REVMATOIDNÍ ARTRITIDA: OTÁZKY PRO PACIENTA

Otázky pro pana Davida Kříže, pacienta s revmatoidní artritidou. Jak mu změnila život biologická léčba.

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitním onemocněním, které postihuje především klouby. Lidé si myslí, že je nemocí starších lidí. Kdy jste se poprvé o nemoci dozvěděl a jaké jste pociťoval příznaky?

Poprvé jsem se o onemocnění dozvěděl poměrně brzy, jelikož moje mamka má revmatoidní artritidu také, a tak jsem věděl, že není jen nemocí starších lidí. Navíc během puberty, víceméně pár dní před mými 12. narozeninami jsem onemocněl i já, nebo spíš přesněji se nemoc projevila i u mne. Prvním příznakem byl otok pravého kolena, ke kterému se přidal o týden později i otok levého kolena. Tak začal můj život s juvenilní revmatoidní artritidou (JIA).

Onemocnění hlavně postihuje klouby, ale může se projevit i v jiných orgánech. Měl jste ještě jiné projevy nemoci?

Mám převážně zasaženy velké klouby, kyčle a kolena. Musím zaklepat, že pokud jsem měl komplikace v jiných částech těla, nebylo to primárně kvůli JIA/RA, ale občas důsledkem léčby onemocnění. Během své léčby jsem musel řešit jaterní postižení kvůli podávanému léčivému přípravku, který mi vyvolal silnou reakci jater a také latentní formu TBC.

Kdy jste se dostal k biologické léčbě a je u Vás efektivní? V čem vidíte největší benefity po přechodu na inovativní léčbu a jak brzy se dostavily?

Nyní jsem 2,5 půl roku na biologické léčbě s pár přerušeními. K této léčbě jsem se dostal před plánovanou výměnou kyčelního kloubu. Tu jsem musel postoupit nejen kvůli RA, ale také kvůli tomu, že jsem dlouhou řadu let bral kortikoidy, které mé původní kyčle poškodily a dnes jsem už po oboustranné výměně kyčlí. Velmi pozitivně mě překvapilo, že nástup účinků byl rychlý. Nejhorší byl první vpich, pak jsem si zvykl, že si musím něco 2x týdně aplikovat. Po pár týdnech aplikací jsem si připadal jako zdravý člověk a mohl jsem se věnovat zaměstnání, ale i koníčkům daleko intenzivněji, než před nasazení léčby.

Ovlivnila nová léčba Váš běžný pracovní či soukromý život?

Výrazně! Díky biologické léčbě v kombinaci s výměnou kyčelních kloubů jsem se odhodlal a začal více cestovat a užívat si života. Před výměnou a léčbou jsem chodil o berlích, nemohl jsem bolestí stát, byl jsem permanentně ztuhlý a unavený, což samozřejmě mělo dopad na můj pracovní i soukromý život. Pracoval jsem jako manažer, měl jsem na starost několik poboček po celé České republice, a když jsem pracoval i v nejsilnějších bolestech, bylo to na výkonu znát. Biologická léčba v mém případě znamenala návrat k normálnímu životu.

Co si přejete do budoucnosti?

Rád bych, aby se více pacientů včas dostalo k biologické léčbě, aby si mohli také začít užívat život. Jsem rád, že jsem poznal organizaci Revma Liga, která se o to snaží. V osobním životě si přeju, abych co nejméně musel řešit zdravotní problémy a řešil jen to, kam naplánuji další cestu.

TZ

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama