Prolaps dělohy aneb Jak zvítězit nad gravitací

Prolaps dělohy se dá označit jako ženské tajemství číslo jedna. K prolapsu (poklesu) dělohy dochází, když děloha vzdá boj s gravitací a začne klesat do pochvy. Většina žen se váhá s touto potíží svěřit komukoli, i nejlepší přítelkyni.

Následující příznaky signalizují vznik prolapsu dělohy a vyžadují lékařské vyšetření a ošetření:

 • bolest a pocit plnosti a tíhy v podbřišku
 • bolesti v bederní krajině
 • pocit "sezení na míči"
 • tlak směrem do malé pánve vstoje, zmírňující se v leže

  V krajních případech je dokonce děloha při vyšetření viditelná ve vchodu poševním.

  Lékař může při mírném poklesu doporučit zavedení gumového pesaru za pravidelných lékařských kontrol vždy po několika měsících.


  "S prolapsem dělohy se žádná žena kamarádkám nepochlubí," říká dr. Linda Brubakerová. "Vykládají si o menstruaci, dokonce o rakovině prsu, ale nejsou ochotné přiznat, že jim něco jako vnitřnosti visí ven z pochvy. Dokonce pro tuto potíž neexistují ani podpůrné skupiny. Nechtějí se svěřovat, znamená to pro ně přílišnou zranitelnost."


  Pokles dělohy není totéž jako retroverze dělohy (děloha převrácená) nebo tzv. retroflexe, kdy je děloha otočená opačným směrem k rektu, což postihuje celou jednu třetinu žen. Ale vězte, že pokles a výhřez dělohy je záležitost velice častá, i když jste o něm možná ještě neslyšela.


  V mírném případě prolapsu klesá jen dolní část dělohy. V těžších případech klesá až vyhřezává celá děloha tak, že je zvenčí viditelná. Aby to nebylo tak jednoduché, nejde jenom o izolovaný sestup dělohy, nýbrž o sestup také okolních orgánů, s nimiž je děloha vazivově spojena: s pochvou, močovým měchýřem, konečníkem. Když se posune děloha, i sousední orgány se deformují a posouvají. Kupříkladu močový měchýř je tažen dolů a tisknut, takže dochází k inkontinenci moči.


  "K poklesu dělohy dochází vždy v důsledku porodního traumatu, zejména tehdy, je-li žena nucena celé hodiny tlačit," tvrdí gynekoložka dr. Yvonne S. Thorntonová. "Hlavička plodu tlačí na hráz mezi pochvou a konečníkem a vykonává tah na vazivo, které přidržuje dělohu na místě."

  Plná jedna desetina všech žen musí kvůli prolapsu dělohy podstoupit operaci, říká dr. Brubakerová. I když je to podle vašeho lékaře nejlepší řešení, existují opatření, která obtíže zmírňují, popřípadě vzniku prolapsu dělohy předcházejí.


  Cvičení svalů pánevního dna.

  "Žena, která má dobře vyvinuté svalstvo, a to i dna pánevního, jen málokdy trpí výhřezem dělohy," říká dr. Brubakerová. Jak děloha, tak měchýř, hlavní orgány malé pánve,jsou drženy na místě napětím pánevních svalů. Když dojde k jejich oslabení, přenese se tato úloha (udržet dělohu na místě) na vazivové pruhy, ligamenta. Ty nevydrží věčně a dojde k jejich uvolnění. Výsledkem je prolaps dělohy, provázený inkontinencí moči z posunu močového měchýře.

  Dr. Thorntonová radí cvičit a zase cvičit svaly dna pánevního, dnes a denně, po celý život. Jsou to svaly, které ovládají spouštění moči. Cílem cvičení podle Kegela je zpevnění pánevního dna. Zkuste močit přerušovaně - stahem svalů močení zastavovat, povolením spouštět, l0x pomalu stáhnout a povolit. Když vám přejde cvičení do krve, dokážete je provádět kdekoli, i bez močení. Ideální je zopakovat si cvik za den třistakrát.


  "Při každém stahu chvíli setrvejte pět až deset vteřin, teprve povolte nebo zkuste, jak vydržíte nejdéle říká dr. Thorntonová. "Opakujte sto- až dvěstěkrát za den. Nemusíte absolvovat všechna opakování najednou - rozdělte si je: ráno třicetkrát, dalších třicet cviků dopoledne, a tak dále. Stanovte si pravidlo, že budete cvičit kdykoli a kdekoli - v autě při doprav ní zácpě, v zaměstnání, když pořádáte spisy na pracovním stole."


  Nezvedejte těžká břemena. "Zvedání břemen, třeba desetikilového batolete nebo pytle s odpadky, může přesáhnout přirozený limit výdrže vazivových pruhů v pánvi, ty se mohou potrhat a zavinit sestup dělohy," tvrdí dr. Brubakerová. Rovněž námaha v zaměstnání, například přenášení těžkých podnosů s jídlem u servírek, vazivo poškozuje."


  Jak říká dr. Thorntonová: "Když už musíte zvedat břemena, dělejte to správně, s pokrčenými koleny, a váhu zvedejte svaly dolních končetin, nikoli svaly zad a břicha."


  Po operaci prolapsu dělohy se nesmějí zvedat břemena ještě alespoň půl roku, aby tkáně měly čas se zhojit.
  Nekuřte! Možná se vám nechce věřit, že by kouření mohlo mít něco společného s poklesem dělohy, ale věřte, že má.


  "Kuřácký kašel zvyšuje nitrobřišní tlak," upozorňuje dr. Thorntonová. "U kuřaček se také prolaps dělohy vyskytuje častěji." Když přestanete kouřit, prospějete tím i své děloze.


  Misionářská poloha. Ženy trpící prolapsem dělohy se často pokládají za sexuálně nepřitažlivé, protože se obávají, že partner při styku ucítí jejich posunutou dělohu v pochvě. Na to zapomeňte, říká dr. Brubakerová. Přitažlivost zemská táhne dělohu směrem dolů pouze vstoje. Když ležíte, vrací se děloha do normální polohy.


  Podle dr. Brubakerové je jen málo pravděpodobné, že by muž nějak pocítil, že vaše děloha není tam, kam patří.


  Zdroj: Domácí lékař pro ženy - nakladatelství Columbus

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (42)

  • Obrázek uživatele Věrka
   Věrka (anonym)

   Ve druhém těhot. se u mě začal projevovat prolaps dělohy. 1,5 roku po porodu SC(tlačením jsem rodila i dělohu)jsem měla dělohu vyhřezlou 5cm před poševní vchod.Operačně mi zvedli závěsy dělohy.Za rok jsem byla operována znovu(děloha vyhřezávala 3cm)Závěsy mi upevnili ještě výš a k tomu mi zkrátili čípek o 3cm.Vše jsem podstoupila kvůli chtěnému 3. těhot. Během něho jsem měla problém i chodit,když mi zvětšený čípek doslova "trčel mezi nohama". Nakonec vše dobře dopadlo a nyní 10 měs. po porodu SC mi děloha vyhřezává jen 1cm. Není to nic příjemného, ale co by žena neudělala pro své děti.

   Srp 17, 2005
  • Obrázek uživatele Petra
   Petra (anonym)

   Jsem porodni asistentka. Se clankem souhlasim, ale chci poukazat na dulezitost spravneho cviceni, ke kteremu patri nejen svaly stahovat, ale naucit se je i uvolnovat. Soustredte se proto i na fazi uvolneni. Nejlepe je zacit cvicit v leze na zadech s pokrcenymi koleny. Vtahovat pochvu, konecnik a mocovnou trubici dovnitr.

   Črv 22, 2003
  • Obrázek uživatele Dvořáková
   Dvořáková (anonym)

   Po porodu mé prvorozené dcerky u mě došlo k výhřezu dělohy hned 3 den po propuštění z porodnice. Byla jsem tedy poučena, že celé období šestinedělí mám mít klidový režim, nezvedat nic těžkého (tudíž ani svou dcerku) a posilovat svaly pánevního dna. A nezbývá mi tudíž jen doufat, že se děloha zatahne na své původní místo. Proto dobrá rada všem. Pokud přijedete domů s miminkem, určitě se snažte dodržet alespoň šestineděli v klidu a nepřepínat se. Skutečně to nestojí za to, abyste si pak celé toto období nemohly své miminko ani pochovat. Vím, o čem mluvím. Tudíž všem přeji jen zdraví a radost z narozených potomků.

   Črv 17, 2006
  • Obrázek uživatele Maria
   Maria (anonym)

   Dobrý den, mám takový dotaz. Jedná se o moji mamku, která trpí tímto problémem už v nejhorším stádiu a doktoři jí doporučili odebrat celou dělohu. Ale dali jí na rozmyšlenou... Proto jsem chtěla získat co nejvíce informací, PRO a PROTI. Abych jí mohla rozhodování sama ulehčit. Je tu i nějaký odborník, který by se k tomu mohl vyjádřit? Jedná se o to, co obnáší odebrání dělohy a jaké jsou následky (případně i duševní...) a jaké budou následky, pokud operaci nepodstoupí. Děkuji všem mnohokrát, M.

   Říj 07, 2006
  • Obrázek uživatele kriss
   kriss (anonym)

   dobrý de,mám takový problém,jsem 9 msíců po cís.řezu a mám šílený tlak na konečník,často mě bolí v podbříšku.zKOUŠELA JSEM SI NAHMATAT jestli se mi děloha nesune dolů a něco divnýho tam asi je.NEVÍM.jE MI 20 A BOJÍM SE CO SEMNOU BUDE,STÁLE KOJÍM A ASI PŘÍDU I O MLÍKO?PORADTE PROSÍM KRISS23"SEZNAM.CZ BUDU VÁM MOC VDĚČNÁ

   Bře 11, 2007
  • Obrázek uživatele Patricie
   Patricie (anonym)

   Dobrý den, už zhruba 3měsíce trpím píchávými bolestmi na pravé straně podbřišku, skoro u třísla.Bolesti nesjou pravidelné, ale když přijdou,tak jsou nesnesitelné. Cítím to i při některých sex.polohách. Do toho mě začly dost bolet záda v křížích. Byla jsem na vyštření, ael ani na ultrazvuku, anina neur.mě nic nenašly. Zkoušely jestli nejsou zablokovaný esíčka, ael také nic.Jen mě bylo rečeno, že mám posunuté pánevní dno, tak co to pro mě znamená.Budu moct otěhotnět?Příští týden mám jít na laparoskopii, tak mě prosím odpovězte, jestli jsou možné bolesti, od toho pánevního dna, to by ta operace nemusela být.Nebo co si myslíte, že by to mohlo být.Děkuji za odpověď.S pozdravem Patricie

   Bře 22, 2007
  • Obrázek uživatele linda
   linda (anonym)

   Zdravím všechny! Již po porodu první dcerky(12) mi poklesla děloha. Přesto jsem zvládla ještě další porod druhé dcery (7). Ale tento měsíc mi při prohlídce bylo řečeno, že se děloha posouvá hodně dolů a hodně se to zhoršuje, že by byla na místě operace.Nebude prý dlouho trvat a brzy budu mít problém udržet moč. Tohle mne zatím netrápí, ale mívám bolesti v kříži a i tohle tím prý může být způsobeno. Rozmýším se, zda zákrok podstoupit. Ráda bych se od Vás dozvěděla zkušenosti s touto operací, jak dloho je nutný pobyt v nemocnici a následné léčení. A zda se prolaps dělohy znovu neopakuje. Děkuji všem za odpovědi!!!!!!

   Srp 23, 2007
  • Obrázek uživatele Chytrolín
   Chytrolín (anonym)

   Lindo ! Nejsem léčitel, ale zdědil jsem rozsáhlou knihovnu a jak tak postupně procházím jednotlivé knihy, zrovna teď čtu, že ženy po operaci dělohy zpravidla trpí nepřekonatelnou únavou a zvýšenou potřebou spánku. Taky tam píšou, že pokles dělohy je způsoben oslabením energie sleziny. Tak si říkám, jestli by nestálo za pokus, než se podrobíte operaci, pokusit se posílit energii té sleziny nebo se alespoň podívat po internetu, případně se poptat, jak se ta energie sleziny posiluje. Přeji hezký den.

   Srp 24, 2007
  • Obrázek uživatele jana
   jana (anonym)

   AHOJ všem,právě řeším stejný problém,odstranění a plastika dělohy.Je mi 43,mám velky strach.Urolog je pro operaci,gynekolg mě nenutí a dnes v nemocnici,porodnici mě řekl zástupce primáře at se SAMA rozhodnu,jestli operovat nebo ne.Poradí mi někdo?dik

   Feb 20, 2008
  • Obrázek uživatele Jitka Červenková
   Jitka Červenková (anonym)

   Doporučuji zvážit také možnost zavádění silikonového podpůrného pesaru. Jedná se o konzervativní bezchirurgickou léčbu, terapii. Ptejte se Vašeho gynekologa, popř. urogynekologa a více informací je na www.pesary.cz.

   Bře 06, 2008
  • Obrázek uživatele radka
   radka (anonym)

   Jsem ráda, že jsem narazila na tyto stránky a přečetla si, že i někdo jiný má podobné problémy jako já. Mám prolaps dělohy 3 stupně. Čípek v poševním vchodu cca 5 cm. Stalo se mi to cca 6 měsíců po porodu. Můj gynekolog mi řekl, cvičit. Tak jsem cvičila a ani po půl roce to nebylo lepší. Nakonec mi lékaři řekli, že můžu cvičit jak chci, ale nic se nezlepší. Část svalů prostě po porodu chybí. Po 4 letech a nechtěném potratu druhého dítěte mi doporučili operaci. Stav byl již opravdu neúnosný. Mám tedy zavěšenou dělohu v síťce. Čípek mi nezkrátili kvůli plánovanému dalšímu těhotenství. Paní Věrko, prosím, četla jsem váš příspěvek. Vy máte také síťku a byla jste s ní těhotná? Měla jste velké komplikace? Jak vaše těhotenství probíhalo? Kde vás operovali? Mám docela strach. Ne o sebe, ale o miminko. Už jsem se pídila mockrát po podobném případu jako jsem já a vy jste první "nešťastník", který se čistě náhodou objevil. Prosím, pokud si toto přečtete, napište mi prosím vaše zkušenosti. Moc mi to pomůže. Moc děkuji.

   Říj 09, 2008
  • Obrázek uživatele Radka
   Radka (anonym)

   Dobry den,jsem 2 mesic na Clomid a asi 2 tydny me boli v podbrisku a citim neprijemny tlak v konecniku. O jaky problem muze jit? Dekuji. radka.zelman"seznam.cz

   Čer 02, 2009
  • Obrázek uživatele Věrka
   Věrka (anonym)

   Paní Radko, až dnes jsem znovu zabrousila na tyto stránky. Nemám dělohu zavěšenou v síťce. Jsem 3 roky po operaci. provedli mi plastiku přední strany poševní. Poševní stěna mi opět vyhřezává ven. Děloha jakž takž drží.Můj gynekolog mi řekl, že další plastika nemá smysl bez odstranění dělohy. Ta bude na stěnu tlačit pořád. Operoval mě pan doktor Postupa v Novém Jičíně. V 6. měsíci těhotenství jsem začala krvácet, odteklo mi trochu plodové vody a musela jsem zůstat ležet. Stačila cesta na toaletu a už jsem znovu krvácela a dělohu měla ,,mezi nohama". Bylo to způsobeno i tím, že mám zkrácený čípek,takže hrozil předčasný porod. Nakonec jsem SC porodila svého třetího syna a jsem moc šťastná. Přeji Vám, aby vyšlo i Vaše těhotenství a neměla jste vážnější problémy. Věrka

   Srp 04, 2009
  • Obrázek uživatele Ája
   Ája (anonym)

   Narazila jsem na tyto stránky,když jsem hledala nějaké info o prolapsu.Měla jsem prolaps dělohy ven z pochvy po 2.porodu hned vporodnici,ale při odchodu byl čípek alespoň schovaný vevnitř.Po 6ti neděli jsme chodila na rehabilitace - i nějaký přístroj a spravilo se to.Nyní jsem po třetí těhotná a čípek mi začíná asi 1 cm od vchodu do pochvy - naštěstí vevnitř.Ale mám obavy jak to bude vypadat s rostoucí dělohou průběhu těhtenství a jestli to nějak může ohorzit miminko.Nyní jsem v 11.tt Do poradny jdu 25.6.Mám docela obavy.

   Čer 14, 2009
  • Obrázek uživatele Lada
   Lada (anonym)

   Prosím o sdělení zkušeností, jakou mají ženy, které se při prolapsu pochvy rozhodly pro operaci. Jsem na tom úplně stejně jako Jana, uroložka radí operaci a gynekologové-zatím není důvod, na tento problém mají prý jiný náhled. Mám tlaky v podbřišku, často chodím na malou a musím "tlačit", čímž se to asi zhoršuje. Ale jiné problémy nemám-mimo strach jak z operace, tak co bude dál,když zatím nepůjdu.

   Črv 25, 2009
  • Obrázek uživatele Radka
   Radka (anonym)

   Paní Radko, až dnes jsem...Milá paní Věrko, dnes jsem si přečetla váš komentář a moc vám děkuji.Zdá se,alespoň v mém případě, že ani zavěšení do síťky není nejlepší řešení. Situace po dvou letech po operaci vypadá téměř stejně jako před operací. Mezitím jsem 1x potratila. Ještě pořád v další dítě doufám, ale naděje je stále menší. Kdybyste někdy chtěla konzultaci s jiným lékařem na toto téma, já mám velmi dobrou zkušenost s pražským Podolím a nemocnicí Na homolce. Mějte se moc pěkně, přeji, aby se váš problém co nejdříve vyřešil. R.

   Zář 18, 2009
  • Obrázek uživatele Rita
   Rita (anonym)

   AHOJ všem,právě řeším stejný...Ahoj,byla jsem na operaci v nemocnici na Homolce, kde mi udělali plastiku zadní stěny poševní,měla jsem prolaps. Krátce po operaci mi opět něco vyhřezlo a lékař mi řekl že pro změnu mi udělá platiku přední stěny poševní a tak jsem se rozhodla že už nikam nepůjdu. Operaci si pořádně rozmyslete! Ahoj

   Zář 22, 2009
  • Obrázek uživatele Lucie
   Lucie (anonym)

   Narazila jsem na tyto...Omlouvám se za vpad do vašeho příspěvku/dotazu. Mám stejný problém po porodu dvojčat mám docela značný prolaps dělohy a přemýšlím o operaci-vy ale píšete o rehabilitaci a nějakém přístroji - napsla byste mi, prosím, o co se jedná? Děkuji moc. Zdravím Lucie

   Lis 30, 2009
  • Obrázek uživatele eva40
   eva40 (anonym)

   ahoj ted jsem po operaci,mám i sítku i pásku tak vám pak povím jak to všechno funguje,jsem zašitá,docela je to nepříjemné,bolí, pálí to a ještě k tomu mi budou tahat stehy,jsem zvědavá,jak to všechno dopadne

   Zář 14, 2010
  • Obrázek uživatele Petra
   Petra (anonym)

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda pokleslá děloha způsobená vyšším věkem ženy může mít sama o sobě nějaký vliv na plodnost (TED SAMOZREJME NEBERU V UVAHU VEK ATD) Ptám se čiste na pokles delohy a vliv na plodnost. Dekuji

   Říj 26, 2010
  • Obrázek uživatele Gala
   Gala (anonym)

   Milá paní Věrko, dnes...Dobrý den,od porodu mám cystokélu.Byla jsem na plastice přední na Bulovce, pak 2x na revizi šití po porodu v Podolí, bohužel,stav stejný jak před plastikou. Inkontinenci nemám, ale vadí mi to tam.Po zkušenostech se na žádnou další operaci nehrnu a sama si cvičím cviky na dno pánevní.Zdravím všechny ženy s podobnými problémy, koukám, že je nás dost a dovím se, že se o tom nepíše v nějaké publikaci o těhu a porodech, co může nestat za komplikaci, když je např.mimo velké a porod těžký.

   Kvě 24, 2011
  • Obrázek uživatele monicka003
   monicka003 (anonym)

   prosim vas mohl by me nekdo pomoc ja bydlim v anglii a je mi 20 let uz 2 roky chodim doktorovi z tim ze mam pokleslou delohu mam ji velmi malou kdyz mam pohlavni z tik tak citim i ten partner ze narazi do delohy deloha me i boli pod briskem me to velmi boli ...a nevim co mam delat bojim se mocc mohl by me nekdo prosim uz dat radu nebo neco ginekolog me rekl ze ji mam malou a nic me na to nerekl .jsou mozne treba cviky aby se ta deloha posunula nahoru ? a nevite jestli jsou stejne taktiky leceni v uk ???a jeste jake jsou dobre polohy pri sexu tak aby se me ten partenr i kdyz bude mit velkyho penise nedotikal delohy ??? prosim o radu cokoliv napiste prosim o radu jsem zoufala ...

   Čer 09, 2011
  • Obrázek uživatele monicka003
   monicka003 (anonym)

   Jsem porodni asistentka. Se...prosim vas mohl by me nekdo pomoc ja bydlim v anglii a je mi 20 let uz 2 roky chodim doktorovi z tim ze mam pokleslou delohu mam ji velmi malou kdyz mam pohlavni z tik tak citim i ten partner ze narazi do delohy deloha me i boli pod briskem me to velmi boli ...a nevim co mam delat bojim se mocc mohl by me nekdo prosim uz dat radu nebo neco ginekolog me rekl ze ji mam malou a nic me na to nerekl .jsou mozne treba cviky aby se ta deloha posunula nahoru ? a nevite jestli jsou stejne taktiky leceni v uk ???a jeste jake jsou dobre polohy pri sexu tak aby se me ten partenr i kdyz bude mit velkyho penise nedotikal delohy ??? prosim o radu cokoliv napiste prosim o radu jsem zoufala ...

   Čer 10, 2011
  • Obrázek uživatele .
   . (anonym)

   VELKÝ DAŇOVÝ PODVOD ! Když jsem se zamyslel nad návrhem „změkčené“ daňové reformy a zjistil, že to je divadýlko s velkým podvodem. Budeme počítat se základem 100 Kč: dnes je daň 10% ze 100 Kč = 10,00 celkem cena vč. DPH 110 Kč v roce 2012 bude 14,5% = 14,55 cena vč.DPH 114,50 Nesmíte zapomenout, že v roce 2013 se bude daň 17,5% počítat ne z dnešních 100Kč, ale z částky zvýšené v příštím roce o 14,5% Takže bude: 2013 17,5% ze 114,5 = 20,03 cena celkem 120,03 --------- PŮVODNÍ NÁVRH BYL 20% 120,00Kč Takže to mají ty ku… velmi dobře spočítané. Ve skutečnosti zvednou DPH na 20%, i když to vypadá, že „jen“ na 17,5%

   Čer 10, 2011
  • Obrázek uživatele MARCELA
   MARCELA (anonym)

   Dobrý den. Je mi 32 let. deset let mám nález ne děěložním čípku. dokto byl proti odstranění. dnes mi chce vzít celou dělohu. můžete mi napsat jaké jsou problémi po odstranění dělohy? děkuji.

   Čer 28, 2011
  • Obrázek uživatele Šárí
   Šárí (anonym)

   http://www.patentnimedicina.cz/bylinne-produkty/dle-kategorii/kulicky-a-tablety/45-tygri-pramen-152.html -třeba to někomu pomůže.

   Čer 28, 2011
  • Obrázek uživatele jojo
   jojo (anonym)

   Dobrý den, mám takový...Pokud uz maminka nechce deti tak nevim co resite. vybranej spodek ma skoro kazda zenska v pokrocilem veku. I kvuli menzim problemum jako sou vytoky. Takze pryc stim. Nekdo po operaci ma problemy( opet s vytoky)a nekdo ne ale to dopredu nikdo nevi. :)

   Feb 15, 2015
  • Obrázek uživatele monika
   monika (anonym)

   Jsem ráda, že jsem narazila...Dobry den cetla jsem ze jste po operaci se sitkou chci se zeptat s odstupem zda to drzi??? Mam stejny problem vse mi dole pada tezky porod a cast svalu se utrhlo..byla bych rada kdybyste se ozvala

   Dub 22, 2015
  • Obrázek uživatele monika
   monika (anonym)

   Jsem ráda, že jsem narazila...Dobry den cetla jsem ze jste po operaci se sitkou chci se zeptat s odstupem zda to drzi??? Mam stejny problem vse mi dole pada tezky porod a cast svalu se utrhlo..byla bych rada kdybyste se ozvala

   Dub 22, 2015
  • Obrázek uživatele Neuvěřitelný...
   Neuvěřitelný... (anonym)

   Pokud uz maminka nechce deti...Přesně tak, dneska se po vzoru Angeliny Jolie nechává každému uřezávat cokoliv, na co si vzpomene. kam ten svět spěje!

   Feb 27, 2016
  • Obrázek uživatele ...
   ... (anonym)

   http://www.jukl.cz/prolaps-delohy/c-1286/

   Feb 27, 2016
  • Obrázek uživatele ne ne
   ne ne (anonym)

   Pokud uz maminka nechce deti...Ono tak jednoduché zase není, např. mám po operaci srůsty, ty bolí i při změně počasí, sex už také není jak býval, ať si říká kdo chce, co chce, prostě je to součást ženy, jak se něco ušmikne, nemůže to být jako že nic, samozřejmě pokud jde o závažnou nemoc, nedá se nic dělat,ale naši doktoři to někdy ženám berou jako na běžícím páse, u svých by si to rozmysleli, věřím tomu.

   Feb 28, 2016
  • Obrázek uživatele Mirka
   Mirka (anonym)

   dobrý den, jdu na přední i zadní plastiku poševní. je tady někdo, kdo toto podstoupil? Jak dlouho se to hojí? jak je to pak s močením a stolicí?Inkontinence a obtížné vyprazdnování je u mne indikace k operaci.(pokles moč.m - cystokéla, rektokéla, enterokéla). Jinak už jsem i po hysterektomii a nemám vejcovody... hodně si od této operace slibuju, ale mám strach.Trpím i endometriozou pánve a rekt.septa + srusty. není tu někdo, kdo má stejné potíže?

   Bře 08, 2016
  • Obrázek uživatele Marcela
   Marcela (anonym)

   Zdravím, mám cystokélu a prolaps dělohy po prvním těhotenství (před šesti lety), byla jsem na operaci v Plzni, kde mi pouze dali poloviční síťku pod moč. měchýř, žádný zázrak, při práci barmanky a nošení těžkých věcí, se vše vrátilo do původního stavu , gynekolog mi oznámil, že se mi síťka uvolnila a pokud co nejdřív neotěhotním (plánujeme druhé dítě), bude pro, aby mi byla odebrána děloha, po roce a půl jsem konečně otěhotněla, tak se trochu bojím, aby bylo vše v pořádku a bez komplikací, nejsem totiž nejmladší, je mi 36, jen jsem chtěla podpořit ty, které chtějí otěhotnět a mají podobné zdravotní problémy jako já, aby to nevzdávaly a ostatním popřát, jen to dobré, ať už se rozhodnou pro operaci nebo ne, jo a ještě jedna věc, opravdu jsem netušila, kolik žen trápí prolaps dělohy

   Dub 14, 2016
  • Obrázek uživatele Radka
   Radka (anonym)

   Dobrý den,prosím o radu-je to týden co se mi udělal prolaps přední stěny děložní a moc mě to vyděsilo ale lékař mi řekl že to není nic neobvyklého.Mi to ale překáží a zadala jsem o plastiku a teď vaham jestli na ní jít?? poradí mi někdo?

   Čer 30, 2017
  • Obrázek uživatele Libor
   Libor (anonym)

   Lindo ! Nejsem...Já to chci mít taky a nevim jestli si tu delohu mam nechat dát nebo ne.ale chci strašně moc porodit zdravou dceru.

   Kvě 05, 2018
  • Obrázek uživatele Libor
   Libor (anonym)

   Co potom potom az tu delohu budu mít budu moci porodit zdravé děti.

   Kvě 05, 2018
  • Obrázek uživatele Libor
   Libor (anonym)

   Hodlám to zkusit.Lindo ničeho se neboj ja jsu chlap a chci taky rodit.

   Kvě 05, 2018
  • Obrázek uživatele Milada
   Milada (anonym)

   Rodila jsem v roce 1991 a šlo mě to na 100% «bylo to super

   Kvě 05, 2018
  • Obrázek uživatele Jana
   Jana (anonym)

   Ahoj Jano, mela jsem hysterektomii v 41, byl tam velký nezhoubný nador váha pres kilo. Takže mi museli udělat velký rez. Tehdy (uz je to 27 let) jsem byla v nemocnici týden a pak se asi dalších 5 týdnu hojila, celkem v pohodě. Dnes určitě operaci vylepšili. Po te jsem si docela oddychla, ze přestala menstruace a i vůbec mi bylo dobře a bez strachu z otěhotněni. (vaječníky byly zdravé a ponechány v tele). Některé zeny si připadají byt "ménè ženami" bez dělohy, ale to se mi vůbec netykalo... Život sel dal bez problémů. Ted se blizim k 70satce a najednou se mi přihodil vaginální prolapse mechyre. Jsem porad stihla a sportovní na svůj vek, ale nikdy jsem se nezaměřovala na cvičení panevnich svalu, asi z ignorace a asi ze se mi "tohle nemůže přece stat". Jednim z pricin je chybějící děloha, pak vek, obezita, nedostatek estrogenu, atd. Ted cvicim Kegels o sto šest, konečně. Takze cvicte a vzdelavejte se. Drzim palce! (omlouvám se za chybějící carky a hacky, pisu z Kanady...)

   Zář 28, 2020
  • Obrázek uživatele Jitka
   Jitka (anonym)

   Ahoj, Jsem rada za Vaši radu, taky me ted trapi vyhřez čipku a mam z toho docela strach.Je mi 60 let a to vite, človek má strach z toho nejhorsiho. U gynekologa jsem nebyla aspon 10.let, je to pro mě hruuza. Celkem koukam kolik žen tu má tyto problemy...a mladych! Ja zase ziji v Izraeli, takze taky moje čeština nic.moc. Vezmu si k srdci vaši radu s tim cvičenim, asi to bude nejlepsi.Posilovat panevni dno.Diky.Jitka

   Bře 25, 2021
  • Obrázek uživatele Kateřina
   Kateřina (anonym)

   Zažila jsem také tuto nepříjemnost a nepřála bych nikomu ty bolesti, které jsem měla.. Určitě je to jedno z nejchoulostivějších témat, které ženy nerady řeší, ale je dobré se včas obrátit na zkušené doktory. Já nakonec šla do ordinace doktora Otčenáška (http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/prolaps-delohy/) a nechala jsem si udělat břišní operaci.. Radím opravdu je dobré to řešit včas, jinak to může být velmi nepříjemné..

   Dub 27, 2021

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama