Reklama

Regenerace tkání: Regenerace nervového systému

Lidský organismus má neustálou schopnost regenerace. Bez neustálé buněčné obnovy uvnitř organismu, kdy se kontinuálně střídá život a smrt, by nemohlo lidské tělo existovat.

Avšak během nemoci jsou regenerační procesy překonány degenerativními. V tomto okamžiku může medicína pošťouchnout organismus zpátky k rovnováze prostřednictvím stravy, bylinek, potravinových doplňků, léčivých energií... Avšak současná medicína zaměřená na užívání chemických léčiv nemá regenerativní potenciál, ba naopak většinou interferuje se samoléčivými a regeneračními procesy organismu tím, že potlačuje příznaky.

V rámci regenerace nervového systému existuje široká řada přírodních látek, které mají prokázaný regenerační efekt. Například studie z roku 2010 publikovaná v časopise Rejuvenation Research prokázala, že kombinace borůvek, zeleného čaje a karnosinu podporuje regeneraci neuronů a kmenových buněk u zvířat s neurodegenerativními onemocněními.

Další studiemi  prokázané látky podporující regeneraci nervového systému jsou:

 1. Kurkumin, aktivní ingredience extrahovaná z rostliny zvané kurkuma
 2. Houba Korálovec ježatý - Hericium erinaceus  
 3. Apigenin (4',5,7-trihydroxyflavone), - flavonoid apigenin se nachází v celeru, petrželi, červeném vínu, rajčatové šťávě a v jiných potravinách rostlinného původu.
 4. Borůvky
 5. Ženšen
 6. Huperzin A- byl extrahován z rostliny užívané v čínské medicíně,latinsky pojmenované Huperzia serrata (druh rašeliníku), kde se vyskytuje ve dvou formách, přičemž forma huperzin B je několikanásobně slabší. V Číně je schválen jako oficiální léčivo při Alzheimerově chorobě, v USA je testován armádou jako antidotum (protijed) proti některým nervovým jedům. Působí proti degradaci acetylcholinu, přičemž výsledky testů na zvířatech ukázaly poměrně vysokou účinnost ve srovnání s léky blokujícími acetylcholinesterázu (AChE).
 7. Natto  - je tradiční japonský výrobek vyráběný z fermentovaných sójových bobů.
 8. Šalvěj červenokořená - Salvia miltiorrhiza - Dan Shen je bylina velmi populární v Číně
 9. Resveratrol  - Resveratrol je silný přírodní antioxidant, vyskytuje se například ve víně a vinných hroznech, borůvkách, arašídech atd.
 10. Mateří kašička
 11. Theanin -  aminokyselina  L-theanin se běžně vyskytuje v zeleném čaji a hřibu hnědém. Má schopnost pronikat přes hematoencefalickou bariéru do mozku.
 12. Ashwaganda  - indický ženšen
 13. Káva

Existuje i další skupina látek léčicí nervový systém - tzv. remyelinizační látky, které stimulují opravu ochraného pouzdra - myelinu okolo nervového výběžku axonu, jenž je často poškozen při neurologických úrazech či poruchách, speciálně při autoimunních a očkováním podmíněných demyelinizačních poruchách.

Reklama

Je třeba zmínit, že bylo prokázáno, že i hudba a zamilovanost mách schopnost podporovat regenerci a obnovu nervového systému.

 

Reklama

Komentáře

Jirka (Út, 10. 7. 2012 - 09:07)
Ono to vše vypadá zajímavě, ale chybí tam autor a následně člověk zjistí, že se vše opírá o určitou komerční nabídku. Pak i kdyby to byla pravda, je už zaseta určitá pochybnost, nedůvěra. Manipulaci nemáme v oblibě.
václav (St, 5. 6. 2013 - 17:06)
Ono to vše vypadá...Již několik let se potýkám s následky cévní mozkové příhody. Za tu dobu jsem se setkal i s podobně "přepadenými". Téměř všichni, včetně blízkých, se snaží pomoci, jak to jde. Některé přípravky mohou plnit jakousi podpůrnou úlohu. Obnova již zničené tkáně nenastane, avšak co se děje, je především NALÉZÁNÍ A BUDOVÁNÍ nových spojů ve zdravém mozku http://www.pomrtvici.cz/news/neuroplasticita-flexibilita-mozku/ Záleží především na vůli nemocného a kvalitě celé rehabilitace. Souhlasím tedy s názorem, že nabídka "zázračných" přípravků je z větší části komerce.

václav
bibka prielozna (St, 3. 2. 2021 - 12:02)
ahoj ako sa vola ten liek na bolest ten vie obnovit nervover ukoncenia dost je v reklame iba meno si neviem spomenut vdaks
nona (Út, 10. 7. 2012 - 09:07)
hudba,láska, borůvky, kafe, žen šen...ale jo, mohl by to bý krásný večer, možná i noc..ale jinak?
Reklama