
Současná situace je náročná po stránce psychické i fyzické. Strach, deprese, panika může oslabovat imunitní systém, který je pak náchylnější k různým onemocněním včetně nemocí infekčních. Existuje však plno možností, jak pravidelně posilňovat své psychické i fyzické zdraví a tím zpětně snižovat strach z onemocnění.
Obohaťte jídla o živiny, vitamíny, minerály a další fytonutrienty
Výživovou hodnotu jídla můžete zvýšit přidáním kvašených potravin, klíčků, bylinek, koření, jedlých planých rostlin či tzv. superpotravin.
Vynechejte potraviny, které vás oslabují
Bílý cukr, sladkosti, uzeniny, v zimě ochlazující mléčné výrobky a tropické ovoce.
Přestaňte kouřit
Přestanete-li kouřit, tak se to během krátké doby může projevit na vaší kondici, stavu plic i kardiovaskulárního systému.
Omezte alkohol
Malá dávka na uvolnění či rozproudění energie nemusí občas uškodit, avšak pravidelné pití větších dávek alkoholu oslabuje imunitu a může vést k mnohým psychických, zdravotním i sociálním problémům.
Snižte překyselení organismu
V přírodní medicíně je běžná teorie, že patogenní mikroorganismy se množí hlavně v překyseleném organismu. K překyselení mohou vést negativní emoce, alkohol a častá konzumace ksyselinotvorných potravin. Doporučuje se proti jíst dostatek zásadotvorných potravin (zejména kořenová zelenina), a omezit kyselinotvorné potraviny (cukr, výrobky z bílé mouky, alkohol), pít nápoje s obilnou travou…
Otužujte se
Otužovat se můžete pravidelným sprchováním studenou vodou (postupné otužování), návštěvou sauny či páry (bohužel nyní z důvodu epidemie uzavřeny) či dle speciálních otužovacích metod – např. metoda Wim Hofa. S otužováním je třeba vždy začít pozvolna.
Volte správné a dostatečné oblečení
Nedopustit prochladnutí, chránit se před průvanem, větrem, promoknutím. Na druhou stranu se nenavlíkat přespříliš, aby se člověk nepotil. Nejlepší strategií je vrstvení oblečení dle potřeby a využívání funkčního prádla. Důležité je mít v zimě zakryté ledviny, na nohou teplé boty a na hlavě čepici.
Nedopusťte dlouhodobé prochladnutí
Při prochladnutí pomáhá teplá koupel. Nemáte-li možnost celotělové koupele, udělejte si teplou koupel nohou či si dejte dopřejte teplou sprchu. Rozproudit krev pomůže cvičení, teplý nápoj s kořením či malý panák alkoholu (pamatujte v malé dávce lék, ve velké jed).
Pobývejte často na čerstvém vzduchu
Vzduch, sluneční záření, silice uvolňované ze stromů v lese i mikroorganismy v půdě pomáhají posilovat imunitní systém.
Pravidelně větrejte a zvlhčujte vzduch v místnostech
Omezíte tak šíření mikrobů ve vnitřním prostředí.
Využijte aromaterapii
V místnostech je vhodné používat difuzéry, do nichž se kapou kvalitní antiseptické či uklidňující éterické oleje (eukalyptus, borovicové jehličí, citron, levandule…). Pozor však na alergie.
Dopřejte si přiměřený pobyt na slunci
Pomocí slunečních paprsků se v kůži vytváří pro imunitní systém důležitý vitamín D. Bohužel přes zimní měsíce jsou sluneční paprsky v naší zeměpisné délce nedostupné a proto se doporučuje doplňovat vitamín D z ryb, vajec, obohacených výrobků a doplňků stravy.
Upravte svoji střevní mikroflóru
Stav střevní mikroflóry přímo souvisí se stavem naší imunity. Zdravou střevní mikroflóru můžeme budovat pomocí probiotických potravin – kvašené potraviny, pickles, zakysané mléčné výrobky, prebiotik (vláknina) a pomocí kvalitních širokospektrálních potravinových doplňků s probiotiky a prebiotiky. K pročištění střev při zácpě je možno použít klystýr či např. potravinový doplněk s jukou či aloe vera.
Pravidelně se hýbejte
Doma lze tančit či cvičit dle různých video kurzů či se zúčastnit výzev (challange) na internetu. Nejlepší je samozřejmě pohyb v přírodě – rychlá chůze, nordic walking či jízda na kole. Ideální je denně ujít 10 000kroků či 20 minut cvičit.
Věnujte se koníčkům
Zahradničení, fotografování v přírodě, kutilství, vaření, čtení knih či jakýkoliv jiný koníček či činnost, kterou budete dělat se zájmem a nasazením vám pomůže zlepšit psychiku a vyrovnat se s namáhavou situací.
Užívejte potravinové doplňky
Vitamín D3, vitamín C, zinek, hořčík, selen, betaglukany, omega 3 kyseliny, medicinální houby či kvalitní multivitaminy mohou nyní být velkou pomocí při posilnění nespecifické imunity.
Snažte se zmírnit stres
Pomoci mohou relaxační či dechové techniky, užívání vitamínů skupiny B a tzv. adaptogenů (korejský ženšen, sibiřský ženšen, astragalus, indický ženšen), aromaterapie či další metody.
Dopřávejte si odpočinek a dostatečný spánek
Dostatečný spánek je důležitý pro vyrovnanou psychiku i fungující imunitní systém.
Vyzkoušejte dechová cvičení
Dechová cvičení jsou součástí mnoha cvičebních systémů včetně jógy. Pomáhají posilnit plíce a zlepšit zásobení kyslíkem celého organismu.
Meditujte
Dle výzkumů může meditace pomoci posilnit imunitu i působit proti depresi.
Smějte se, radujte se z maličkostí a udržujte bezpečné sociální kontakty
V současné situaci se doporučuje pro udržení sociálních kontaktů využívat sociální sítě, telefon, videohovory či si povídat se sousedy venku na dálku (dodržovat aspoň 2 metrovou vzdálenost). V televizi je vhodné volit komedie a zábavné pořady. Nezapomeňte na kontakty se seniory.
Pečujte o nosní dutinu a dutinu ústní
Provádějte výplachy a kloktání slanou či nejlépe přírodní ústní vodou, mlgání rostlinným olejem, využití bylinných ochranných sprejů do úst a nosu. To vše může přispět k naředění infekční dávky a posilnění slizniční imunyty.
Využijte přírodních technik pro zdraví
Moxování, akupresura, reflexní terapie - to vše vám může pomoci posilnit funkční orgánové okruhy a dodat energii.
Nepropadejte strachu a panice
Všechna opatření pro posilnění imunity vám mohou pomoci zvyšovat důvěru ve své tělo a snižovat strach. Vhodné je i omezení sledování negativních zpráv. Lepší je si přečíst informace v klidu na internetu než sledovat emočně zabarvené vysílání v televizi. Se strachem mohou pomoci i přírodní terapie – např. Bachova květinová terapie či psychologické poradny online či po telefonu.
Zapojte se do dobrovolnické činnosti.
Někomu může pomoci překonat současnou situaci pocit užitečnosti a zapojení se do pomoci ohroženým skupinám či v nemocnicích. Přihlásit se jde na https://covid-nemocnice.uzis.cz
Nebojte se vyhledat odbornou pomoc
Máte-li pocit, že situaci nezvládáte či máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, nebojte se kontaktovat odborníky.
Autor: MK
Komentáře (6)
- odpovědět
Lis 05, 2020- odpovědět
Lis 06, 2020- odpovědět
Lis 06, 2020- odpovědět
Lis 09, 2020- odpovědět
Lis 21, 2020- odpovědět
Lis 30, 2020Přidat komentář