Reklama

Jaké jsou příčiny panické poruchy a agorafobie

Jasné příčiny vzniku panické poruchy či agorafobie zatím nejsou úplně známy. Na zranitelnosti k úzkosti se podílí řada faktorů, a to u různých lidí v různé míře.

Vrozené faktory 
Vrozené faktory mají významný vliv, pro což svědčí to, že v některých rodinách nacházíme tyto poruchy častěji. To může znamenat, že je zde přítomna vrozená biologická zranitelnost. Pravděpodobně se však nedědí přímo panická porucha, ale dispozice reagovat úzkostí na zátěž. Křehkost nebo odolnost osobnosti je tedy jen zčásti vrozená. Například hyperkinetické děti bývají ke stresu křehčí. Rovněž mají vliv vrozené temperamentové vlastnosti. Nemůžeme úplně změnit svoji povahu, ale můžeme snížit šanci rozvinout stres, pokud ji známe a umíme vytipovat předem situace, na které reagujeme přehnaně.

Biochemické faktory 
U úzkostných stavů dochází k poruše v přenosu serotoninu v mozku. Tato biochemická porucha je přítomná pravděpodobně u všech typů úzkostných stavů, ať nám jejich rozvoj je více pochopitelný z toho, co se v životě toho kterého člověka stalo, nebo úzkostné stavy přišly jakoby z ničeho nic. Zda tato biologická porucha je příčinou úzkosti, nebo pouze její součástí, to zatím nevíme. Antidepresiva dokážou postupně zvýšit dostupnost serotoninu v mozku a tím pomáhají normalizovat biologickou rovnováhu.

Podmínky vývoje v dětství a výchova 
Jedním z nejdůležitějších darů, které mohou dát rodiče dítěti, je pocit bezpečí. Pokud dítě vyrůstá bez tohoto pocitu, je nejisté ve vzájemném vztahu s druhými. Obává se čelit novým věcem, neumí si poradit s neúspěchy. Kdo nezažil dostatek bezpečí v dětství, snadno podléhá stresu v dospělosti.

Výchovné vlivy související s rozvojem panické poruchy

Reklama
  • předčasné oddělení od matky
  • perfekcionistická a nadměrně kritizující výchova
  • přehnaně pečující a rozmazlující výchova
  • úzkostlivý rodič jako vzor
  • výchova rodiči, kteří dávají dítěti najevo, že svět je plný nebezpečí
  • náhlé úmrtí blízkého člověka

Rysy osobnosti 
Asi u poloviny lidí trpících panickou poruchou jsou nápadné některé rysy povahy. Většinou jde o lidi, kteří mají celoživotní tendenci dělat si nadměrné starosti i o věci, které jiní hodí za hlavu. Často jsou to lidé s problémy v asertivním jednání. Nejsou schopni říct ne v situacích, kdy by bylo odmítnutí namístě, mají potíže se snášením kritiky od ostatních, sami kritizovat neumějí, a když se o to pokoušejí, může to být přehnané. Mají nadměrnou potřebu pochvaly a posílení od druhých a bývají nadměrně závislí na hodnocení druhými. Také je nápadná jejich starost o svůj tělesný stav. Věnují sebepozorování daleko více času než většina lidí kolem. Mívají tendenci rychle dělat katastrofické závěry i z malých odchylek v tělesném fungování. Mívají celoživotní sklony k perfekcionismu a nadměrnou výkonovou orientaci. Někdy však může být důvod stresového prožívání v absenci některých dovedností ? neschopnost si dostatečně plánovat čas, oddělit důležité od nedůležitého, umět si říct o to, co potřebuji, způsobem, který je pro druhé přijatelný, apod.

Stres 
Stres je často důležitou okolností na počátku rozvoje panické poruchy nebo agorafobie. Lidé, kteří žijí ve stresujících podmínkách, jsou více náchylní k rozvoji úzkosti. Prožívání stresu často navazuje na problémy v rodině, v práci či studiu. V rodině to bývají zejména konflikty v rolích, jak mezi partnery, tak mezi rodiči a dětmi. Mohou se projevovat jak neustálými hádkami, tak napjatým mlčením. V pracovní situaci to bývá jak konfliktní situace, tak workoholismus (nadměrné pracovní tempo, nedostatek odpočinku), které vedou k výraznému stresu. První záchvat paniky se většinou objeví v době zvýšeného stresu. V zásadě se jedná buď o psychický, nebo tělesný stres.

  • Psychický: vzniká v době sporů a hádek s blízkými lidmi, sexuálních problémů, po ztrátě blízké osoby, v časovém presu, přepracování, při pracovních problémech, při změně či ztrátě místa, finančních problémech, při frustraci (např. na mateřské dovolené) apod.
  • Tělesný: vzniká v době tělesné nemoci, v únavě při přepracování, při nadměrném užívání alkoholu nebo drog, chronickém nedostatku spánku, při nedostatku cukru a živin (např. následkem držení diet).

Životní události 
Relativně často předchází rozvoji panické poruchy závažná životní událost.

Nejčastější životní události způsobující nadměrný stres 
                                           
Úmrtí partnera/partnerky                   
Úmrtí blízkého člena rodiny           
Úraz nebo vážné onemocnění           
Ztráta zaměstnání                          
Odchod do důchodu                     
Změna zdravotního stavu člena rodiny 
Sexuální obtíže                                 
Změna finančního stavu                    
Úmrtí blízkého přítele                       
Závažné neshody s partnerem           
Konflikty se zetěm/snachou        
Manžel/manželka končí se zaměstnáním 
Změna životních podmínek               
Změna životních zvyklostí                
Změna bydliště                             
Změna rekreačních aktivit               
Změna sociálních aktivit                   
Změna spánkových zvyklostí a režimu 
Změny v širší rodině (úmrtí, sňatky) 
Vánoce                                              

Tělesná onemocnění 
Úzkost může být také spojená s tělesným onemocněním. To platí zejména pro starší populaci. Úzkostná porucha může navazovat na ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak, mozkovou příhodu, Parkinsonovu chorobu, cukrovku, revmatismus, sníženou i zvýšenou činnost štítné žlázy apod. Emoční porucha může také zhoršovat průběh všech těchto onemocnění. Někdy navazuje na bouřlivé hormonální změny po porodu či v klimakteriu.

Zdroj: Agorafobie a panická porucha, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 6. 9. 2009 - 17:09)
Diky,tak jsem se nemylila :-))
Iva (Ne, 13. 9. 2009 - 20:09)
Ahoj, mela jsem to pred 6 lety, sama jsem se z toho dostala, ale ted se to nahromadenym stresem vratilo. Premyslim o navsteve psychologa nebo psychiatra, umite mi nekdo nekoho v Praze poradit? Nechci se cpat lekami, myslim, ze by mi pomohla nejaka terapie.
eva (Út, 15. 9. 2009 - 19:09)
Ahoj, mela jsem to pred 6...bez liekov sa to neda zvladnut lebo
po vysadeni sa zasa vrati-niekomu skor a niekomu neskor ,ja na PP trpim uz 7 rokov.mam 58 rokov a po dohode s lekarkou budem seroxat brat dozivotne lebo uz nemam silu bojovat s touto neprijemnou chorobou, skusala som aj psychoterapiu a nepomohla mi
Oslik (Čt, 17. 9. 2009 - 22:09)
bez liekov sa to neda...Ahoj Evka, nehnevaj sa, ale myslim, ze je to individualne. A ted uz, jak mi zobacek narostl :o) Mam take nejake problemy a nejsem si jista, zda jde o paniku s naslednymi obsesemi, jak jsem se nekde docetla, nebo zda jde o OCD nebo jeste uplne jinou vec. Nicmene verim, ze lecba je, stejne jako prubeh a okolnosti vzniku, vzdy indidvidualni. Neber, prosim, Ive nadeji. Ja take nejsem zastancem leku. Preji hodne zdravi a pohody vam obema. Oslik
Daniel (Čt, 7. 1. 2010 - 13:01)
Dobrý den.Je mi 17 let a posledni tři mesíce mám zvláštní stavy!!Uz jsme prosel nekolik vyšetření a podle doktoru jsem zdravý!Je mi neustale nevolno,divný vnímaní okolí a tlak v hlave!nejistou chuzi,pocit dušení,bušení srdce,návaly horka nebo naopak zimi,strach z toho aby to vubec bylo zae dobry!!už jsem z toho beznadejny!!uz 3 měsíceš jsem nebyl ve škole!!Vždy když se to zlepší tak mam velkou radost!ale pote se to zase zhorší a obavy se mi vrací!!mám už velký strach!!už jsem byl i u psychiatra a ten mi napsal zoloft!!take mivám pocity naprosté vyčerpanosti a třesotu!!chtel by jsem se optat jestli to vsechno muze byt jen s psychiky???a jinak byhc mohl byt uplne zdravi!!Dekuji
Renat (Čt, 7. 1. 2010 - 13:01)
Dani najdi si na doktorce Panická porucha 10 tam je fůra lidí co mají to samé a věř že lékama to jde vyléčit.Měj se.
. (Ne, 6. 3. 2011 - 13:03)
To je presny.
Mladice.. (Út, 31. 5. 2011 - 20:05)
Ahoj je mi 18let:) ale uz asi 3tydny mam navaly horka,zachvili je mi zase stasna zima.pak to prejde je mi akorat a zase znova dokola a takhle cely den. Spatne se mi spí,v noci se neustale budim ... prej menopauza ale to je hloupost ne? jsem moc mlada na to ...
Pro mladici (Út, 31. 5. 2011 - 21:05)
Ahoj je mi 18let:) ale uz asi...Prosímtě a to ti napovídal kdo - tuhle blbost?Blbnou ti hormony - dojdi ke gynekologovi - poradí ti.
Junesi (St, 1. 6. 2011 - 10:06)
V 18 letech se tělo ještě vyrovnává s různou nerovnováhou. Pokud nemáš jiné potíže- teplota, bolesti, zvrNcení..., tak si toho nevšímej. To přejde. nesnaž se být dokonalá- to je teď novodobý mor a psychologové si jen mastí kapsy a zolofty se polykají po hrstích. Zdar, kočko!
Anna (So, 9. 5. 2015 - 00:05)
Krásný článek od jedné slečny, jaké je to žít s agorafobií! http://wreet.cz/zivot-s-agorafobii/
Sonny (Ne, 17. 5. 2015 - 17:05)
Moje příbuzná nevychází z domu už několik let. Hledá si důvody, že nemůže: zima, vedro, prší, vítr, okrade jí zloděj, bolí ji noha..... Co si jen dovedete představit. Má těžkou agorafobii, úzkost a strach. Její synové jsou bezradní. Léčit se nechce a zaživa se rozkládá psychicky ve svém bytě.
jj (Po, 18. 5. 2015 - 15:05)
Moje příbuzná nevychází...Když někoho zašijou na doživotí tak je také zavřenej, když má servis a baví jí to... její problém! !! :-)
M (Po, 18. 5. 2015 - 15:05)
Moje příbuzná nevychází...Takhle to nikdy v sobě nemůže překonat.Pokud má strach,potřebuje nutně chodit ven,at zkouší třeba kousek od svého bytu,postupně dál atd.,musí to být hrozné,se bát chodit ven.
Dan (Po, 18. 5. 2015 - 15:05)
Kdyz někoho zašijou tak má denní program, ta paní asi jen sedí doma a nic nedělá, děti jí nakoupí . Možná je líná jak veš .
Jirka (Po, 18. 5. 2015 - 16:05)
Presne takovy nazor jsem cekal.Jo. panove,nechtejte se jednou dockat posttraumatu,protoze pak by jste byli "na druhem brehu",a smutne si cetli prispevky jinych,jak jste pro ne "liny jak ves'...
A ono staci,aby vam odesel nekdo,kdo pro vas neco znamenal,a jste na tom druhym brehu taky,ani nebudete vedet jak...
M (Po, 18. 5. 2015 - 16:05)
Věřím,že to není lenost,ale nemoc.Ono opravdu stačí stres,problémy nějaké a člověk se hodně změní.Tohle ale asi bude nějaká fobie,pokud je tam strach jít ven.
Jirka (Po, 18. 5. 2015 - 16:05)
Pro "M"
Vzdyt' to ctes' v hlavic'ce nazvu vlakna:agora-fobie.Take muze jit o socialni fobii,nevim ale,zda se tyto 2 mohou prekryvat..
Hanka (Pá, 11. 8. 2017 - 23:08)
Dobrý den mojí kamarádce...Slovo totálně zní asi dost přehnaně, ale určitě mohou ovlivnit emoce, změnit intenzitu citů a prožívání, reakce. kamarádka, co byla na antidepresivách říkala: "Co mi dřív vadilo, je mi teď úplně šumák. Jako kdyby se mne to již vůbec netýkalo". Avšak každý reaguje jinak a též antidepresiv je více druhů.
Ano (So, 12. 8. 2017 - 06:08)
citově plochý
Pampeliška (So, 12. 8. 2017 - 07:08)
Dobrý den mojí kamarádce...Asi záleží i na tom co přesně bere. Ale obecně ano,jak píší ostatní, AD trochu otupí ostří emocí. Neprožíváš věci tak bolestivě. Ale ze by ti to totálně změnilo osobnost, to ne.
Takové ty příběhy, jak někdo pod vlivem AD začal vraždit, to je přehnané.
Ano (So, 12. 8. 2017 - 07:08)
pampeliško.....ani JENOM v rámci citové plochosti nebude nikdo vraždit,
hele (So, 12. 8. 2017 - 07:08)
pampeliško.....tys chytrá to žena.....
A (So, 12. 8. 2017 - 07:08)
jak jinak
Tys (So, 12. 8. 2017 - 07:08)
eterické,moderní ,částicové antidepresivum......
petra (St, 20. 12. 2017 - 21:12)
Chtěla bych reagovat na mladého pana co vám zaslal příspěvek. Mám podobné pocity.Lexaurin jsem také delší dobu užívala. Nyní mám Rivotril v kapkách a cítím se lépe. Zklidní ne příjemné pocity i napětí. Pokud můžu doporučit,návštěva dobrého psychiatra je na místě. Sama ho navštěvuji,není zač se stydět.. :-)
martint (So, 19. 8. 2017 - 14:08)
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Už přibližně 4 měsíce mám zvláštní stavy. Přes den mi bývá zle. Motání hlavy, bolest na hrudi, slabost atd. Někdy to trvá celý den, někdy to přijde krátkodobě ovšem ve větší míře.je mi 26 let. Jsem automechanik. Doma dlouhodobě velké stresy(začalo to před lety úmrtím maminky mojí přítelkyně, nucené vystěhování z jejich domu, vše jsme museli začít od začátku. Byl jsem vždy takový tahoun. Pokračuje to problémy se současným domovem, ale to jsou běžné starosti jako přístavba atd. Nejhorší jsou útěky z domova pubertální sestry mojí přítelkyně které nás odrovnali. Je to stále v řešení) . Byl sem před měsícem na kardiologii. Ekg holter, Echo, ergo, monitor tk. Vše v pořádku. Dostal sem Lexaurin 1,5 mg. Ten je dobrý tak akorát na spaní. Nejhorší je víkend. Přes den nic moc a večer když jdu spát nemohu dobře usnout ani s lexaurinem. Citim bušení srdce a po chvílích jako by se mi zastavilo, polije mě horko a musím se okamžitě probudit. Strašný pocit. Mohlo by se jednat o psychiku? Vím že je na to dost témat ale ty večerní stavy mě ničí. U psychiatra jsem zatim nebyl. Na neurologii mi zjistili bloklou krční páteř. CT mozku v pořádku. Ty pocity zastavení srdce jsou hrozné. Nemá někdo podobnou zkušenost? Děkuji
mates1000 (Pá, 11. 8. 2017 - 23:08)
Dobrý den mojí kamarádce bylo diagnostikována panická úzkost a bylo jí naordinováno antidepresiva. Zajímá mě zdali antidepresiva mohou totálně změnit chování člověka jak po psychologické stránce tak po té citové. Děkuji za odpověď
Reklama