Půjdou lékaři kvůli devitalizaci do vězení?

Jestliže lékaři soukromé nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku budou pacienty s rakovinou léčit neověřenou metodou devitalizace, oznámí to Česká lékařská komora policii.

"Pokud se dozvíme, že byl nějaký pacient takto léčen, je
normální, abychom tuto věc předali orgánům činným v trestním
řízení s otázkou, zda pacient nebyl poškozen," řekl
rozhlasové stanici Frekvence 1 prezident komory David Rath.

Policie podle něj bude muset zajistit posudky, které ukáží,
zda pacient neutrpěl újmu. Pokud ano, lékař riskuje postih.
"Pokud někdo ví, že něco dělat nemá, že tím může některým lidem
škodit, a on přesto to jde dělat, pak už zbývají jen sankce,"
uvedl Rath.

Vrchlabská nemocnice oznámila, že podvazování nádorů na
žádost pacientů začne provádět v první polovině května, i když
ministr zdravotnictví Bohumil Fišer nepovolí novou studii
ověřování devitalizace.

Rozhodnutí nemocnice Rath považuje za provokaci či špatný
vtip. Zpochybnil, že to její pracovníci myslí vážně. "Nedovedu si
představit lékaře, který se pustí při léčbě pacienta do metody,
která je neověřená," vysvětlil. Česká lékařská komora už dříve
doporučila vrátit se k testům na zvířatech.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý už dříve řekl,
že ministr devitalizaci nezakázal, ale považuje ji za metodu
nevyzkoušenou a pro humánní medicínu nevyhovující. Pokud
nemocnice k podvazování přistoupí, může se v případě neúspěchu
dostat do složitých právních situací, upozornil.

Zdroj: ČTK

Další zdroje informací o devitalizaci naleznete zde

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Muzu jen souhlasit. Jenze nam Ti chytri a vzdelani nam " blbym " budou neco zase namlouvat. V kazde dobe se najde nejaky chudak ktery je tema co jsou nahore znicet. Jan Hus,Kopernik,atd............

  Dub 17, 2002
 • Obrázek uživatele Markyta
  Markyta (anonym)

  Oni všichni Ti chytroouřadové v křesle budou sami muset změnit názor, až osobně budou řešit otázku rakoviny, to sáhnout po ledasčem. Že bych jim to i přála? Ale ne, já si nechci pokazit karmu. Ale kolik lidí bude muset opět zemřít nebo trpět, než povýšíme lidský život nad prachy a ego?

  Dub 20, 2002
 • Obrázek uživatele Kvašinský
  Kvašinský (anonym)

  Chtěl bych slyšet jak si naše přední chirurgické kapacity sypou popel na hlavu za prohlášení o tom že musí dojít k otravě necháli se v těle podvázaný nádor.Žádný případ se neotrávil, ale známe všichni hodně případů kdy po léčbě chemoterapií lidé umírají a jsou lidé kterým devitalizace pomohla.Co ještě chtějí páni akademici.Snad aby tohle dilema řešili na člověku který jim je opravdu blízký.

  Dub 22, 2002
 • Obrázek uživatele Milena
  Milena (anonym)

  Kdo jednou viděl umírat člověka,natož pak blízkého člověka na rakovinu, ten musí celou lékařskou komoru poslat do háje. Odsoudit všechno, u čeho nejsme schopni odhalit, proč to pomáhá, dokáží opravdu jen naši drazí odborníci. Vysmívat se homeopatii,devitalizaci, alternativní medicíně jen proto, že na základě vědeckých poznatků to přece nemůže fungovat,a pokud to funguje,tak to stejně zatrhneme, protože nevíme,proč je to účinné, to je zrůdné. O co jde? O pacienta, nebo o využití drahých přístrojů, klinik, sanatorií? Jde už zase o peníze? Spousta těchto lidí tvrdí, že jsou věřící, tak ať přijmou zázrak Boha či přírody a vzpomenou si na lékařskou přísahu. Jak dlouho jsme odsuzovali třeba jen pití bylinkových čajů jako babské pověry? Je mi z toho všeho nanic. Odnesou to zase jen pacienti. Milena

  Dub 17, 2002
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Musíte si uvědomit, že za vším jsou jen peníze ! Pokud se bude devitalizace hojně používat - řadě velkých farmaceutických korporací klesne zisk ( chemoterapie je velice nákladná ).

  Dub 17, 2002
 • Obrázek uživatele martina
  martina (anonym)

  Proč chtějí vzít člověku,který je v takovém stádiu rakoviny, že devitalizace je jeho poslední nadějí, tuto naději ? Pokud jsem správně pochopila,v těchto beznadějných případech, to už horší být nemůže.

  Dub 17, 2002
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  Já Vrchlabí moc fandím. Když si přičtu ještě to, že ve Vrchlabí je jediná porodnice v ČR, která dodržuje zásady WHO pro vedení porodu, říkám si, že je moc fajn, že taky existuje nemocnice, kde se dívají na zájmy pacientů a ne na prachy nebo na ten věčně omílaný, rigidní postup "lege artis". Jestli by mělo být kvůli svým postupům Vrchlabí perzekuované, budu první, kdo bude podepisovat nesouhlasnou petici.

  Dub 17, 2002
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Je velice smutne, ze pacient se nemuze svobodne rozhodnout, jakou metodou chce byt lecen a lekar dnes nema sanci pomahat pacientum, pokud jeho novy zpusob lecby nezhodnoti urednici - v ruznych schvalovacich komisich a na ministerstvech totiz nejsou praktici, ale lide zenouci se cely zivot za karierou ci akademickymi tituly. Bylo zajimave sledovat ruzne diskuse v tisku ci televizi, kde se "obycejni chirurgove z nemocnic" vyjadrovali s nadeji", kdezto ti slavni doktori z ruznych spolku omilali stale stejne skepticke nazory. Zajimalo by mne, jestli tito odpurci se zucasnili alespon osobne nekterych testu na zviratech ci sve soudy vynaseli pouze ze svych kresel.

  Dub 17, 2002
 • Obrázek uživatele miska
  miska (anonym)

  Mrzi me, ze posledni komentare k clankum jsou tak stare. Rada bych se zminila o tom ze v devitalizaci stale verim a verim, ze by mohla lidem zachranovat zivot. Pokud to bude cist nekdo postizeny , nebo s nemocnymi pribuznymi, mel by uvazit, ze mozna prave zde je nadeje a devitalizaci nezavrhovat.

  Čer 18, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama