Reklama

Děti starších matek jsou prý zdravější a vyrovnanější

Děti, které se narodí ženám po čtyřicítce, se těší lepšímu fyzickému a psychickému zdraví než potomci žen o 20 let mladších. Tvrdí to autoři britské studie, o níž na svých internetových stránkách informuje britský list The Daily Telegraph.

Vědci z tří londýnských univerzit zjistili, že u dětí starších matek je o 22 procent nižší pravděpodobnost, že se zraní, a o třetinu nižší pravděpodobnost, že budou muset během prvních tří let života do nemocnice. Ve třech a čtyřech let tyto děti mluvily lépe než jejich vrstevníci, kteří mají mladé matky. Čím byly matky starší, tím prý také ubývalo konfliktů mezi rodiči a dětmi.

    Autoři studie připomínají, že ženy, které se staly matkami teprve ve zralejším věku, jsou lépe materiálně zabezpečené, žijí ve stabilnějších poměrech a mají více zkušeností než ženy, které porodí po dvacítce.

    Výsledky studie podle jejích autorů dokládají, že z lékařského hlediska je sice nutné bedlivě sledovat zdravotní stav starších matek jak během těhotenství, tak i po porodu, ale není nutné si dělat starosti s tím, jak si tyto ženy poradí s výchovou. “Je pravděpodobné, že starší matky budou své děti připravovat na školku a později i na školu v milé atmosféře a vstřícném duchu,“ říká Jacqueline Barnesová z Birkbeckovy univerzity v Londýně.

    V Česku v letošním prvním čtvrtletí nejvíce dětí porodily ženy ve věku 29 až 31 let.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama