Pyžamo z ledničky osvěží

Noční vedra lze označit za pohromu, která se neblaze podepisuje na kvalitě spánku. Na pomoc nešťastníkům, kteří se převalují na lůžku, přichází Hans-Günther Weeß, specialista na spánkové poruchy. Jeho rady jsou nečekaně jednoduché, zato účinné.

Doporučuje například pověsit před otevřené okno namočené prostěradlo, které ochladí vzduch přicházející do ložnice.

Udržet tělesnou teplotu na přijatelné úrovni dokáže i pyžamo vložené na krátký čas do ledničky nebo ulehnutí do postele těsně po sprchování, ovšem bez osušení.
"Teplá sprcha je lepší než studená," zdůrazňuje, "protože otevřenými póry lépe odchází horkost z těla."


Ochladit organismus také dokáže lépe šálek horkého čaje než sklenice ledové limonády.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Mě se osvědčilo jít spát ven na dvůr. Normálně si vezmu matraci a přikrývku a spím pod širým nebem. Venku je teplota vzduchu nižší, než v přes den vyhřátém domě. Ráno se mi potom podstatně lépe vstává. A nebývám ani pokousaný od komárů, jako v domě, kde jich spoustu přiláká světlo.

  Črv 13, 2005
 • Obrázek uživatele Bobo
  Bobo (anonym)

  Je zajímavé, jak se nějaké nepodložené pověry dlouho drží. Ta to téma jsem četl již dost dlouhou řadu čláků před více jak 10 lety, kde to zkoumali odborně. Prostě kravina, dostatek studené vody zchladí mnohem lépe, a mně pomáhá i delší studená sprcha.

  Črv 13, 2005
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  - Schnoucí prostěradlo pochopitelně k odpařování vody spotřebovává teplo, čímž dochází k ochlazování jeho okolí. Problém je pouze v tom, že nepříjemná vedra a dusna bývají právě tehdy, když je zároveň velká relativní vlhkost vzduchu, která odpařování zabraňuje. Efekt pak může být opačný. - Typoval bych, že vychlazené pyžamo způsobí během krátké doby spíše prokrvení pokožky a její následné zahřátí. - U studené vody jde v podstatě o stejný princip jako u pyžama z ledničky. Z toho je vidět, že si autor u stejné tepelné situace mírně protiřečí. - U horké vody dojde k něčemu podobnému. Nejspíše opět k prokrvení, ale tentokráte energeticky opačným způsobem. Konečným výsledkem bude opět aktivace organismu, která není před spánkem zrovna nejvhodnější, protože výsledkem je zahřátí. - Když se po sprše neutřeme a nepřikryjeme, dojde často k nastydnutí, protože tělo je na tom během léta s imunitou dost bídně. To je dáno tím, že máme tendenci jíst více potravin s ochlazujícím účinkem, který ovšem z principu oslabuje právě imunitu. - Když se neutřeme a přikryjeme, dojde k zapaření. Zvláště tomu tak bude zase v případě vysoké vlhkosti vzduchu. - U doporučovaného šálku horkého čaje půjde možná o záměnu s nevyvoláním předčasné žízně. Horký čaj se většinou pije v zimě pro vnitřní prohřátí organismu. Důležité bude pochopitelně i to, o jaký čaj se bude jednat, protože řada bylinných čajů silně aktivuje. Proto se také pijí pro osvěžení. Po skončení působení tepelného efektu horké vody se začne uplatňovat i energetická povaha vlastní čajoviny. Pokud jsou opravdu velká vedra, bude asi nejednoduší, abychom během dne konzumovali potraviny, které nemají v těle výrazný zahřívací efekt. Je rovněž důležité nepoužívat druhy tepelných úprav pokrmů jako dlouhé doby varu, pečení, smažení, grilování, uzení. Je také někdy složité odhadnout, jak bude organismus na teplo vůbec reagovat. Když se např. celý den pečeme na slunci, může dojít k přehřátí organismu, jehož výsledkem je, že večer dostaneme zimnici. Ačkoliv je venku vedro, my budeme drkotat zubama i pod peřinou. To je typická reakce živých organismů, kdy se tepelná kvantita mění na tepelnou kvalitu opačného charakteru.

  Črv 17, 2005
 • Obrázek uživatele __.1247547873.1247547873.1247547873.1
  __.1247547873.1... (anonym)

  Co je to flexibilní cystoskopie? tisbi"volny.cz

  Črv 14, 2009
 • Obrázek uživatele Křemílek
  Křemílek (anonym)

  Pivo z ledničky osvěží!!

  Črv 14, 2009
 • Obrázek uživatele D"ndy
  D"ndy (anonym)

  V tomhle pyžamu můžete spát třeba ve vaně plné vody. http://www.sexypvc.cz/?p=productsMore&iProduct=384&sName=mens-pyjamas-pj1

  Črv 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Chcete zhubnout? ...... Poradíme.... Máte zdravotní potíže?....Pomůžeme... 7denní kurz hubnutí zdarma na váš mail www.snama.cz/dieta

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Křemílek
  Křemílek (anonym)

  Radši se užeru k smrti,než pořád číst ty vaše reklamy!

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tady jsi na špatné adrese! Táhni s tou svou šmelinou k čertu a tu svou dietu si žer sám!

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  v egyptě, kdy i přes klimošku bylo přes 25 stupňů, jsem běžně spala v mokrém pyžamu, a občas jsem ho mokré ještě na chvíli dala do lednice. Jinak bych neusnula. Spát na balkoně nešlo, večer tam bylo mnohem větší horko než v pokoji, a k ránu už byla zas dostatečně vychlazená míistnost a bylo tam příjemně. doma to celkem jde, otevřu okno dokořán a pěkně se ochladí. Jen nedoporučuju spát bez oblečení v průvanu- já z toho jednou chytla angínu, v létě před dovolenou a málem jsem nikam nejela.

  Črv 15, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama