Reklama

Rakovina prsu je u mladých žen agresivnější než po menopauze

Rakovinové nádory prsu jsou u mladých žen zhruba do 35 let věku velmi agresivní. Tvrdí to Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Karcinomy prsu u těchto žen mají ve srovnání se ženami po menopauze horší prognózu.

Ročně je v České republice registrováno asi 90 nových pacientek s rakovinou prsu, které jsou mladší 35 let. Podle Tesařové si mnoho žen a často i lékařů neuvědomuje riziko tohoto onemocnění v tak nízkém věku. Přitom nádory prsu jsou u mladých žen velmi agresivní. "U zdravého člověka totiž musí nádor vyvinout mnohem větší sílu," poznamenala Tesařová.

Podle Tesařové je třeba, aby byl nádor objeven včas, bohužel u žen do 45 let neexistuje v Česku efektivní screening. "Pacientka musí dostat ve správnou dobu správný způsob léčby. Pokud se tak nestane, deficit se už nikdy nedožene a může ji to stát i život," sdělila Tesařová.

U mladých žen se nemoc objeví zpravidla v těhotenství nebo v době kojení. Proto je pro ně důležité, aby byly léčeny doma. U těchto pacientek navíc většinou není vhodná biologická léčba.

Část žen má navíc významnou genetickou mutaci, která předurčuje je i jejich příbuzné ke vzniku tohoto i jiných nádorů. "Pravděpodobnost vzniku zhoubného onemocnění u těchto pacientek s dědičnou predispozicí je téměř 80 procent," uvedla Tesařová.

Reklama

Zmapovat situaci v ČR, sjednotit diagnostická opatření a léčebné postupy u těchto pacientek se snaží už dva roky projekt specialistů Onkologické kliniky VFN. Podle nich je péče o tyto pacientky v Česku velmi nerovnoměrná. "Vzácná diagnóza se dostane do ordinace onkologa jednou za několik let a ten samozřejmě není připraven na to, jak s ní zacházet," konstatovala Tesařová.

Do projektu se dosud zapojila desítka onkologických pracovišť a 85 pacientek. Program, který je otevřený pro pacientky i ošetřující lékaře, nabízí ženám celkovou léčbu, některá vyšetření nebo třeba jen poradenství. Nemocné se přitom mohou dále léčit v místě, kde žijí.

Ročně v ČR onemocní rakovinou prsu asi 5000 žen. Při preventivních vyšetřeních přitom lékaři zjistí nemoc u zhruba 1500 pacientek. Vyšetření hradí ženám od 45 do 69 let pojišťovny. Pacientky ho mohou absolvovat každé dva roky. Mladší a starší ženy si jej musí zaplatit samy, na mamografu stojí vyšetření kolem 600 korun a ultrazvukem asi 300 korun.

Šárka Dvořáková - ČTK

Reklama

Komentáře

Jana (Po, 4. 5. 2009 - 13:05)
Jsem ve 24. ctvrtem tydnu tehotenstvi a pred nekolika tydny jsem nahodou objevila pri sprchovani bulku na spodni casti prsu. Je zarudla a jeji okoli take. Toto misto je citlivejsi na treni a tlak nez okoli, ale nepocituji zadnou bolest. Behem nekolika tydnu se vubec nezmenila.
Je mi 20, jde o moje prvni tehotenstvi. Moje matka prodelala rakovinu prsu.
Za tri tydny mam termin u gynekolozky, bojim se, ze by mohlo jit o zhoubny nador.
Mate nekdo zkusenosti s nebolestivymi bulkami a zarudnutim behem tehotenstvi? Jak vysoke je riziko, ze to bude neco zhoubneho?
eva (Po, 4. 5. 2009 - 13:05)
Jani, vypadá to na cystu, mléčné žlázy v prsu se nalévají a klidně se tam mohla nějaká ta cystička vytvořit a nebo to může být podkožní vřídek. V žádném případě ale 3 týdny nečekej a utíkej k lékaři. Nečekej vůbec ani den, jsi zodpovědná taky za mimčo v sobě a pokud je to nějaká infekce, mohlo by to uškodit nejen tobě. V každém případě dej vědět, jak jsi dopadla. A neměj starch, nejspíše o nic vážného nepůjde:-)
Jana (Po, 4. 5. 2009 - 19:05)
Taky to spis tipuji na cystu nebo vridek. Zadne znamky infekce nemam. Doufam, ze se na me doktorka nebude koukat jako na blazna.
ivana (So, 20. 2. 2010 - 18:02)
ahoj dnes rano jsem vzstala a mam strasnou bolest praveho prsa nevim co to je jsem v 29 tydnu tehotenstvi prso nemam zatvrdle ale nemohu se ho ani dotknout jak boli a mam ho horke dekuji za radu co mam delat
Ivano (Ne, 21. 2. 2010 - 15:02)
To vypadá na nějaký zánět prsní žlázy. Neotálej a jdi hned k doktorovi. Ta bolest je velká,znám to a musí ti lékař pomoci.
ivana (Ne, 21. 2. 2010 - 19:02)
To vypadá na nějaký zánět...dekuji za radu zitra jdu na kontrolu tak ti dam vedet ahoj ivana
Ivana (Po, 22. 2. 2010 - 20:02)
Čau napiš jak jsi dopadla. Myslím na tebe,bude to dobrý...ahoj
Jana (Po, 12. 4. 2010 - 21:04)
Jsem ve 24. ctvrtem tydnu...Ahoj!
Je mi 19, mám dvouletého brášku a naše maminka právě dnes úspěšně dokončila léčbu rakoviny prsu. Už když čekala mě, měla během těhotenství a při kojení malé cysty v obou prsech, které samy zmyzely. Když před dvěma lety porodila Matěje, objevily se další cysty (bylo jí 40 let). Jedna stále nemizela a z ní se nakonec vyklubala rakovina, takže nic nepodceňuj, máma si taky měsíce říkala, že je to jen cysta a dokonce i její gynekolog jí zrazoval od vyšetření. Nechci tě nijak strašit, vzhledem k tomu, jak si mladá, si myslím, že půjde jen o cystu a budu ti držet palce. Jen jsem ti chtěla říct (napsat), abys to nepodcenila jako moje máma. Když se na karcinom prsu přijde včas, nemusí dojít ani na amputaci prsu, popř. ani na operaci.
Ivana (Út, 13. 4. 2010 - 09:04)
Jani to je mi fakt líto,ale zase jak píšeš,pokud se na to přijde včas,tak se dá mnohé zachránit. Opravdu se nesmí nic podceňovat. Já jedu ve čtvrtek na mamograf a už teď mám z toho depku. Chodím každého půl roku na kontroly. Mám v prsu fibroadenom,tak ho sledují. Janičko,ještě že tě maminka má. Určitě jsi jí velkou oporou..
Jana (Ne, 18. 4. 2010 - 15:04)
Dobrý den prosím o radu je mi 20 let a nedávno jsem na svem prsu objevila bulku asi 3 cm od bradavky může se jednat o rakovinu prsu??Bulka mírně bolí když na ni sáhnu.Děkuji Jana
SAŠA (Po, 19. 4. 2010 - 08:04)
Jani,pokud je ta bulka měkká a pohyblivá,mělo by se jednat o tzv. fibroadenom(nezhoubný útvar),který ale taky musí být vyšetřen. K lékaři musíš. Najdi si zde diskusi fibroadenom prsu a tam se hodně dovíš. Rakovina to nebude.Já mám fibroadenom v prsu už hodně let a chodím pravidelně na kontroly. Měj se a napiš jak jsi dopadla a neboj se.
Jitka (So, 24. 4. 2010 - 22:04)
Dobrý den,prosím o radu.Je mi 35 let asi měsíc mně bolel prs a nyní mám důlek v bradavce až propadlou.První termín ke specialistovi na vyšetření se našel až za 3 týdny,mám strach.DĚKUJI
Dita (Ne, 25. 4. 2010 - 19:04)
Jituš,není to dlouhá doba. Někde se čeká ještě déle.Pro tebe je ale nepředstavitelně dlouhá,to vím. Nemusí to nic znamenat,ale taky může.Opravdu je nutné vyšetření. Pokud bys chtěla jít dříve,tak trvej na tom,aby tě vzali přednostně. Třeba jim řekni,že tě to hodně bolí a oni tě vezmou hned.Aspoň by měli. Budu ti držet pěsti a pak napiš.
Jana (Po, 26. 4. 2010 - 19:04)
Dobrý den prosím o radu je...Souhlasím s ostatními, musíš se rozhodnout a dělat s tím co nejdřív. Já jsem měla štěstí, před dvěma roky jsem potkala v ordinaci ženu, která mi doporučila MUDr. Martu Karasovou která léčí bylinkami. Nejdřív jsem si myslela svoje, dnes jsem šťastná, vyřešila mi i jiné problémy. Můžu doporučit Jana
Jitka (St, 28. 4. 2010 - 10:04)
Jituš,není to dlouhá doba....Dala jsem na Ditu a opravdu mně vzali přednostně.Hodně se mi v Třebíči věnovali po sonu i další lékař.Mám ucpané mlékovody a budou mně dále hlídat po 3 měsících.Jsem moc šťastná a ty bylinky bych také ráda zkusila určitě někoho najdu.
Děkuji Dito,Jano...
Dita (So, 1. 5. 2010 - 19:05)
Jitko ,no hurááááááááá.Já to věděla,že to nic nebude. Tak se opatruj...Pa
Jarka (So, 1. 5. 2010 - 21:05)
je mi 29let a nasla jsem si bulku je to asi tyden prso me boli bulka take , pani doktorka mi rekla ze to nic neni, takze jsem si kopila prasky na bolesti. a drzim se takhle. uprime mam strach ze mam rakovinu prsu.
. (Ne, 2. 5. 2010 - 00:05)
Dobrý den,

chtěl jsem informovat o možnosti se účastnit (zdarma) skupinové velmi silné léčebné techniky, která se jmenuje Óm Healing (Óm Léčení). Tuto metodu dnes znovuobjevil Swámí Vishwananda. Jedná se o metodu léčení kolektivním zpěvem slabiky Óm, při které je možné se vyléčit z chorob, které lidé dnes považují za nevyléčitelné. Nejedná se o obyčejné zpívání, důležité je při tom seskupení lidí, kteří to provádějí do dvou soustředných kruhů. Před tisíci lety, kdy tato technika byla ještě používána, lidem při léčení dokonce dorůstaly chybějící končetiny. Podle Mahavatára Babadžího, který tuto techniku na Zemi v této době přináší skrze Swámího Vishwanadu, je až teprve nyní lidstvo zralé na to, aby se mohla používat. Swámí ji šíří teprve několik málo let. Je to technika při které se léčí tělo, mysl a duše. Velice to ovlivňuje i místo, kde se tato technika dělá. Bližší informace jsou na této stránce http://cz.raghudas.org/omhealing Na této stránce by měla být stanovena místa a čas, kdy se bude Óm Healing technika konat na více místech v České republice http://cz.raghudas.org/kalendar . Jiné možnosti návštěvy Óm Healing jsou už nyní, informace na webové stránce http://swamivishwananda-cz.blogspot.com/search/label/Om%20healing . Webové stránky Swámího Vishwanady http://www.bhaktimarga.org/ . Zajímavé informace o Swámím Vishwanadovi ještě zde http://cz.raghudas.org/sri-swami-vishwananda-clanek
Lucka (Po, 7. 6. 2010 - 16:06)
Dobry den chtěla jsem se vás zeptat že jestli mě bolí nad pravým prsem jestli to muže bejt rakovina !!?
PRO LUCKU (Út, 8. 6. 2010 - 09:06)
Rakovina to asi nebude,bude to od krční páteře. Taky to mívám.
xxx10 (St, 30. 6. 2010 - 09:06)
Dobrý den,
prosím věnujte velkou pozornost každké bulce v prsu a ihned jděte k lékař. Já měla smůlu,můj ošetřující lékař v mamo poradně stále trvdil,že je to cysta a i po RTG vyšetření tak jsem zašla někam jinam kde mi inhed udělali bisobsi a bohužel se povrdil zhbouný nádor. Je to v začátcích tak mám velkou naději. Je mi 34 a mám dispozici po matce. Hlídejte se.
Nika (St, 30. 6. 2010 - 09:06)
Je zajímavé, že když člověk čte příběhy žen s rakovinou prsu v novinách, tak často píší, že byly na mamografii - nikde žádná rakovina a do půl roku jí měly. To teda nechápu. Takových případů už jsem viděla hodně. Čím to asi bude?
Petra (St, 21. 7. 2010 - 22:07)
dobrý večer, bude mi 15 let. Našla jsem si 8 cm nad bradavkou bouličku je tvrdá, nebolí. Mám z toho celkem strach :( Ani nevím jak bych to řekla mamce.
Petra (St, 21. 7. 2010 - 22:07)
dobrý večer je mi 14 let a našla jsem asi asi 8 cm nad bradavkou bouličku je tvrdá. Mam z toho celkem strach :( předem děkuji za odpověď
Pro Petru (Čt, 22. 7. 2010 - 09:07)
Petruško,neboj se,nebude to nic vážného. Jedná se zřejmně o zduření mléčné žlázy,nebo o nějaký malinký fibromek. Taky to může být kulička tuková. Měla bys to ale mamince říct,nebo si zajít k lékařce na dětské oddělení. Já mám dva kluky a ve tvém věku si taky takovou malou kuličku v prsu našli.Nic to nebylo.Chce to ale prohlídnout odborníkem.
Petra (Čt, 22. 7. 2010 - 11:07)
Petruško,neboj se,nebude to...Tak jste mě trošičku uklidnila asi zítra si k tomu lekaři zajdu :)
Niki (Út, 27. 7. 2010 - 14:07)
Mám na prsou asi 10 cm červené čárky nevíte někdo co to může být?
xx (Út, 27. 7. 2010 - 15:07)
Mohou to být popraskané žilky.
Niki (St, 28. 7. 2010 - 09:07)
Pro xx prominte co to je? Docela se bojím je mi jen 12
xx (St, 28. 7. 2010 - 20:07)
To se neboj. Je to jen kosmetick
xx (St, 28. 7. 2010 - 20:07)
Promiň nějak se to samo odeslalo. Nic to není,asi ti rychle rostou prsa. Všechno se ti upraví.
Niki (Čt, 29. 7. 2010 - 12:07)
A mam jít s tim k doktorce a když jo tak k jaké? Mamce se to bojim říct. A můžu na to nák umřít?
xx (Čt, 29. 7. 2010 - 15:07)
Umřít na to nemůžeš,ale mamce to klidně ukaž. Uvidíš sama,jestli tě k doktorce pošle.
Iva (Pá, 30. 7. 2010 - 10:07)
Je mi 14 let. A nahmatala jsem si bulku na prsu.Vubec co nebolí.Nic ani nevím že tam něco mám.Mám ale strach že je to rakovina.
Pro Ivu (Pá, 30. 7. 2010 - 20:07)
Rakovina to nebude. Bude to fibroadenom,nebo jen cystička,nebo zduřená žlázka.Najdi si diskusi fibroadenom prsu a tam se vše dovíš.
Pro Niki (Pá, 6. 8. 2010 - 15:08)
Umřít můžeš a nemůžeš mít děti
Niki (Pá, 6. 8. 2010 - 15:08)
Cože nemůžu mít děti? Já snad radši skočím z mostu :-(
Pro Niki (Pá, 6. 8. 2010 - 21:08)
Nechápu,proč bys nemohla mít děti. Někdo si pěkně vystřelil. Fibroadenom s tím nic nemá společného. Z mostu neskákej a radši šetři na výbyvičku. Je to všechno hrozně drahé...pa Věra
Niki (Po, 9. 8. 2010 - 16:08)
Na jakou výbivyčku si mám šetřit můžu se zeptat?
Věra (Út, 10. 8. 2010 - 15:08)
No já myslela jako do budoucna až ty děti budeš čekat. Měl to být vtip!!
anonym (Po, 16. 8. 2010 - 13:08)
ahoj, je mi 15 let a ráno po probuzení jsem si našla nějakou bouli na levém prsu. To prso je citlivé a proto mě to probudilo i během noci. Ale vzhled toho prsa je normální.Prosím..poraďte :(
Eva (St, 18. 8. 2010 - 11:08)
neboj se,půjde o fibroadenom,ten se mladým dolkám tvoří. Každopádně ale musíš k lékaři na kontrolu.
anonym (Čt, 2. 9. 2010 - 17:09)
Ahoj. Je mi 20 a asi před měsícem jsem si všimla menší bouličky v levém prsu, je i citlivá na dotek, celkově to prso pobolívá. Bojím se hlavně proto, že už několik mých příbuzných zemřelo na rakovinu. Poraďte mi prosím.
Pro anonym (Pá, 3. 9. 2010 - 07:09)
Nebij se,na rakovinu jsi ještě mladá. Měla bys jít ale k lékaři,protože na to stejně budeš pořád myslet a na psychice ti to nepřidá.Takže šupky dupky třeba na gyndu.Půjde určitě jen o nějaký fibromek,nebo zduřelou mléčnou žlázku,ale to musí posoudit lékař,
Dáša (Čt, 9. 9. 2010 - 10:09)
Před třema měsíci jsem si našla na prsu bulku. Ve čtvrtém týdnu jsem zjistila, že jsem gravidní a vše řekla svému panu ginekologovi. Poslal mě na sono prsou tam mě po týdnu udělali i biopsii a po dalším týdnu mi vyřkli ortel. je to nádor a zhoubný. Dali mi asi dvě minuty na rozmyšlenou buď já a nebo dítě obá to přežít nemůžem. Tak sem podstoupila interupci a za 14 dnů jdu na operaci pak ozařování chemo a léčení.Vše sem obrečela a manžel taky.
Líba (Čt, 9. 9. 2010 - 10:09)
Před třema měsíci jsem si...držím palce ať Vám to dobře dopadne,ale to zvládnete, nebojte se.Zas bude dobře.
Pro Dášu (Čt, 9. 9. 2010 - 13:09)
No to je hrozné. Teda ne že je to rakovina,na tu ti přišli včas,ale že jsi musela podstoupit tu interupci. Řekla bych,že to mohli vyoperovat i z dítětem v tobě,ne? Vždyť to jde.Možná by mu ale vadila ta tvoje léčba. Kolik je ti roků a to bylo tvoje první těhotenství? Neboj,zvládneš to a dětí ještě budeš mít..
Dáša (Po, 13. 9. 2010 - 09:09)
No to je hrozné. Teda ne že...Je mi 33 a děti mám už dvě a holky jen nejsou manžela strašně jsme se na něj těšili a muselo pryč vadila by mu léčba. Vše jsme obrečeli, ale jdem dál věříme že to zvládnem a pak si pořídíme další.
Eva (Po, 20. 9. 2010 - 15:09)
Před třema měsíci jsem si...Ahoj Daši,
15.10. jsem se dozvěděla též, že mám rakovinu prsu, byla jsem ve 4.týdnu těhotenství.Nyní mám po chemoterapii a operaci.
Eva (Po, 20. 9. 2010 - 15:09)
Ahoj Daši,
15.10.loňského roku jsem se dozvěděla též, že mám rakovinu prsu, byla jsem ve 4.týdnu těhotenství.Nyní mám po chemoterapii a operaci.
Reklama