žádná sranda..... já nedoporučuji
Návštěvník (Po, 21. 4. 2008 - 21:04)
Porodila jsem jedno dítě v porodnici a můžu říct,že bych tam rodila zase.Porod doma je pro mě spíš noční můrou.V nemocnici se sestřičky o vás a miminko postarají,poradí s kojením.Miminko je hned vyšetřeno,tím se předejde případným komplikacím.Po porodu se také může napít plodové vody a přestat dýchat,pak je každá minuta drahá.Jezdím z malou do lázní,to byste nevěřili,kolik dětí tam je s DMO.
Michal Šebek (Pá, 2. 5. 2008 - 00:05)
jak píše paní zde:
"21. 4. 2008 21:04:45,
Porodila jsem jedno dítě v porodnici a můžu říct,že bych tam rodila zase.Porod doma je pro mě spíš noční můrou.V nemocnici se sestřičky o vás a miminko postarají,poradí s kojením.Miminko je hned vyšetřeno,tím se předejde případným komplikacím.Po porodu se také může napít plodové vody a přestat dýchat,pak je každá minuta drahá.Jezdím z malou do lázní,to byste nevěřili,kolik dětí tam je s DMO".


reaguji: souhlasím, že do jisté míry může být porod doma rizikem, to nepopírám. Nicméně v 99% probíhá porod zcela spontánně, bez jakýchkoliv komplikací. Toto je obecně známý fakt, který nemůže popřít žádný z porodníků. Tím by defacto popřel, že těhotenství není fyziologický děj, ale choroba !. Tudíž pokud si vezmeme, že těchto 99% porodů je fyziologických, a pouhé 1% mohou být komplikace, pak je třeba také vzít v úvahu, že ty komplikace mohou být indukované - čili iatrogenní (například chybou vedení porodu či nezkušeností porodníka a pod.), nebo zcela patologické vlivem porodu samotného, např.uskřinutí krku pupečníkem a pod. Ale takovýchto porodů je skutečně mizivé procento. Nikoliv to, co lékaři uvádějí jako svoje fakta. Povšimněte si, že nikdy lékaři neřeknou, že v Litoměřické porodnici nechali v klidu vykrvácet ženu po porodu, že v Brněnské pordonici na Obilním trhu měli několik porodů v roce 2005 pomocí kleští a poškodili plody a pod. Pročpak tohle tedy samy nepřiznají? Jsem stejně jako oni zdravotníkem, jen mne už nebaví se dívat na ty lži, které tu naši někteří zaddutaní doktoři vedou a matou veřejnost. Zamysleli jste se, proč bývalo dříve 3% císařských řezů a dneska jich je přes 20% !!! Alibismus doktorů v tom hraje dost velkou roli, vysvětlím více. Doktoři namísto toho, aby vedli porod klasicky, tak mnohdy při sebemenším podezření či obavě raději zvolí císařský řez. A myslíte si, že porod císařským řezem je v takovouto chvíli bezpečnější? Omyl, je zde riziko poškození plodu a matky poměrně velké, například: útlum dýchání po podání anestézie, riziko zástavy dechu a selhání oběhu u dítěte, riziko fetoplacnetární perfůze a pod. A takhle bych mohl vyhazovat fakta, která jasně ukazují, že české porodnictví stojí bohužel podle mého názoru za "zlámanou grešli". Postrádá totiž to hlavní, přístup k pacientovi jako k rovnocennému partnerovi, ohleduplnost a pochopení jeho přání a potřeb, ohled na jeho názory a hlavně lidskost. Jediné co však naše porodnictví má jsou nově vybudované pordonice, nově vybavené tzv. na "oko", jinak nic. A myslíte si, že v mnoha pordonicích jsou faktičtí odborníci? Také omyl Vážená paní, mnohdy slouží doktoři po škole, tzv. absolventi, a vy to ani nevíte. A teď mi řekněte, že takovéto s prominutím "ucho" dokáže vést například porod který se náhle zkomplikuje? Myslím, že větší vážnost má v tu danou chvíli porodní asistentka s 30 letou praxí. A mimochodem DMO, znamená dětská mozková obrna, a ta vzniká následkem viru, nikoliv pochybení při porodu nebo komplikacích při porodu. Tak si prosím tuto chorobu nemotejte s porodem...:-)
Klára (Pá, 2. 5. 2008 - 09:05)
Michal Šebek - vážený pane, ne že by nebylo něco na tom, co zde píšete. Ale pravda je někde uprostřed. Např. císařské řezy dnes leckdy vyžadují sami nastávající matky - nechápu proč. A jistě občas někde slouží mladý lékař, ale není to pravidlo.
Porody doma bych nezakazovala - pokud dotyčná počítá s riziky (podle mě je to víc než 1%) a vezme na sebe tuto zodpovědnost, ať si rodí kde chce. Za sebe - doma bych nikdy nerodila. Možná se na to dívám špatně a situace v Praze je jiná než malých městech, je to můj názor.
Lena (Pá, 2. 5. 2008 - 11:05)
Já bych doma nikdy nerodila. Těhotenství jsem měla perfektní, ale porod byl nakonec těžký. To nikdo dopředu vědět nemůže a riskovat zdraví nejen matky, ale hlavně toho děťátka..., pak výčitky, že v porodnici by to nejspíš takhle nedopadlo..., na to teda nemám nervy..., vždyť jde o tak důležitou věc, že pro ni člověk musí udělat 100%, ikdyž se mu to zrovna nelíbí... Ve většině názorů jsem dost tolerantní, ale zrovna porod doma mi bohužel přijde jako nezodpovědnost. Utvrdil mě v tom i názor doktora, který osobně zažil případy, kdy zůstalo děťátko těžce postižené na celý život a zavinil to právě porod doma, kdy nastaly komplikace a šlo o minuty, ne-li vteřiny... Teď mě tady budete nejspíš bombardovat, že to nemám absolutně odsuzovat, ale tak to prostě cítím...
lenka (Pá, 2. 5. 2008 - 15:05)
mas pravdu,Leno,porod doma je pro treti svet,kde jina moznost neni,taky bych to neriskovala.
Návštěvník (Pá, 2. 5. 2008 - 18:05)
Zkuste si zajít například na web rodina, kde je dlouhá diskuze žen, které se připravují, nebo mají za sebou porod doma. Ty ženy jsou 100 % připravené. pořád se ukazuje na problémové porody, které byly doma. Ale problémové porody, které končí postižením dítěte, nebo úmrtím se v porodnicích nedějí?
Lena (Pá, 2. 5. 2008 - 19:05)
Samozřejmě mi je jasné, že se to stává i v porodnicích, protože je to taky "o lidech", ale obrovskou výhodou je, že jsou tam dostupné veškeré přístroje a vybavení, které prostě u domácího porodu k dispozici hned nejsou...
marek (Ne, 4. 5. 2008 - 06:05)
Ahojte, ja sem se narodil v 6. mesici. Nevim, jak bych dopadl, kdybych se narodil doma, takhle sem dostal novou krev, ale diky nedbalosti lekaru, kteri mi nedavali sanci a nezakryli oci v inkubatoru nevidim.
A soudit se? Za komunismu hlavne v 86. roce to bylo normalni.
Je to tezke, ale ja bych to asi neriskl.
Niki (Ne, 4. 5. 2008 - 08:05)
Myslím, že to tu už zaznělo, ale očividně kdo nechce číst, nečte. Něco jako: mám svůj názor, tak už mě nemaťte fakty.
Takže: porod doma skutečně není pro každou ženu. Je pro ženu zdravou, s fyziologickým těhotenstvím, pro ženu sebevědomou a informovanou. Těhotenství musí být v termínu (tj. po ukončeném 37. tt), dítě je ve správné poloze, žena nečeká dvojčata apod. Prostě zdravá žena a zdravé těhotenství. Porod probíhá se zkušenou porodní asistentkou, která je vzdělaná a zkušená v rozpoznání jakýchkoliv patologií a pokud se něco skutečně zkomplikuje, odlifruje ženu do porodnice, kde jsou na patologie vybaveny. Někdo tady argumentoval, že když žena po doácím porodu jede do nemocnice, tak vlastně selhala a že najednou jsou jim porodnice dobré, že tu je rozpor. To je ale základní nepochopení situace. Porod doma není žádné masírování ega a ani porodní asistentky či ženy rodící doma nejsou pro uzavření porodnic apod. To máte jako s jakýmikoliv problémy: pokud chodíte, jste doma; až si nohu zlomíte, jedete do nemocnice. Nepůjdete tam přece "preventivně!, že. S porodem je to podobné a proto plánované porody doma, s porodní asistentkou a nerizikovou rodičkou jsou i dle závěrů WHO stejně bezpečné (ne-li bezpečnější, některé komplikace se u domácích porodů, na rozdíl od lékařsky vedených, nevyskytují) jako porody vedené lékařem.

Jen pro info: nejsem zdravotník, jsem jen žena, která se zodpovědně připravuje na svůj porod (už třetí) a právě proto, že jsem zodpovědná, budu připravena i na porod domácí. Naopak za nepříliš zodpovědné považuji nebýt na porod doma připravena a spoléhat jen na jiné (byť s bílým titulem). Nicméně připouštím, že nakonec ani já nebudu patřit a to ani napotřetí do skupiny žen rodících doma, druhou variantou při fyziologickém porodu je porod ambulantní. Zrovna zítra jdu na konzultaci s pediatričkou, která má v péči i mé 2 starší děti, zda bude ochotná ke mě hned po porodu přijet. Protože zodpovědnost při domácím či ambulatním porodu spočívá i v tomto zajištění - porodní asistentka, pediatr, v záloze i rychlá záchranná služba. POrod doma není žádný romantický hazard, jak si asi mnozí představují :-)
Pavlína (Ne, 4. 5. 2008 - 15:05)
Já patřím k těm, které msjí ukázkové těhotenství. Nebyly ani ty nejmenší potíže, nezažila jsem nevolnost, všechna vyšetření v pohodě, mimčo v dobré poloze, prostě pohoda, užívala jsem si to. Ovšem porod naprostá noční můra, začalo to pěkně zostra, sestra mě ubezpečovala, že za chvíli bude po všem. Pak se bolesti zesílily, intervaly mezi nimy prodloužily, mimčo se zaseklo obličejem o stydkou kost, mělo šnůru na krku...prostě horor, dostala jsem srdeční slabost a zkolabovala, vytáhli ho kleštěmi modrého a dost přidušeného, doufám, že bude v pořádku. Ani nezmiňuju jak jsem byla rozřezaná, aby ho dostali včas ven. Na domácí porod jsem nikdy nemyslela, i když jsem nečekala takové drama. Za starých časů bychom ani jeden nepřežili. Je fakt, že se to semlelo dost rychle a být doma, nevím, nevím. Přitom moje těhotenství bylo označováno za vzorné a pohodové, tohle se nijak předpovídat nedalo. Příště do toho půjdu s hrůzou, ale chvi ještě jedno mimi a doufám, že to bude lepší.
Kaja (Ne, 4. 5. 2008 - 16:05)
Byla jsem zdrava, mala taky, ale porod trval dvacet sest hodin, nikdy jsem o porodu doma neuvazovala a po zkusenosti s porodem rikam uz tuplem NE, ani nahodou. Je to velka nezodpovednost a zahravani si se zdravim a zivotem svym i ditete. Pokud se zvoli dobra porodnice a prijemny personal, dnes uz je moznosti na vyber dost, clovek nezazije zadne spatne ci traumatizujici zkusenosti, naopak se mu dostane profesionalni pece, takze nevim k cemu je cela ta propagace porodu doma.
Klára (Ne, 4. 5. 2008 - 17:05)
Pavlíno, já to měla podobné. Těhotenství v pořádku, dítě jak má být, byla jsem mladá a zdravá, ani v rodině se komplikace nevyskytovaly. Sice porod nebyl takové drama, jaké popisuješ, ale bez pomoci 2 zkušených lékařů a několika sestrer bych se neobešla. Osobně bych se do porodu doma nikdy nepustila. Zdravotnický personál je jistě omylný a chyby se stávají, ale při porodech doma za našich prababiček byla úmrtnost daleko vyšší. Příliš rychle se zapomíná.
Já bych spíš upřednostnila, aby porod v nemocnici se co nejvíc blížil doma - příjemné prostředí, dostatek soukromí a následně pokoj s příslušenstvím pro sebe a příp. rodinného příslušníka ve standartu.
Lena (Ne, 4. 5. 2008 - 17:05)
Já jsem měla taky ukázkové těhotenství a přitom těžký porod. Sice to nebylo tak hrozné jako u Pavlíny, ale myslím si, že kdyby porod probíhal doma, dopadlo by to mnohem hůř. Spousta komplikací u porodu se prostě nedá předpovědět, takže mě určitě žádné názory nepřesvědčí, že porod doma není tak rizikový..., podle mě určitě převažují nevýhody nad výhodami. Je to prostě podle mě rizikovější a navíc s mnohem více starostmi. Nechci, aby to vyznělo, že jsem líná udělat něco pro přípravu na porod, to rozhodně nejsem, ale vidím to jen jako další nevýhodu... Určitě bych nepokoušela štěstí a využila možnosti dnešní doby - mít k dispozici plnou lékařskou vybavenost.
Niki (Po, 5. 5. 2008 - 16:05)
Kláro, Kájo a spol.: nikdo porody doma nepropaguje, jen někomu vadí, že společnost je na základě neinformovanosti prvoplánově nastavena proti nim. Není například pravda, že před 100 lety děti umíraly při porodech více. Naopak, po přesunu porodů do nemocnic se úmrtnot zvýšila. Až asi po 20 letech praxe se opět snížila. Nicméně se tak nestalo jen zásluhou nemocnic jako takových. Zlepšily se životní podmínky, hygiena, rychlost převozů při patologiích, ženy začaly těhotenství plánovat (tj. větší rozestupy mezi porody) apodobně. Další věcí je, že málokdo má informace o tom, že při porodech v nemocnicích se vyskytuje mnohem více komplikací než doma, pže. se stále provádí spousta rutinních zásahů, které porod ovlivňují nežádoucím směrem (samozřejmě je jiná, pokud je zásah oprávněný, pokud jsou skutečné potíže - ale to se stále neděje): já taky rodila docela děsně, měla jsem naprosto zdravé těhotenství a porod skončil kleštěmi a oživováním miminka. Takto napsáno si to asi odporuje s tím, co jsem psala, jenže: je nutno dodat, že porod doma by probíhal jinak. V nemocnici mi ho vyvolali neopodstatněně (stokrát jsem si to pak přehrála a konzultovala v jiné porodnici - tam jsem mmch porodila druhé dítě bez sebemenší asistence doktora, vyžrala si bolest až do dna, ale porodila spontánně, rychle a přirozeně, bez komplikací). Mililitry a mililitry oxytocynu proudící mi v žilách udělaly taky své, vyvolaly umělé stahy dělohy, která tlačila dítko ven, aniž by byl připraven a plně dootočen. Zasekl se, přidusil a šel ven kleštěmi. Ano, lékaři dítko zachránili - ale až po té, co sami tohle vše zavinili neoprávněným vyvoláváním porodu (nechci rozepisovat, že mi defacto vyhrožovali a já jako prvorodička jsem ze strachu podlehla). Já nejsem jasnovidec, nevím jak by to probíhalo jinde, zda by se samovolně porod rozeběhl atak. Jen prostě neberu, že porod doma (plánovaný a informovaný se zkušenou asistentkou) je hazard a nemocnice naše spása...
Takže ještě nevím, kde porodím naše třetí dítě, každopádně budu mnohem lépe připravená (ať už vše vyjde dle plánu či ne) než onehdy.
Mě je docela fuk, jak kdo rodí. Dokonce jsem i pro to, aby si ženy mohly na přání zvolit císařský řez. Jen bych všechny možnosti a důsledky z toho plynoucí postavila na roveň v zákoně. Porody doma upravila legislativně, jako jsou úplně rovnocenou možností třeba v NIzozemí skutečně u nich neumírá více žen a dětí než v nemocnici:-)
Ambulantní porod ani nemluvím, ten by měl být samozřejmost a ne aby naše porodnice vyhrožovaly ženám policií, soudy a sociálkou, pokud odejdou i s dítětem než za 3-4 dny...
Niki (Po, 5. 5. 2008 - 17:05)
Pavlíno: zkušená porodní asistentka, se kterou by jsi porod doma absolvovala, by rozpoznala potíže včas a odlifrovala tě do porodnice. Doma by se ti nic nestalo. Už jsem to psala: to že porod doma začne neznamená, že vždy doma skončí. Někdy se skutečně vynoří potížě a tyto potíže nejsou otázkou minut, že se blíží průser rozpozná zkušený porodník včas a volá záchranku. To jen v porodnicích po několika zásazích nikdy nevíš, jak tělo na určitou látku zareaguje a zda to s tbou nečekaně nešvihne a pak to jsou otázky minut. Ono to jakože hraje do karet zastáncům porodů v porodnicích, ale kdyžse nad tím zamyslíš, možná že je to přesně naopak... jak je možné, že v nemocnicích je tolik komplikací a rychlých zásahů? A když si přečteš statistiky, zkušenosti rodiček a asistentech z domácích porodů, tyto komplikace ani životanebezpečné minuty ohrožení tam nenajdeš...
Já proti nemocnici prvoplánově nic nemám, hodně záleží na tom, na jakého porodníka natrefíš. Ale jako porod doma není pro všechny ženy, tak porod v nemocnici taky. Ať si každý zvolí to, kde se cítí bezpečněji a kde bude zajištěno bezpečí o pro dítě: doma či v nemocnici. Mě jen vadí šíření lží některých zdravotníků, polopravd a domněnek, které nemají oporu ve skutečnosti, vědeckých výzkumech a statistikách. Riziková žena patří do nemocnice. Zdravá má větší šance na nekomplikovaný porod všude jinde než v nemocnici.
Klára (Po, 5. 5. 2008 - 17:05)
Niki - já jsem nenapsala, že jsem proti porodům doma. Naopak - kdo si to riskne, ať si rodí, kde chce - na svou vlastní odpovědnost. Sama bych doma nerodila a nikomu bych to nedoporučovala.
Já jsem s péčí v porodnici byla spokojená, žádné pochybení jsem nezaznamenala, nikdo nepostupoval proti mému přesvědčení. A mám za to, že díky doktorům a sestrám to dopadlo dobře. Myslím, že kdybych byla v té chvíli doma, konec nemusel být idylický (můj první porod probíhal velmi rychle). Jsem poměrně slušně informovaná a je to můj vlastní názor. O Holansku se píše léta, ale my žijeme v Čechách a nic ve zlém názor nějaké WHO, že porod doma je stejně bezpečný v nem. mě zajímá asi jako EU - taky nic moc. Taky na porody před 50 - 80 lety mám jiný názor - od svých babiček jsem slyšela něco jiného. Je to ovšem taky jen názor proti názoru.
Přeju všem dobré a šťastné rozhodování, kde rodit.:-)
Niki (St, 7. 5. 2008 - 09:05)
Otázka rizik či dokonce úmtí není otázkou názorů, ale statistik. Je pravda, že ženy od cca 30-40.let 20. století, po té, co se masově rozšířil porod v nemocnicích (pod vedením chirurgů, nikoliv gynekologů), klela poporodní úmrtnost žen i dětí. To pravda je. Není ale pravda, že se tak stalo zásluhou místa porodu, jak tvrdí odpůrci domácích porodů. Je to soubor a souběh mnoha faktorů, které přispěly ke snížení úmrtnosti v souvislosti s porodem, jako jak jsem psala hygiena, zlepšení výživy, větší rozestupy mezi porody (takže ženské tělo bylo silnější, ono rodit každý rok odrovná kdekoho), rozšíření automobilové dopravy a rychlé převozy při patologiích, rozšíření technik, které zjišťují stav plodu už v děloze a tím včasné rozpoznání patologického plodu atd atd., na všechny si nevzpomenu. Není to jen zásluha nemoničního prostředí.
Vím, země EU nás nemusí zajímat, ale mě nejde o konkrétní země, ale o jejich statistiku, protože v ČR taková statistika neexistuje - proto čtu zahraniční. U nás porod doma není trestný, ale ani nemá oporu v zákoně, proto se do statistik dostane pouze jako "porod doma, kdy rodička nestihla dojet do porodnice". Ale pokud něco neplánuješ a nestihneš je nebe a dudy proti tomu, když plánuješ a připravuješ se. A ty neplánované a riskované právě "kazí" pověst těm, o kterých já píšu: plánované, zodpovědné, s asistencí PA.
Můj třetí porod taky nebude doma, on skutečně není pro každého a já nejsem vhodný adept, to si musím přiznat. Proto budu rodit ambulantně a to by jsi nevěřila, jak i v tomto naprosto v světě rozšířeném modelu, má tolik lidí problémy - a to porodím v nemocnici. Jen tam pak nebudu 4 dny zbytečně vylehávat (pokud budeme oba zdraví) - a např. v celém našem kraji je jen 1 (zasi 10) porodnic, kde to berou a nebudou mi vyhrožovat soudy, sociálkami, policajty a tak. Tohle je prostě hrozné u nás :-)
Klára (St, 7. 5. 2008 - 10:05)
Niky, nezlob se, ale musím ti oponovat.
To co ty popisuješ - výživa žen, rychlý převoz do porodnice...., je otázka tak posl. 50ti let - přibližně od roku 1950, spíš 1960. Ve 30. a 40. letech = 1. republika a 2. světová byla situace zcela jiná. Byla to krize a válka - tehdy moc jídla není, lidi měli méně dětí pouze z tohoto důvodu - a chudí jich měli i tak dost, jediná antik. byl kondom a o rychlém převozu si mohly ženy nechat jen zdát. Dlouho rodily v porodnici jen ženy z měst a blízkého okolí. V Praze je Zemská porodnice od konce 19. stol. s gynekology , ne chirurgy! Čechy jsou dokonce kolébkou dětské gynekologie!
Moderní diagnostické metody jsou otázkou posl. 20 - 30ti let, to netřeba ani zmiňovat.
Statistika je sice hezká věc, ale když jde o konkrétního jedince, je celkem k ničemu. A mě zřejmě tuplem, protože mé tělo se často chová nestandartně.:-(
Té čtvrtině žen, které by údajně chtěly rodit doma, jak je v nadpisu, nevěřím. To je 25% žen = každá čtvrtá. Myslím, že je to hodně upravená statistika.:-))
Situace u nás, co se týká porodů se mi nijak hrozná nezdá! Pohled lékařů a laiků je rozdílný i na jiné věci, ale většinou lze najít doktora, se kterým je možné se domluvit na postupu.
Naše názory a informace se dost liší = úhel pohledu může být zřejmě na lecos různý. Ale nikomu bych nebránila, ať si rodí doma, pokud tu potřebu má, a ví, co dělá - jak je každé ženě libo.:-)
Pavlína (St, 7. 5. 2008 - 16:05)
Moje kamarádka před pár dny taky porodila doma. Neměla vůbec žádné problémy a s porodní asistentkou to skvěle zvládly. Já bych se ale po těch předchozích zkušenostech moc moc bála zůstat doma. Takže až přijde znovu touha po miminku a zadaří se, pojedu zase do porodnice...
Niki (St, 7. 5. 2008 - 20:05)
Kláro, je pravda, že to co jsem psala, se týkalo ameriky (u nás byla situace obdobná, jen posunutá o nějaké ty roky)... ti chirurgové místo gynekologů se týkají císařských řezů, to máš pravdu. A dlouho CS prováděli pouze chirurgové, nikoliv porodníci. jinak já docela věřím, že ženy by "chtěly" rodit doma - ale neudělají to, bojí se. Já taky chci a to moc, ale zda to nakonec udělám, je taky ve hvězdách. Všechny bysme rády rychlý a nekomplikovaný porod a co nejrychleji být doma ve své posteli:-)

Pavlíno, kamarádce gratuluju. Jen by mě zajímalo, jak si našla asistentku. V našem kraji (alespoň dle internetu není žádná soukromá PA, která by šla k domácímu porodu) a jen jedna registrovaná dula. Vím, musela bych se asi obrátit na asociaci porodních asistentek a ty by mi našly v našem městě osůbku, kterou hledám :-)
V (St, 7. 5. 2008 - 21:05)
Nedá mi to, než reagovat na příspěvky od Martina Šebka. Tento pán píše, že je zdravotník. Doufám, že tím zdravotník myslí sanitář na patologii, protože jinak by snad ani nemohl napsat některé z věcí, které napsal.
Tak pane Šebku - zdravotníku. 1. Přečti si prosím někde (třeba ve vikipedii) co je to dětská mozková obrna a co je to přenosná dětská obrna. 2. zamysli se nad mechanismem porodu, abys nevytvářel slovní spojení jako je "uskřinutí krku pupečníkem" 3. přelož si termín "fetoplacnetární perfůze" (nejspíš jsi chtěl napsat fetoplacentární perfuse) do češtiny k pochopení toho, co ji vlasně napsal.

A pak teprve začni plivat jedovaté sliny na celé české porodnictví.
Helga (St, 7. 5. 2008 - 21:05)
2x jsem rodila v porodnici a i svým dcerám to doporučím. Neriskovala bych to, rodit doma. Nakonec nic tak strašnýho to není.
V (St, 7. 5. 2008 - 21:05)
Ještě jsem chtěla dodat to, že Niki tu napsala jednu důležitou věc - na možnost ambulantních porodů a porodů doma se vůbec nemyslí v legislativě. Navíc dodávám, že pro ně nejsou vytvořeny podmínky. To "vyhrožování ženám policií, soudy a sociálkou, pokud odejdou i s dítětem než za 3-4 dny" vyplývá z jednoduchého faktu, že za zdraví dítěte je odpovědný lékař. Mohlo by se také stát, že za rok za dva taková žena zažaluje lékaře, že je její dítě mentálně postižené v důsledku "novorozenecké žloutenky". A že tehdy po porodu nebyla ve stavu, aby si uvědomila riziko, a že lékařům nerozuměla apod.

Také srovnávat ČR s Holandskem mi příjde nefér, jsou tam úplně jiné podmínky. Např. bych nechtěla být v kůži rodičky s komplikací, kterou se marně snaží záchranáři transportovat z sedmého patra paneláku bez výtahu, nebo s výtahem, kam se nevede lehátko do nemocnice. A nebo v takové situaci uvíznout v Praze v zácpě.

A ještě bych chtěla dodat, že při porodu doma by měly být vždy přítomny dvě osoby schopné resuscitace novorozence, což při porodu pouze s asistentkou není splněno.
Připadá mi, že se jen pořád mluví o právech a pohodlí rodičky, ale na práva dítěte se příliš nemyslí.
Michal Šebek (So, 10. 5. 2008 - 02:05)
máte paní zajímavý názor, nicméně Vám jej neberu, ale rád bych něco dodal. Tvrdíte, že je na výběr z porodnic. tak se na to podívejme z pohledu rizik v porodnicích. I v porodnicích hrozí rizika, a nemalá. za poslední rok jsem evidoval X desítek případů pochybení při porodech, a je to dáno jen chybou personálu. Kupříkladu Mostecká porodnice 2 případy úmrtí fyziologických novorozenců, Litoměřice to samé, Brno 2 zmrzačení novorozenci, a mohl bych pokračovat. myslím si osobně, že naše porodnictví nerespektuje nic, koneckonců je zřejmé, že přirozené a nemedikalizované porody u nás se nechytají, zkrátka je naši konzervativní doktoři nepřipustí. vzpomeňte na Vrchlabskou porodnici, kde prim.Kavan před 12 lety započal přirozené porody a fungovalo to. Dneska, je to už pryč, a myslíte, že skončil jen proto, že ho to přestalo bavit? omyl, konkurence, především pak velké nemocnice se o to postarali. Přece je lepší jet ve starých kolejích, dělat 20 % císařských řezů, i když nejsou třeba, ale vynáší zisk ! Alibismus doktorů nezná mezí, proč to neříct veřejně. Sám jsem zdravotníkem, tak vím, jak to běží. Víte, co Kavan zavedl je ukázkou toho, že rodit přirozeně jde, ale proč zavádět něco nového a lepšího, když je to drahé? lepší je nechat vše ve starých kolejích a kašlat na to. Můj názor, a to jsem na porodnici začínal svoji zdravotnickou dráhu, tak vím o čem hovořím.
Michal ŠEBEK (So, 10. 5. 2008 - 03:05)
7. 5. 2008 21:23:04, V
Nedá mi to, než reagovat na příspěvky od Martina Šebka. Tento pán píše, že je zdravotník. Doufám, že tím zdravotník myslí sanitář na patologii, protože jinak by snad ani nemohl napsat některé z věcí, které napsal.
Tak pane Šebku - zdravotníku. 1. Přečti si prosím někde (třeba ve vikipedii) co je to dětská mozková obrna a co je to přenosná dětská obrna. 2. zamysli se nad mechanismem porodu, abys nevytvářel slovní spojení jako je \"uskřinutí krku pupečníkem\" 3. přelož si termín \"fetoplacnetární perfůze\" (nejspíš jsi chtěl napsat fetoplacentární perfuse) do češtiny k pochopení toho, co ji vlasně napsal.


MOJE REAKCE: fetoplacentární perfůze je prokrvení plodu z placenty, znám ten termín dost dobře, za další DMO je dětská mozková obrna, čili infekční onemocnění, čili choroba na virovém základu. Ale tato choroba nevzniká chybou porodu ani nemá s ním žádnou souvislost. takže Vám pane nebo snad paní doporučuji si něco málo přečíst o patologii, a pak budete vědět více. ..:-) A jinak se nejmenuji Martin, ale Michal. To jen jako dovětek. Takže se prosím vzpamatujte a nepleťte infekční choroby s porodem.
V (Ne, 11. 5. 2008 - 15:05)
Milý pane Šebku, tak za prvé se Vám omlouvám za zkomolení jména.
Za druhé mě mrzí, že jste se do té Wikipedie nepodíval, no což udělala jsem to za Vás takže cituji :
Dětská mozková obrna ... To znamená, že příčinou špatné kontroly hybnosti a vadného držení trupu a končetin je u této choroby porucha vývoje nebo poškození motorických oblastí mozku. Tato choroba bývá často zaměňována s dětskou obrnou, s níž však nemá nic společného, neboť poliomyelitida (dětská obrna) je choroba infekční, je virového původu a v našich zemích byla již úspěšně vymýcena."
Za třetí: nejsem přesvědčena, že Vámi udávaná definice fetoplacentární perfuse je přesná, ale o tom se hádat nebudu.
Za čtvrté : ještě stále nám dlužíte vysvětlení toho "uskřinutí krku pupečníkem". Na to se tedy hodně těším.
Za páté můžete mě oslovovat slečno a klidně mi i tykat. Děkuji za doporučení literatury určitě si i o pathologii něco ráda přečtu, a více pak jistě vědět budu. Nicméně ten, kdo si plete infekční choroby s porodem můžete být maximálně Vy.
Klára (Ne, 11. 5. 2008 - 17:05)
Pane Šebku, já nejsem zdravotník, tak se s vámi do odborných diskusí pouštět ani nemůžu. Máte pravdu v tom, že v našem zdravotnictví je toho hodně špatně. Ale tak černě jako to vidítě vy, to já nevidím. Pro mě jako pro pacienta je péče lepší než dřív a to je rozhodující. Do dokonalosti samozřejmě hodně chybí - ale je vůbec na světě v některé zemi dokonalý zdravotnický systém?
Co se porodů týká, jsem za setrvání nebo zavedení různých postupů, pokud o ně je zájem. A co je OPRAVDU dražší, tak zachovat, pokud rodičky rozdíl doplatí. Pokud i pak o to bude zájem, mělo by se to v nemocnicích nabízet.
Stále se oháníte množstvím císařských řezů. Já si myslím, že je leckdy vyžadují sami ženy - takže to není jen v doktorech, ale i v pacientech. Vždyť v tisku se běžně píše "porodnici vybírejte podle i podle počtu císařských řezů".
E (Ne, 11. 5. 2008 - 21:05)
V,zcela s tebou souhlasím.Psala jsem před několika dny příspěvek,kolik dětí s DMO jsem v lázních viděla.Pan Šebek je ''profesionál'',který ani netuší,co vlastně DMO je a jak vzniká.Tak především to je předčasným porodem,nesprávně vedeným porodem,resuscitováním novorozeněte,kdy každá vteřina ovlivňuje míru postižení atd.
Určitě by při domácím porodu mělo asistovat více lidí.
E (Ne, 11. 5. 2008 - 21:05)
Nedokážu si představit,jak jedna porodní asistentka při komplikacích současně volá záchranku a oživuje matku nebo dítě.A když jsou v ohrožení oba,jak se rozhodne,koho zachrání.
lenka (Ne, 11. 5. 2008 - 23:05)
Neriskovala bych to ani nahodou,porod neni osetreni odreneho kolene,kazda minuta je draha.Nikdo nevi,jake komplikace mohou nastat.Opravdu obdivuju zenu,ktera se rozhodne pro porod doma.
V (Po, 12. 5. 2008 - 18:05)
Já nevím, jestli je rozhodnutí rodit doma hodné obdivu. Nikdo nepochybuje, že naprostá většina porodů probíhá fyziologicky a končí šťastně. Ale kde tyto ženy berou jistotu, že zrovna ony nebudou vyjímkou. Předem se to prostě určit nedá. A navíc jde také o sledování ženy i dítěte po porodu, to také není zanedbatelná maličkost.
lenka (Po, 12. 5. 2008 - 19:05)
Napsala jsem to blbe-chtela jsem rict"Opravdu se divim zene,ktera se rozhodne rodit doma."S tim sledovanim zeny i ditete po porodu mas taky pravdu,porodem to nekonci...
V (Po, 12. 5. 2008 - 19:05)
Leni, já jsem pochopila, jak to myslíš.
Podle mého je za současnou propagací porodů doma skupina porodních asistentek, které na tom chtějí vydělat. Za asistenci u porodu doma si nechají jistě dobře zaplatit. Je to lepší, než kdyby ty ženy rodily doma úplně bez pomoci, ale nevěřím, že tyto "porodní babky" to dělají ze zcela nezjištných důvodů.
Vzpomínám si na nedávný případ tuším v Brně. Je zvláštní, že i zde byla přítomna asistentka, ale když pak porod nedopadl dobře, rodina odmítla její jméno udat. Proč asi?
Pavlína (Út, 13. 5. 2008 - 12:05)
Niki, jsme z Prahy a navíc ta asistentka je přítelkyně kamarádčiny maminky. Tak se na ni opravdu spolehla a vyšlo to. A malý je naprosto v pořádku, má za sebou potřebná vyšetření, jsou oba v poho. Moc jí to přeju i trošku závidím po těch svých trablích.
Pepa (Út, 13. 5. 2008 - 21:05)

Milá V.
Mé třetí dítě se narodilo za pomoci dvou porodních asistentek, jaksi na zapřenou. Riskovaly tím nejspíš kriminál, peníze si za to vzaly směšné. Jejich totožnost bych neprozradil nikomu, komu by samy nesvolily. Má žena je sama vyhledala, což nebylo úplně snadné. Mám je v hluboké úctě.
Návštěvník (St, 14. 5. 2008 - 18:05)
To je jasný, že je lepší radši rodit doma. Moje sestřenice taky řikala, že už by v životě do porodnice nešla. Byla tam dvakrát, a pokaždý se vrátila s dítětem.
Reklama