První pomoc při anafylaktickém šoku

Anafylaktický šok je nesmírně nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jedná se o vystupňovanou alergickou reakci mimořádné intenzity. Anafylaktický šok mohou vyvolat potravinové alergie, lékové alergie, alergie na hmyzí bodnutí, na očkovací látky a mnohé další alergické reakce. Anafylaxe se projevuje generalizovanými svědivými kopřivkami, otoky, poruchami dýchání, bušením srdce, zvracením, poruchami vědomí a psychickými potížemi. Zabíjet může drastickým poklesem tlaku, otokem krku či smrtelným záchvatem astmatu.

Silný otok jazyka a hltanu může vést k dušení. Pokud je otok viditelný a postižený se nachází v bezvědomí nebo modrá, snažte se udržet průchodný vstup do průdušnice, tj. do trubice, která vede vzduch z krku do plic. Použijte rukojeť lžíce - takové, která má velmi oblé hrany. Zasuňte ji opatrně po horní ploše jazyka dozadu do krku. Jemně, ale pevně ji tlačte dolů, aby se dýchací cesty otevřely.

Při otoku krku a ztíženém dýchání je poloha vsedě všeobecně lepší než vleže. Člověka v bezvědomí je třeba uložit do stabilizované polohy (viz. jakákoliv příručka první pomoci), aby se snížila pravděpodobnost vdechnutí zvratků, což hrozí nejvíce při potravinové alergii.

Zdroj: Linda Gamlin - Alergie od A do Z, nakladatelství Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  nás na zdravotnickém kursu poučovali,jak udělat dírku nožem do průdušnice v jamce na krku.Myslím,že se to označuje jako tracheostomie (omlouvám se za případné chyby).Mám ale pocit,že bych to nedokázala udělat ze strachu,že postiženému ublížím.

  Feb 03, 2005
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Pro Boha!!!??? Kdo dokáže napsat něco o cpaní lžic do krku laikem, natož poučovat laika jak udělá tracheotomii?! Lidi zamyslete se nad tím, co kdo píšete a hlásáte- kdyby jste mlčeli udělali by jste míň škody!!! Michaela

  Srp 04, 2007
 • Obrázek uživatele lucik
  lucik (anonym)

  myslim že každý má pravo na svůj vlastní názor já zdravku studuju a z tohodle mám taky strach

  Feb 19, 2008
 • Obrázek uživatele Nobody
  Nobody (anonym)

  První pomoc je odstranit příčinu anafylaktického šoku, může jím být i dámský tampon.

  Feb 19, 2008
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Nevíte, zda se dá zjistit alergie na macrogolum, aby se předešlo případnému anafylatickému šoku?

  Feb 13, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Musíte jít na alergologii a říct, jaké k tomu máte důvody a oni udělají testy. Ale jestli je to jen tak z výmyslu, tak se na vás vykašlou, zbytečně to dělat nebudou.

  Feb 13, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama