Psi oživeni tři hodiny po smrti

Americkým vědcům se ve snaze vyvinout metodu resuscitace lidí podařilo přivést znovu k životu psy tři hodiny po jejich klinické smrti. Otevřeli tak cestu k pokusům na lidských bytostech, které by se mohly podle serveru NEWS.com.au uskutečnit už v dohledné době.

Pittsburghský ústav pro výzkum resuscitace vyvinul metodu, při níž je ze žil pokusného objektu odčerpána krev, která je pak nahrazena ledově chladným solným roztokem.

Z vědeckého hlediska jsou zvířata považována za mrtvá, protože přestanou dýchat, netluče jim srdce a jejich mozek nevykazuje žádnou aktivitu. Ale o tři hodiny později je jim krev opět napumpována do žil a psi jsou přivedeni zpět k životu elektrickým šokem.

Tato metoda by podle ústavu mohla být vyzkoušena na lidech do roka. Vědci ale nepočítají s tím, že by nechali člověka usnout na léta a pak jej znovu přivedli k životu. Budou prý spokojeni, když se jim v tomto stavu podaří udržet jej alespoň několik hodin.

Ale i tak by to mohlo být dost na to, aby se podařilo zachránit například životy osob zraněných na bojišti nebo obětí, které ztratily hodně krve v důsledku bodných či střelných ran.

Během pokusu je krev nahrazena solným roztokem zchlazeným na několik stupňů pod nulou. Tělesná teplota psího těla klesá na pouhých sedm stupňů Celsia ve srovnání s obvyklými 37 stupni, takže přivodí před smrtí stav podchlazení. Ačkoliv jsou zvířata klinicky mrtvá, jejich tkáně a orgány jsou perfektně uchovány.

Poškozené cévy a tkáně pak lze dát chirurgickým zákrokem do pořádku. Psi jsou oživeni vrácením krve do těla, dávkou stoprocentního kyslíku a aplikací elektrických šoků, které znovu "nastartují" jejich srdce.

Testy prokázaly, že zvířata jsou naprosto normální a nemají poškozený mozek.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele dasulika
  dasulika (anonym)

  teda no to se nestačím divit! Nechápu, jak je vůbec něco takovýho možný! a jak to budou zkoušet na lidech? co když to nevyjde a neprobudí ho?

  Črv 04, 2005
 • Obrázek uživatele Blondynka
  Blondynka (anonym)

  Mrazi me v zadech pri predstave, ze budu nasilim vracena do tohoto zivota v okamziku (tedy po nekolika hodinach, dnech, tydnech), kdy si moje duse vybrala odchod z teto dimenze (fyzicka smrt). Opravdu si vedci musi hrat na Boha? Proc radeji nezkoumaji neco uzitecneho - obnovitelne zdroje energie apod.?

  Črv 07, 2005
 • Obrázek uživatele Mrazík
  Mrazík (anonym)

  Blondýno, blondýno, tys' se povedla. Děláš čest svému kmeni!

  Črv 07, 2005
 • Obrázek uživatele Vašík
  Vašík (anonym)

  Kdyby neurony bez kyslíku hned umíraly, tak kolem nás neběhají alkoholici, ani kuřáci byli by všichni dávno kožený:)A pes vydrží hodně, u vás se neříká, že někdo trpěl hůř než kůň, prostě jako pes? Se mnou do školy chodil jeden vymakanec a ten zavíral kočky do ledničky nebo zavazoval do igelitky a pak je nějak křísil a vždycky mu to vyšlo, ze mě u toho jeho úchylnýho čarování teda málem vyšel oběd:( No jo. to jsou pěkný reakce. Ale pochybuju, že zrovna blondýnu sešlou stářím by chtěl někdo vrátit do života:)

  Dub 22, 2007
 • Obrázek uživatele Vláďa
  Vláďa (anonym)

  No hovadina, hlavně že je to konečně něco o psech, kteří nás nezabíjejí na potkání škrkavkama:) No já bych řekl, že člověk je kaput za 3 minuty ale u zvířete to může trvat dýl, jednou jsme kaprovi uřízli hlavu a a mrskal se ještě půl hodiny, sousedovi se něco takovýho povedlo s kohoutem, nakonec,na čundru jsem jednou našli utopenýho zajíce a vzpamatoval se jenom mu chtěl někdo uřezat packu, pěkně nechutný.

  Dub 22, 2007
 • Obrázek uživatele Nadín
  Nadín (anonym)

  Nechápu, že nemají poškozený mozek. Vždyť přeci neurony po několika minutách bez kyslíku odumírají, ne?? Nějak tomu nemohu věřit.

  Dub 21, 2007
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  zakázala bych pokusy na psech. To je strašně krutý, lepší by bylo dělat pokusy rovnou na lidech. Chudáci psi:-((

  Dub 22, 2007
 • Obrázek uživatele Bzunda
  Bzunda (anonym)

  Já bych dělal pokusy na Japoncích. je jich hodně , jsou mrňaví a čumí jako debilové.Po Praze jich lítá mraky, ani by to nepoznali že nějaký chybí!

  Bře 30, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama