Reklama

Rakovina hlavy a krku

Více než polovina pacientů s rakovinou hlavy nebo krku přijde k lékaři až s pokročilým nádorem. Průzkum v sedmi evropských zemích ukázal, že tři čtvrtiny lidí neznají příznaky této zhoubné nemoci a neznají dokonce ani termín karcinom hlavy a krku.

Česko nebylo do průzkumu About Face zahrnuto, čeští lékaři ale mají zkušenosti stejné. Dá se tedy předpokládat, že by Česko dopadlo stejně jako Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Španělsko, Švédské a Velká Británie, kde byl průzkum proveden.

"Více než polovina dotázaných znala příznaky, jako jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změna hlasu. Příznaky, jako je ucpaný nos, znalo 14 procent, a bolest v uchu, 18 procent. Naproti tomu pětina lidí považovala nesprávně za příznak rakoviny ztrátu sluchu," uvádí se ve zprávě z výzkumu, který prováděla agentura TNS Healthcare za podpory Evropské společnosti pro neoplázie hlavy a krku.

Přes 60 procent dotázaných zařadilo mezi nádory hlavy a krku nesprávně také mozek, polovina také jícen a oči. Tři čtvrtiny si byly vědomy, že nevhodný životní styl zvyšuje riziko onemocnění, šlo hlavně o pití alkoholu a kouření. Tři čtvrtiny ale nevěděly, že riziko stoupá po opakovaném spálení na slunci a také po 40. roce věku.

"Tato fakta jsou šokující," reagoval na výsledky průzkumu primář Zdeněk Mechl z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny. Právě neznalost příznaků a malá osvěta vedou podle něj k tomu, že přes polovinu pacientů přijde až s pokročilým nádorem. "A to i přesto, že jsou nádory dobře vyšetřitelné a mají specifické příznaky," dodal.

Reklama

Rakovina hlavy a krku postihne ročně 143.000 obyvatel EU, 68.000 zemře. Je to šestý nejčastější nádor Evropanů. Vychází z buněk, které pokrývají nebo lemují tkáně rtů, dutiny ústní, nosu, vedlejších nosních dutin, hltanu, hrtanu, slinných žláz a místní lymfatické tkáně.


Léčba závisí na stadiu choroby i celkovém stavu pacienta.
Nádor se chirurgicky odstraní. Kde to už není možné, nádor se ozařuje, případně se podává i chemoterapie. Nově se používá také biologická léčba, která je cílena přímo na nádorové buňky. Při opakovaných nádorech a při metastázách se biologická léčba kombinuje s chemoterapií zahrnující platinu.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Mirka (Po, 13. 7. 2009 - 12:07)
Dobrý den, je mi 40 let a mé tělo je pokryto spoustou podkožních bulek na nohou, rukách, zádech, prsou a také na krku. Můžete mi prosím poradit, kde je možné se nechat vyšetřit . Velice děkuji
Návštěvník (Po, 13. 7. 2009 - 12:07)
To se ti udělaly všechny najednou a za jeden den? Jen mě udivuje, že jsi nešla nikam už s tou první, nebo s druhou!
Monča (Po, 13. 7. 2009 - 14:07)
když jsme u té rakoviny,nepřipouštím si že bych jí zrovna mohla mít,ale zajímalo by mě,co to je,když si neustále mačkám z mandlí takové bílé hrudky.Mám pořád pocit mírné bolesti v krku při polykání,jinak žádné obtíže nemám.No a od mala mám na krku zvětšené uzliny,které někdy míň někdy víc bolí.Rakovina to asi není,to bych tu už asi nebyla,co?
díky
Zuzana (Po, 13. 7. 2009 - 15:07)
Mirka - ja mam take na bruchu som sa uplne vydesila je uz tam snad 100 aj viac cele brucho mam hrckave pod kozou bola som na usg vraj sa o uzliny ani o rgany nejedna dalej to neriesili, al etiez by ma zaujimalo co to je mam touz rok a pol a rada by som sa dopatrala priciny nepaci sa mi to a mma miestami strach
Návštěvník (Po, 13. 7. 2009 - 17:07)
Mončo to bude chronický zánět mandlí. Zkus koloidní stříbro.
Reklama